Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Geografie
Gesammelte Listen
- Kragerø 50 m Pf
- Agder kommunetopper
- Aust-Agder kommunetopper tom. 2019
- Vest-Agder kommunetopper tom. 2019
- Akershus kommunetopper tom. 2019
- Risør ≥ 100m pf.
- Viken kommunetopper
- Buskerud kommunetopper tom. 2019
- Kommunetopper Østlandet
- Rogaland kommunetopper
- Telemark ≥ 500m pf.
- Fylkestopper (Norge)
- Nissedal ≥ 100m pf.
- Kommunetopper (fylkestopper) år 2000
- Norwegen - Fylkestopper
- Kommunetopper Norge
- Telemark ≥ 250m pf.
- Telemark ≥ 100m pf.
- Hedmark kommunetopper tom. 2019
- Kviteseid ≥ 100m pf.

Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Kommunetoppen i Øygarden og Pyttane sør og nord
- Datum:
- 19.07.2024
- Entfernung:
- 8,2km
Liatårnet var kommunetopp i Fjell kommune fram til 2020. Da ble Fjell, Sund og Øygarden slått sammen og dannet nye Øygarden kommune.
Kjørte Erkhovdvegen til Pyttane/Nordre Stølen p-lomme. Stor gratis parkeringsplass. Det er asfaltert vei stengt med bom helt opp til Pyttane. Fra Pyttane søndre er det merket sti til Liatårnet. De store hvite kuplene er radarer utplassert av AVINOR. Radarene kommuniserer med flyene i nærheten og samler informasjon om høyde, avstand og identitet på flyene. På bakken på Flesland sitter flygelederne og får all informasjonen på skjerneme sine. Med denne informasjonen kan de trygt kontrollere trafikken til og fra Flesland.
Begge radarene gir samme informasjon, men trafikken på Flesland er såpass stor at det er krav om to radarer.
Hadde med sykkel så >>>
Kolbeinsvarden Kommunetopp på Askøy
- Datum:
- 19.07.2024
- Entfernung:
- 2,8km
Kom fra Eldsfjellet og kjørte gjennom Bergen og over brua til Askøy. Kjørte mot Lavik og tok til høyre inn på Erdalsvegen. På tide med litt mat så vi kjørte forbi stistart og stoppet ved Erdal skole. Her var det bord og benk. Etter god lunsj kjørte vi tilbake til stistart ved Steinrusta P-lomme. Skilt mot Kolbeinsvarden her og Askøy på langs. Vi fulgte skiltet Askøy på langs til toppen. Det var veldig godt tilrettelagt med klopper og trapper store deler av veien. Fin utsikt fra toppen. Varde og hvilebu. Ned igjen bestemte vi oss for å ta en litt annen vei og etter den første nedstigningen tok vi til høyre på en kloppet sti som det ikke sto skilt på. Denne var litt mindre tilrettelagt enn der vi gikk opp. Er nok ikke mye brukt. Men fint, gikk oppe på åsen så det var mer >>>
Eldsfjellet. Kommunetopp i tidl. Meland kommune
- Datum:
- 19.07.2024
- Entfernung:
- 2,6km
Etter overnatting i telt ved brygga på Landsvik kjørte vi tilbake og parkerte på Eldsfjellet p.plass. Stor gratis plass som brukes av turfolk og brukere av cross banen. Gikk 130 meter langs veien til stistart på venstre side. Herfra bratt oppover på fin sti. Flott utsikt vestover mot Øygarden. 100 meter nord for varden ligger en flott dagsturhytte. Ikke lov å overnatte med fin lun plass når det blåser og regner. Retur samme vei. Tur-retur 2,6 kilometer på 1,5 time inkludert pause på toppen.
Kommunetopp i tidl. Radøy kommune. Opp fra øst
- Datum:
- 18.07.2024
- Entfernung:
- 2,1km
Dagens 3 topptur. Kom fra Fedje og kjørte til sørenden av det lange og smale Hallandsvatnet. Parkerte på Morkefjellet parkering øst, der det går an å sette fra seg ett par biler i nedkjørselen til Ølvatnet. Gikk så et lite stykke langs vegen bort til svingen for å komme til starten av stien. Gikk gjennom en grind og over en steingard, deretter i mosegrodd høyreist granskog oppover langs sørvestbredden av Hallandsvatnet. Går en gammel ferdselsvei her som vi fulgte. Står et morkent gammelt skilt og peker mot Morkefjell der stien mot toppen tar av fra den gamle veien.
