Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (4)
- Expedition (1)
- Kayaking (3)
-
Andere Wintertour (3)
- Schneeschuhtour (3)
- Fahrradtour (23)
-
Fahrzeugtour (3)
- Autotour (3)
-
Fußtour (1425)
- Bergtour (360)
- Hochtour (19)
- Jogging (899)
- Spaziergang (12)
- Wanderung (132)
-
Klettern (26)
- Alpinklettern (19)
- Bouldern (2)
- Eisklettern (3)
- Sportklettern (1)
-
Skitour (328)
- Langlauf (74)
- Randonnée/Telemark (133)
- Tourenskilauf (119)
-
Training (5)
- Laufband (5)
Peakbookfreunde
Gesammelte Listen
- Bergen ≥ 50m pf. og ≥ 100 m.o.h.
- Osterøy ≥ 100m pf.
- Kvam ≥ 100m pf.
- Samnanger ≥ 100m pf.
- Midthordland PF>= 100m
- Alver ≥ 100m pf.
- Hordaland kommunetopper tom. 2019
- Lindås ≥ 100m pf.
- Bjørnafjorden ≥ 100m pf.
- Masfjorden ≥ 100m pf.
- Fusa ≥ 100m pf.
- Vaksdal ≥ 100m pf.
- Vang ≥ 100m pf.
- Hordaland ≥ 500m pf.
- Opptur Bergen
Smådramatikk og ruskevær over Tverrbytthornet
- Datum:
- 20.09.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 6:55h
- Entfernung:
- 9,4km
Det var dag to av Peakbook Summit Leirvassbu. Jeg våknet opp til en dag som var litt mer preget av grått vær enn dagen før. Jeg hadde fulgt med på værmeldingen dagen og var forberedt på regn i dag. Dagens mål var Tverrbytthornet. Jeg skulle være turleder for en gruppe på 6 personer. Det var et fint antall mtp at den er litt mer krevende enn Stetind. Dagens gruppe bestod av fem gutter og en jente. De fleste var ivrige 2k samlere og spurte om vi kunne gå oppom Vestre Tverrbytthornet også. Jeg hadde selvsagt lyst jeg også siden jeg ikke selv hadde disse toppene fra før, men sa dagen i forveien at vi skulle konsentrere oss om selve hovedtoppen og se an vær og ikke minst motivasjon til alle før vi tok en avgjørelse.
Jeg hadde studert kart, lest turraporter og snakket med div folk >>>
Min første tur som fjellfører - Stetinden
- Datum:
- 19.09.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 15:31h
- Entfernung:
- 11,1km
Endelig var et av høstens høydepunkt duket og klart. Dagen i forveien hadde jeg fått med meg en av to timers obligatorisk forelesning i Bodø før jeg dro til flyplassen. Fly til Gardermoen og derfra tog til Brumunddal. Her traff jeg Heidi og Martine for første gang og vi hadde flere lange samtaler om det som skulle bli helgens eneste tema, nemlig fjell, fjell og enda mer fjell. Vi ankom Leirvassbu i 20.30 tiden og da jeg kom inn døren var ikke karen som satt i registreringskroken å ta feil av. Dette måtte være Morten. Jeg fikk en bedre middag med tre retter og traff fort flere kjente. Utover kvelden kom det enda fler og nye bekjentskaper med folk jeg følte jeg nesten kjente fra før. Førertimen startet klokken 22.00. Her informerte jeg om turen for deltakerne som skulle på Stetind >>>
Sjunkhatten nasjonalpark
- Datum:
- 31.08.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 5:54h
- Entfernung:
- 11,4km
Klokken ringte søndag morgen kl 10.00. Til å begynne med skjønte jeg ikke helt hva som skjedde. Jeg trenger vel ikke forklare mer enn at jeg var ute på byn etterfulgt av narch på lørdagen. Var hvertfall hjemme kl 04.30 søndag morgen. Tur skulle det uansett bli. Jeg hadde avtalt med Sven Are å møte ham i Bodø sentrum kl 11.00.
