Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (8)
-
Andere Wintertour (428)
- Schlittschuhlaufen (8)
- Schneeschuhtour (419)
-
Fahrradtour (33)
- Fahrradtour Gelände (13)
- Fahrradtour gemischt (3)
-
Fahrzeugtour (2)
- Autotour (1)
- Fußtour (1435)
-
Klettern (10)
- Alpinklettern (9)
-
Skitour (413)
- Langlauf (256)
- Randonnée/Telemark (42)
- Tourenskilauf (101)
- Training (1)
Peakbookfreunde

Lieblingstouren
Holtelifjell
- Datum:
- 07.09.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 6,5km
Tur nummer to denne dagen med Morten. Denne gang til nok en topp på Golsfjellet. Fin tur i lett terreng. Ble faktisk ikke våt på beina selv med lette luftige terrengsko. Synd at vi ikke fikk mer sol da dette er en trivelig tur. Var også oppom en liten topp med det berømte navnet Kyrkja...men kan ikke sammenlignes. Er også ca 1000m lavere. :)
Nystølvarden på Golsfjellet
- Datum:
- 07.09.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 11,7km
Da turen til 2000m topper ble avlyst denne helgen, så ble dette en grei erstatning. Morten ønsket en tur til Golsfjellet og jeg ville gjerne bli med. Fint snilt fjellområde... lettgått og fin utsikt. Dette ble en av to turer denne dagen. Morten fikk seg også en ny topp denne dagen nemlig Holtelifjellet på neste tur.
Vi gikk en fin runde her ved Nystølvarden. Embla skremte om rundt 20 ryper på turen. Fin tørr sti tross regnværet som har vært nylig.
Sekkebreen - komplett liste Oppland pf 250m
- Datum:
- 18.08.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 24,6km
Endelig var dagen kommet! Nå skulle siste toppen bestige på denne samlelista. Det har kostet blod, svette og tårer, men verdt strevet. Vanvittig mye bilkjøring har det også vært da fylket er langt i utstrekning. Det ble en god del ringing til folk på Peakbook for å få følge. Det var ikke lett. Et litt sært turmål er det, men nå når turen og toppen er nådd... så er den verdt et besøk. Bortgjemt der inne i Breheimen. Jeg fikk til slutt med meg Morten som hadde lyst å teste formen etter late dager i England. Veldig glad for det da man gå over bre.
Vi var klare til avgang på Mysubytta innenfor Sota Sæter ca kl 10.30. Morten hadde sett seg ut en annen rute opp til toppen enn den jeg hadde sett for meg. Den egentlig veldig grei skulle det vise seg... med unntak av en kanskje vel >>>
Jostedalen
- Datum:
- 15.08.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 17,1km
Tur alene med Embla. Det ble en svært lang biltur idag. Kommer vel ikke mer midt inn i Norges hjerte. 5,5 timers kjøring hver vei. Man er jo litt gal... Turen var fin den. I god sti fra parkeringsplassen nær Styggevatnet. Den gode stien forsvant rett etter Sprangdalshytta. Det var merket videre med DNT sti med varder... men mye stein oppover. Tok etterhvert bratt opp fra stien mot toppen. Ganske bratt og et par lette klyvepunkter før jeg kom opp på topplatået. Små kløfter å passere før jeg nådde varden.
Supert vær og god sikt. Ikke mye bre på Greinbreen akkurat. Valgte en snillere rute... noe lengre men greit å gå over mye berg til jeg igjen var nede på DNT stien.
Man kan se Rivenoskulen langt der bakenfor
På Greinbreen. Rivenoskulen bakenfor... og vi skimter også Tverrådalskyrkja >>>
Lordalen
- Datum:
- 11.08.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 14,2km
Tur alene med Embla. Kjørte langt inn i Lordalen. Kr 100 i bompenger. Vipps eller penger til konto.
Kjørte inn til Nysætri og helt opp til grustaket. Ganske varmt i været, men valgte langbukse da det var utrygt for dårlig vær... noe det ikke ble. Det ble bare bedre og bedre. Grei sti i starten og svært godt vardet inne på snaufjellet. Ingen høydare denne turen. En del steingåing der jeg tok av stien mot toppen. Denne dagen valgte jeg vanlige fjellstøvler for å verne om ømme ankelkuler etter sist helg.