Stien var tidvis litt utydelig der den går bratt oppover. Gikk over ett steingjerde med piggtråd og fulgte dette imponerende steingjerde før vi svingte 90 grader og fortsatte siste stykket mot toppen. Her var det >>>
Kommunetopp Fedje kommune
- Datum:
- 18.07.2024
- Entfernung:
- 3,0km
Kjørte til Sæverøyna ferjekai. Måtte vente 1 time på neste ferje. Tok bil med over. Kjørte opp og parkerte ved kirken. Syklet 3 kilometer sørover til stistart. Fin sti til toppen. Lagt ut klopper på ett på bløte steder. Avsluttet sporing på toppen og syklet videre sørover og ut til Hellisøy fyr. Syklet deretter tilbake til kirken. Kjørte bilen ned til ferjekøen for å være sikker på å komme med neste ferje. Syklet litt rundt og videre til Fedje VTC. Her står det en minnestein over de omkommne etter Deep Sea Driller ulykken. Les om ulykken her . Kjøpte is i den gamle butikken før ferje tilbake til fastlandet. Kjørte ut med ferje klpkken 11.10 og returnerte kl 14.30. Hadde god tid på Fedje. Fin plass som viste seg fra sin beste side med sol og vindstille.
Kommunetopp Austrheim
- Datum:
- 18.07.2024
- Tourcharakter:
- Fahrradtour gemischt
- Entfernung:
- 2,4km
Kom over med ferja fra Sløvågen der vi hadde overnattet på ett jobbhotell som het Vidsyn. Rimelig, bra rom og god mat.
Fra ferjekaia i Leirvågen kjørte vi 3 kilometer til parkeringen. Her går det bomvei opp til vanntårnene. Vi syklet 850 meter oppover på asfalt og tok til høyre i første kryss rett før vanntårnene. Etter 250 meter på grusvei, der veien begynner å gå nedover gikk det en sti opp til venstre i gresset. Toppen ligger 20 meter inn på denne stien.
Samme vei tilbake. Kjapp og grei topptur med sykkel.
Ingebjørg var med.
Tur-retur 30 minutter.
Norges høyeste.Kommunetopp i Lom. Bretur fra Juvasshytta.
- Datum:
- 16.07.2024
- Entfernung:
- 11,4km
Overnatting på Juvasshytta med guide over Styggebreen var bestilt for lenge siden og vi var heldige med været. som ble fantastisk denne ene dagen. Relativt kaldt til årstiden å være, men lettskyet og pent vær. Kom opp på kvelden før topptur og ble godt tatt imot og fikk sjekket inn. Hadde rom i den nye fløyen. Kostet litt, men utrolig fint. Hadde utsikt mot Galdøpiggen. Etter frokost var det avmarsj klokken 9. Hadde med 2 hyggelige førere. Brukte ca 1 time opp til brekanten. For vær del var brevandring i taulag en ny erfaring. Styggebreen sies å være meget farlig å passere uten å gå i taulag. Litt bløtt i snøen men ikke særlig mye vann. 1 time senere ble vi koblet ut av tauene og fortsatte opp piggura til toppen. På toppen ble det litt tåke, men det gjorde ingenting da >>>
Nevelfjell. Kommunetopp Lillehammer
- Datum:
- 15.07.2024
- Entfernung:
- 7,5km
Kjørte fra Lillehammer mot Nordseter. Betalte 40.- til Youpark automatbom og fulgte Reinåvegen til Nevelåsen parkeringsplass. Fulgte fin vei inn til den innerste hytta. Derfra var det bred fin sti helt til toppen. Selve toppunkten ligger 150 meter nordvest for en flott nødhytte. Vi hadde greit vær på vei opp men på toppen var det tett tåke så utsikten vet jeg ingenting om. Får svinge innom i klarvær en dag vi er forbi. Varde på toppen.
Samme vei tilbake.
Ingebjørg var med.
Tur-retur 2 timer på 7,5 kilometer.
Svarttjernshøgda. Kommunetopp i Jevnaker.
- Datum:
- 14.07.2024
- Entfernung:
- 3,9km
På tur til Jotunheimen var kjørte vi innom Hadeland Glassverk. Ferdig der hadde det sluttet å regne så vi tok en tur til Svarttjernshøgda før vi kjørte videre til Biri for overnatting. Kjørte inn ved Esso og fulgte Svenåvegen oppover og under E16. Betalte 70.- til Youpark automatisk bom for bruk av veien. Fulgte Svenåvegen inn Svenådalen til parkeringen ved Tverrsjøstallen.
Gikk forbi hytta og tok opp til venstre på blåmerket sti. Mye brukt sti til toppen. Var veldig vått etter en del regn siste tiden.
Tårn på toppen. Pga tåke vet jeg ingenting om utsikt.
Samme vei tilbake.
Tur-retur 1 time og 40 minutter. 3,9 kiilometer.
Ingebjørg var med.