Uten å orke noe særlig frokost, famlet jeg meg ned til bussen. Traff Trond på bussen. Han hadde også vært ute kvelden før og var ikke giret på en 8 timers arbeidsdag akkurat nå. Jeg møtte Sven Are på City Nord. Vi kjørte deretter hjem til ham. Han bor i Løpsmarka som er på andre siden av byen. Her bor han hjemme med sin mor og stefar som heter Heidi og Kjetil. Jeg ble ønsket velkommen med en kopp kaffe før vi kjørte til Skaug hvor turen skulle >>>
UIN-studenter på tur til Store Åselitinden
- Datum:
- 24.08.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 9:58h
- Entfernung:
- 14,5km
Det var høy musikk. Jeg hørte nesten ikke hva noen sa. Odd Georg måtte nesten skrike da han fortalte at han var giret på å utforske Børvasstindan. Akkurat det jeg også ville. Vi avtalte å samle en gjeng og ta turen uken etter.
Søndag 24.08 ble dagen. Odd Georg la inn et ord på facebook om planene og det viste seg at dette var interessant for mange. Vi møttes utenfor universitetet klokken 10.00. Fadderperioden er enda ikke over og da det hadde vært fest dagen før, skjønte vi med en gang hvorfor to av deltakerne ikke tok telefonen da vi var klar for avreise. Vi endte opp med en gruppe på åtte personer. Meg, Sven Are, Odd Georg Camilla, Trond, Sverre, Kaj og Sander.
Vi kjørte til P-plassen ved inngangen til Åselidalen ved RV 17. Været var nydelig. Ikke en sky å se. Utsikten >>>
Vinjerock og travers over Slettmarkhøe
- Datum:
- 18.07.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 11:30h
- Entfernung:
- 29,0km
Høy musikk, øl, dehydrering og en brennende hete. Vinjerock var i gang. Torsdagen tok meg og Sigrid det litt rolig på festfronten, da vi hadde planlagt en langtur over Slettmarkhøene. Vi våknet klokken 08.30. Svetten rant. Det gikk rett og slett ikke an å være i teltet lenger. Til tross for at jeg la vekk liggeunderlaget og la meg rett ned på teltluken med teltluken helt åpen, var det uutholdelig. Vi måtte ut. Vi spiste og gjorde oss klar før vi satte i marsj klokken 10.15. Det var flere som skulle på tur og vi møtte stadig folk på stien mot Gjendebu. Bygdin lå blikkstille og været var strålende. Ved Høystakka bro fikk vi en frisk bris som kom nordfra og gjennom dalen. Deilig.
Vi trasket oss innover og tok en matpause like etter å ha tatt av fra stien på sørsiden av Rundtom. >>>
Over Ringstinder og Soleibotntinder med Sondre
- Datum:
- 13.07.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
I juni fikk jeg melding av Sondre. Han lurte på om jeg ville være med på rekognoseringsturene han skulle gjennomføre før Hurrungane 2K maraton. En fin mulighet for meg til å sanke inn mange nye topper. Planen var denne dagen å sjekke ut nordveggen på Stølsmaradalstind, over Midtre og Store Ringstind og videre over Soleibotntindene.
Jeg kom opp med buss fra Øvre Årdal og ankom Turtagrø klokken 10.00. Lenge siden jeg hadde vært med Sondre nå. Nesten et helt år. Tiden går altfor fort. Forrige gang vi var på tur sammen, var over Mannen og Kjerringa med Øyvind Brekke. Jeg satt meg i bilen og vi kjørte opp til Ringsdalen. Praten gikk løs med en gang. Vi hadde mye å fortelle begge to. Temaet var selvsagt intet annet enn tur, tur, mer tur og enda mer tur. Jeg var nesten sliten før >>>
7fjellsturen med Martin
- Datum:
- 25.05.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 7:52h
- Entfernung:
- 31,4km
Det var duket for årets 7fjellstur i Bergen. Også til dags kjent som folketoget over de 7 fjell som omringer Bergen by. Jeg hadde avtalt med Martin, en god turkompis fra FHS at vi skulle gå denne turen sammen i år. Han studerer i Bergen og da passer det jo fint med et avbrekk fra all eksamenslesingen.
