Archiv - Nach Datum







Ruten
- Datum:
- 09.12.2024
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 14,4km
Kjøretur fra Oslo til Molde. Marius skulle fly hjem til jobb, så satte han av på Gardermoen i 7-tida. Hadde dagen foran meg, og igjen dukka det opp en fin desemberdag på et passende tidspunkt. Tilpassa kjørestrekning og dagens lyse timer, endte jeg opp med Ruten i Espedalen som dagens turmål. Svingte av E6'en i Vingrom, samtidig som det grydde av dag. På det kaldeste viste termometeret -17.5 på veg til Dalseter Høyfjellshotell.
Det var lite snø, men jeg prøvde allikevel lykken. Etter å ha fulgt Peer Gynt-vegen i starten var det fint å følge den merka stien mot Ruten. Snølaget var tynt, så kjente at det tok borti stein her og der. På returen løste jeg det med å følge det snødekte lynget ved siden av stien. Over skogrensa fulgte jeg i mindre grad selve stien av samme grunn. >>>
Frognerseteren - Ullevålseter - Sognsvann.
- Datum:
- 08.12.2024
- Tourcharakter:
- Langlauf
- Entfernung:
- 18,6km
Heldig at jeg hadde tatt med langrennskia til Oslo. Nydelige forhold innover mot Ullevålseter. Kunne droppa avstikkeren ned til Sognsvann. Burde skjønt at det var hardere og mindre snø nedover der. Blei glatte ski opp igjen.
Venelifjell
- Datum:
- 06.12.2024
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 9,7km
Fra barmark til skiføre på to dager. 15-30 cm nysnø med litt fuktighet i. Et og annet kronglete parti, men slett ikke verst. Ned på stein her og der, men med "Fredrikstad-ski" er det ikke mye å bry seg om. Passende nok, dagen før Moldes cupfinale mot nettopp Fredrikstad.
Jutulnuten
- Datum:
- 05.12.2024
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,9km
Tur m/pappa etter å ha besøkt mammas grav. Gikk rett opp Jutulnuten og ned på baksida i møte med pappa (som gikk rundt), før vi gikk til topps igjen og ned sammen.
Bratt opp på Jutulnutens framside.
Pappa finner alternativ rute rundt et "opptak" på Jutulnuten.
Venelifjell
- Datum:
- 04.12.2024
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 7,5km
Tur med pappa i Veneliområdet. Tok en avstikker om Skurven på tur opp, og returnerte i den fine renna mot aust. Artig terreng, som jeg ikke huska så mye av. Tok igjen pappa og vi kom sammen til topps på Venelifjell. Etter felles rast returnerte jeg på nordsida. Skremte opp en elg rett under toppen.
Skurven
Utsikt fra Skurven
Elg på rømmen.
Elg i fjellskog.
På søraustryggen mot Kollingan.
Iskunst
Søre Svartkampen
- Datum:
- 03.12.2024
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 10,3km
Da jeg skulle kjøre fra Molde til Vrådal på en finværsdag, tok jeg en kikk på kartet for å finne et turmål underveis. Valget falt på Søre Svartkampen, en ganske prominent topp (PF 634) mellom Ottadalen og Heidalen. Det passa bra i forhold til avreise og lys på en kort dag i starten av desember.
Nådde etter planen Sjoa i 12-tida, og tok av opp Heidalsvegen. Espesætervegen var til min store glede vinterbrøyta, ikke artig å møte trafikk på den smale vegen forøvrig. Nå var ikke det noe problem på en desembertirsdag.... Selv om jeg ikke hadde påregna store snømengder hadde jeg et håp om å bruke ski på turen. Hadde tatt med meg de eldste skia, av typen en studiekamerat av meg i sin tid kalte "Fredrikstad-ski", med referanse til dominerende snøforhold i Fredrikstad. >>>
Tågheia
- Datum:
- 02.12.2024
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 6,7km
Kveldstur på nysnø. Ei og annen snøbyge og sur vind fra nord på toppen.
Varden
- Datum:
- 28.11.2024
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 4,5km
Luftetur i skumringa på piggsko. Fint lys. Kampen mot Apoel fra Kypros i UEFA Conference League seinere på kvelden gikk ikke like bra....
Langrennstur - Marka.
- Datum:
- 27.11.2024
- Tourcharakter:
- Langlauf
- Tourlänge:
- 1:31h
- Entfernung:
- 16,9km
Moldeheia x 2
- Datum:
- 24.11.2024
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 11,8km
Morgentur for å nyte siste timene av godføret, før mildværet satte inn. -2 ved start, + 2 etter turen. Møtte Inger Hilde og Teo rett under varden på andre retur.