Grei og rask fottur. Ingen lange pauser på denne turen. Ingen stor utsikt til flotte fjell her oppe.
Ved start. Svært ulenddt vei opp fra dalen til dette grustaket.
Mot Digervarden
Derav navnet på toppen... Digervarden
Snart nede ved bilen igjen
Nydelig dag ved Bygdin
- Datum:
- 04.08.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 12,1km
En veldig flott familietur nær Bygdin. Dette må være en av de fineste turene man kan ta ikke langt fra Beitostølen. En virkelig innertier og kremtopptur. Flott terreng.. ikke altfor mange høydemetre.. og storslått utsikt. Ikke en person å treffe på hele runden... og det på en søndag i ferien!!
Vi kjørte ned mot Beito og så bomveien (80 kr) inn til parkeringen ved Olevatn. Gikk litt feil i starten og kom på en dårligere sti enn vi hadde behøvd. Var sikker på det var den rette stien og oppdaget ikke før om litt før jeg så på appen at vi var på feil sti. Ikke stor skade det, men ble noe lenger.
Stien langs vatnet Seksin tilbake ca 2km, var heller dårlig før vi kom inn på DNT stien mot Yksendalsbu. Lettgått tilbake til bilen. En tur som virkelig anbefales.
Steking av sveler >>>
Gravolskampen
- Datum:
- 03.08.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 7,3km
Familietur med utgangspunkt fra hytte på Beitostølen. Meget flott tur i varmt god vær. Lagde middag ved toppen og kaffe og snop etterpå. Tur med kona og yngstedatteren Malin.
På vei tilbake ble det bading i et tjern... for meg da.
Reinheimen
- Datum:
- 01.08.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 29,6km
Dro alene med Embla til Reinheimen. Det ble en svært lang og tøff tur første dagen. Ikke en meter på sti før jeg kom rett ved Veltdalshytta. Gikk i shorts og t-skjorte hele dagen og brukte ikke fjellstøvler disse to dagene. Brukte La Sportiva Raptor som fungerte meget bra. Men, - anklekulene er svært utsatt og jeg fikk meg flere støt på disse i det steinete terrenget. Ikke noe alvorlig, men man kjenner det...
Været var svært bra ved start, men det ble gradvis mer skyet etterhvert. Jeg hadde sett Tordsnose hele dagen skyfri, men når jeg nærmet meg ble det selvfølgelig tåke på toppen. Appen måtte brukes flittig på slutten der oppe.
Nedstigningen mot Veltdalshytta var langdryg og jeg måtte krysse noen bekker som gjorde at de tørre skiene... ikke lenger var like tørre ved ankomst >>>
"Lue" på Skridulaupen
- Datum:
- 30.07.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 18,1km
Tur med Odd Arne. Hadde store forventninger for denne turen. Det var meldt fint vær, og det var det også ved starten ved parkeringen. Varmt og lite vind. Vi så at Skridulaupen hadde "lue" på i dag, men vi regnet med at denne ville blåse vekk idag. Det gjorde den desverre ikke. På toppen ble det litt tåkete og litt kjøligere enn det burde bære, men greit med shorts og t-skjorte.
Dette er nok en tur som bør tas med ski på våren. Det er et svært steinete område.. krevende til tider. I tillegg i dag burde vi hatt med brodder eller stegjern. Mye blåis og måtte runde litt ekstra før vi kunne gå opp breen. Jeg hadde håpet på mange flotte bilder fra denne flotte utsiktstoppen, men idag var ikke det så lett der oppe.
Schaufellspitze
- Datum:
- 27.07.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 11,5km
Turen til Elferspitze tidligere på dagen ga mersmak og jeg kjørte videre med bil innover dalen til det store heisanlegget der inne. Tok gondolen som kostet 15 euro helt opp fra stasjonen på ca 1700 moh til ca 3100 moh. Hadde ikke så god tid fordi siste tur ned igjen var om ca. 1t. Gikk radig opp ganske bratt opp de ca 200hm opp til toppen. Litt mer skyer nå og ikke så varmt. En fin tur alene der oppe mot toppen. Rimelig bra utsikt på 3332 moh til flotte fjell i Tirol.