Jeg hentet han ved leiligheten hans kl 07.20 og vi kjørte ned til Gravdal hvor starten går. Jeg hadde ikke sovet mer enn 4 timer og tok en øl kl 02.00 kveldden før. Utrolig hvor selvsikker man kan være på kvelden. "Trenger ikke så mye søvn". Jeg merket faktisk ikke noe særlig til at jeg var trøtt heller.
Vi startet kl 08.00 presis (skrudde på GPSen 5 min før start). Traff Oliver, en kompis fra militæret et stykke opp i veien mot Lyderhorn. Ellers ingen kjente på hele >>>
Vardafjellet og Hamrefjellet med Mayhassen
- Datum:
- 25.03.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 2:00h
Jeg kjørte fra jobb i ca 16.40 tiden. Stoppet ved Scandic Hotell Bergen for og plukke opp Øyvind som jeg hadde avtalt en tur med i dag. Vi traff hverandre for første gang og praten gikk med en gang løst om fjell, PF og div turer. Øyvind er en ordentlig trivelig kar. Vi kjørte ned til Smådalen som er et lite sted litt nord for Kalandsvatnet. Vi parkerte på en privat P - plass som vanlig (fikk lov) og fulgte en sti til toppen av Vardafjellet. Høytrykket har etter mye venting og svunnet håp endelig ankommet Bergen og solnedgangen med utsikt til Bergens stoltheteer kunne nytes.
Det tok ikke lang tid før vi var oppe og begge begynte med en gang og tenke ut andre aktuelle topper som vi kunne ta i tillegg. Øyvind ville helst at det skulle være en PF 100. Hamrefjellet var nærmeste og Øyvind >>>
Fanafjorden, Bergens sørlige ende
- Datum:
- 09.02.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 3:30h
Tok i dag turen sørover for og bestige noen topper ved Fanafjorden. Helt sør i Bergen kommune. Jeg kjørte til Korsneset og parkerte på P-plassen der. Fulgte en grusvei et lite stykke innover retning nord før jeg tok til venstre og vestover ved et skilt der det stod "Brannfare". Det var en sti som var merket med røde bånd i trærene. Fulgte denne helt til tops på Veten i Fana. Herfra fikk jeg en av de bedre utsiktene jeg har fått i Bergen. En fantastisk god vinkel. Her så jeg Lyderhorn, Damsgårdsfjellet, Løvstakken, Rundemanen, Ulriken, Hausdalshorga og Gullfjellet i nordøst, Liatårnet i nordvest, Austevoll med fergen på vei over fjorden i sør, Fanafjorden i nordvest og Lysefjorden med alle småøyene i sørøst.
Jeg fulgte stien over toppen og kom ned på grusveien >>>
Rundtur i de stille skogene i Ytre Arna
- Datum:
- 08.02.2014
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 3:30h
- Entfernung:
- 7,5km
Værmeldingen for helgen var ikke særlig god for Vestlandet og da var det jo på sin plass med en god gammeldags samletur i Bergen under skydekket. Etter at snøen hadde lagt seg i høyfjellet har fokuset i det siste vært skiturer på topper rundt Kvamskogen, men det var godt og snøre på seg fjellstøvlene og gå innover i stille skog med kart og kompass. Jeg kjørte til Arna Stadion og parkerte her. Jeg fulgte deretter en anleggsvei like nord for stadion som munner ut i et par stier ved Sætre. Jeg fulgte en av dem inn og rundt Gamsebotstjørna og fulgte deretter stien som går lengst øst og oppover mot Sjurstonipa.
I tett skog er det ikke alltid like lett og finne stiene her som ikke blir altfor ofte brukt heller. Noe skilt er det ikke så man må være våken når man går. Det er fort >>>