Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (30)
- Expedition (2)
- Fischen (2)
- Kayaking (13)
-
Andere Wintertour (18)
- Schlittschuhlaufen (1)
- Schneeschuhtour (13)
- Ski alpin (4)
- Fahrradtour (28)
- Fahrzeugtour (15)
-
Fußtour (906)
- Bergtour (267)
- Glacier travel (1)
- Hochtour (99)
- Jogging (180)
- Spaziergang (6)
- Wanderung (350)
-
Klettern (579)
- Alpinklettern (434)
- Bouldern (4)
- Eisklettern (104)
- Klettersteig (1)
- Mixed-Klettern (8)
- Sportklettern (24)
-
Skitour (762)
- Langlauf (45)
- Randonnée/Telemark (509)
- Tourenskilauf (142)
Archiv - Nach Geografie
Nordøstveggen på Reppanuten
- Datum:
- 04.12.2017
- Tourcharakter:
- Eisklettern
- Tourlänge:
- 6:30h
Fikk med meg Lars Martin for første gang på isklatretur etter å ha blitt inspirert av isforholdene i Aurland for noen dager siden. Spottet blant annet en linje oppe i nordøstveggen på Reppanuten som man ser fra veien mellom Aurland og Hol. Parkerte i en lomme rundt hundre meter mot Vetledalen etter å ha tatt av fra hovedveien. Litt innmarsj var det opp til der islinja startet så det var greit med staver idet vi begynte å stampe oss oppover i løssnøen. Innmarsjen går delvis i skredterreng, så skredfaren må vurderes dersom man skal gjennomføre denne turen.
Vi ruslet et stykke oppover mot høyre før vi traverserte oss inn igjen mot venstre. Et par steder var det ganske bratt og vi måtte dra oss opp etter busker og bjørketrær. Vel oppe ved innsteget fikk jeg begynne med første >>>
Sesongstart isklatring i Aurlandsdalen
- Datum:
- 01.12.2017
- Tourcharakter:
- Eisklettern
- Tourlänge:
- 7:00h
Etter noen vedvarende kalde dager i Sogn var det på tide å sjekke ut forholdene for isklatring. Fikk med meg Gustav og vi reiste opp i Aurland for å se hvordan det så ut. Spottet en god del islinjer, spesielt på vestsiden og østsiden av Berdalstunnelen.
Litt som planlagt valgte vi å gå på ski nedover i Aurlandsdalen fra parkeringen ved Berdalen for å se hva som fantes der. Vi rant uten feller i nordvestlig retning, og fant en bratt vei ned til elva som ikke var veldig ”skivennlig”, men det går. Videre tok vi på feller og ruslet nedover dalen på vestsida av elva. Lurt å gå langsmed elva og ikke for langt opp i skogen pga mange store og kronglete steiner. Noen hundre meter før Berekvam trakk vi oppover i sida nordvestover. Etter drøyt hundre høydemeter ble det for bratt og >>>
Løpetur til fagre Kalvsnesnosi
- Datum:
- 03.09.2015
- Tourcharakter:
- Jogging
- Tourlänge:
- 5:01h
- Entfernung:
- 32,8km
Helt siden en gang jeg så et bilde av Nærøyfjorden fra Kalvsnesnosi bestemte jeg meg der og da for at dit måtte jeg komme meg en gang. Fikk med meg hele randonnélandslaget med Malene Blikken Haukøy og Lars Erik Skjervheim på løpetur fra Aurlandsfjellvegen til denne nevnte toppen. Ble en litt sen start denne torsdagen på grunn av skole samme dagen, men så sent som kl. 16.15 kom vi i gang fra en rasteplass ved Flotvatnet.
Lenge siden jeg har løpt over lenger tid nå, så jeg var spent på hvordan kroppen ville respondere på tur med to råskinn. Det var nå veldig fint å springe innover kjerreveien vestover. Vegetert museørelyng og passe mye stein slik at det var lett framkommelig og skånsomt for beina. Naturen rundt var også veldig fin med unntak av høyspentmastene.
Praten gikk >>>
Blåskavlen i Aurland
- Datum:
- 12.06.2015
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Tourlänge:
- 2:06h
- Entfernung:
- 10,4km
Etter å ha sett meg optimistisk på yr.no sitt værvarsel denne morgenen tok jeg turen til Aurland for å forhåpentligvis nyte noen solstråler på vei til kommunens høyeste fjell – Blåskavlen. Veien over Aurlandsfjellet hadde nylig åpnet, noe som i grunn ikke hadde så mye å si for turvalget, men jeg sparte litt på innmarsjen.
Flott utsyn over Aurlandsfjorden i bakkene opp fra sentrum. Det er et vakkert land vi lever i! :-) Parkerte i en lomme i nærheten av der Vetlabotna krysser veien. Ute var det ikke 20 % skydekke som yr.no hadde meldt. Så vidt jeg skimtet solgløtt i det hele tatt. Jaja, nå var jeg her, så får ta det som trening. Ikke ofte jeg lufter randoskiene så sent som 12. Juni.
Snøen var fast og fin de første par hundre høydemeterne opp langs Vetlabotna, men deretter >>>
Padletur i Nærøyfjorden
- Datum:
- 25.10.2014
- Tourcharakter:
- Kayaking
Nærøyfjorden er kjent for de fleste som en av Norges vakreste fjorder. I tillegg står den på UNESCO sin liste over verdens kultur- og naturarvsteder. Da studentorganisasjonen i Sogndal, Sjøspretten, sa at de skulle ha en padletur inn hit kunne jeg ikke la være å bli med. Dette er en tur jeg har hatt lyst til å gjøre lenge, men som krever litt logistikk.
Fredag kveld var vi en gjeng på 11 som kjørte med et lass med kajakker til Winjum hytter i Aurlandsvangen. Vi hadde to årer for lite, men fikk låne det av en hyggelig kajakkutleier i Aurland. Værmeldingen for helga lovet ikke spesielt bra. Et lavtrykk fra sørvest kom til å skape mye vind, og den ville bli økende utover helga. Planen om å padle fra Aurlandsvangen til Dyrdal lørdag og videre til Gudvangen på søndag måtte revurderes. >>>