Archiv - Nach Datum







Sykkeltur i Moldemarka.
- Datum:
- 22.11.2019
- Tourcharakter:
- Fahrradtour gemischt
- Entfernung:
- 12,2km
Mohaugen
- Datum:
- 20.11.2019
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 12,4km
Planen var egentlig å gå på Dronningkrona. Hadde nok undervurdert nysnømengdene litt, i tillegg var snøen delvis vindpakka over skogrensa, noe som gjorde brøytinga tyngre og mer tidkrevende. Litt seint ute var vi vel også. Turen gikk derfor i stedet opp på Mohaugen, hvor vi ikke hadde vært på nesten 20 år.
Det var 8-9 minusgrader da vi starta fra Dalsbøen. 20 cm nysnø med et bristende skarelag på toppen lå på jordene. Nysnøen blei tørr rett oppe i lia, men det var ikke noe underlag av gammal snø før på drøye 500 m. Gikk allikevel greitt å gå på ski opp langs sommerstien.
Greit med snø over skoggrensa. Snøfjell ruver i bakgrunnen.
En kald trekk møtte oss oppover mot skaret. Lette skyer gjorde at sola ikke kom skikkelig fram. Hovsnebba i bakgrunnen forøvrig.
Vi satte >>>
Kvitnykja, nok en gang.
- Datum:
- 17.11.2019
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 5,8km
Overskya vær på formiddagen og tvilsomme snøforhold gjorde at vi droppa turplaner lenger inne i Storfjorden. Med oppklarning blei det vestvendt tur til Kvitnykja nok en gang, i dag med Brynhild som turfølge. Tok ei annen linje denne gangen. Litt mer knot i toppen (les: stein) ellers større flater å utfolde seg på i nedre del. Lite steinkjøring i dag også. Fant ei bedre linje nede i skogen enn i går, og hadde på skia ned til 500 m.o.h.
Mot Høgsvora.
Opp av skogen. Skøytebane nede på flata.
Flott innover Litlebotnen. Spor til og med :)
Opp vestflanken. Ennå skygge, men sola kom rundt på nedkjøringa.
Noen tåkeflak dreiv over toppen. Kald vind her oppe.
Mot Lauparen og Brudefølgjet.
Kvitnykja
- Datum:
- 16.11.2019
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 6,7km
Tok sjansen på at det var bra nok skiføre på Kvitnykja, og satsa på en ettermiddags-/solnedgangstur. 2-3 cm nysnø, men med gammal snø/is under kunne jeg faktisk gå på ski fra setra. Gradvis økende snømengder, men veldig humpete snødekke opp til 700 meter. Fra ca. 750 meter var føret nydelig. Så ut til å være litt tynt opp vestsida av toppen. Gikk allikevel greit å finne ei fin linje langs hovedrenna ned igjen. Kun borti stein to ganger. Passa bra med ferja og ta en sving oppom Litlebotnsrøra. Siste 200 hm ned gikk til fots med skia på sekken.
Humpete snødekke på ca. 600 meter.
Liltebotnsrøra.
Kjøvskartinden
- Datum:
- 09.11.2019
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 12,6km
"Sørsia på Kjerkjetake va skikkele ihælkjaurt ette ei veke ma finver. Men de va fole fint innpå Kjøvskartind."
Nok en finværsdag, og vi la dagens tur til Kjøvskartinden. Det var akkurat kjørbart til endes på vegen til Kavliheian. Herifra var det greit skiføre.
Dagens mål i sikte. God snødekning innover Kavliheian. Skare med mjuk overflate innover. Bekker gjenfrosne etter kuldeperiode. Fulgte delvis spor fra tidligere i uka.
Østeggen på Kyrkjetaket. Fin tur det.
Transportetappa snart over. Litt mer knekkskare her i området ved Husnebbu.
Gradvis mjukere snø opp nederste henget på ca. 800 m.o.h. Grei dekning om en valgte rette linja.
Drømmeforhold oppe i botnen. Sola varma godt oppover.
Opp neste heng. Juratinden troner i bakgrunnen.
Litt vindpåvirka snø nærmere toppen. >>>
Saglimana
- Datum:
- 06.11.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 4,4km
Dagens siste tur gikk til Saglimana. Men unntak av stiløs avstikker oppom nordtoppen, gikk hele runden på rødmerka sti. Stedvis ganske myrlendt, spesielt på returen, så frost i bakken var ingen ulempe.
Åsen II & Vetten
- Datum:
- 06.11.2019
- Entfernung:
- 9,4km
Så gikk turen til topps på dagens andre Åsen. Traktorveg nesten helt til topps. På tur ned igjen støtte jeg på fin sti/traktorveg retning "Åsen p-plass", og satte likegodt kursen direkte for Vetten. Fin sti til Rottåssetra. Derifra frossen myr. Kom etterhvert inn på ATV-slepe opp til toppen.
På Åsen.
Toppvarden på Åsen. Imponerende å finne laus stein der oppe.
Tilbakeblikk mot Åsen.
Fin sti utover lia fra Rottås og inn i Landskapsvernområde.
Rottåssetra. Vegen videre til Vetten gikk lett på frosne myrer.
Utsikt fra Vetten.
På returen stakk jeg bortom Rottåsetra.
Åsen I
- Datum:
- 06.11.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 2,3km
Fulgte traktorveien på kartet så langt den gikk. Snauhogst på toppen. Fant sti/traktorveg mer direkte ned igjen.