Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
Kittilskollen i Skien
- Datum:
- 11.12.2025
- Entfernung:
- 5,4km
Jeg kjørte inn til Gåsodden og parkerte bilen i en egnet p-lomme ved vannkanten. Herfra fulgte jeg skogsvei inn til en snuplass, og videre på traktorvei et stykke opp i lia. Halvveis oppe tok jeg av fra traktorveien og gikk i lyngterreng videre opp til toppen. Flott varde på toppen, men litt begrenset utsikt. Fint utsiktspunkt mot sør litt nedenfor toppunktet.
Eikelifjellet og Vasslausfjellet i Skien/Nome
- Datum:
- 11.12.2025
- Entfernung:
- 9,7km
Kjørte forbi Tveitan og parkerte rett sør for Nedre Stavsjø. Første utfordring kom allerede etter 50 meters gange da det viste seg at Nedre Stavsjø gikk over sine bredder og fosset over veien jeg skulle passere på. Heldigvis hadde jeg lange gummistøvler i bilen som jeg kunne vade over med:) Et lite støvelskift på andre siden av elva, og dermed kunne jeg fortsette mot Eikeli- og Vasslausfjellet.
Midt i den lange venstresvingen før Torgersrød går det en gjengrodd traktorvei av til venstre. Jeg fulgte denne så langt det lot seg gjøre og fortsatte i greit lyngterreng videre opp til toppen av Eikelifjellet. Toppunktet var markert med en liten haug med steiner og det var ganske åpen skog der oppe. Flott utsikt mot sør, og også fint utsyn over til Vasslausfjellet som var turens neste >>>
Nørdre Høa i Nord-Fron
- Datum:
- 09.12.2025
- Entfernung:
- 6,6km
Kjørte fra Vinstra sentrum opp til Beitmyrstulen. Her tok jeg til venstre mot skytebanen og parkerte i en lomme like ved denne. I ettertid så jeg at jeg kunne kjørt videre 3-400 meter inn til en p-plass for turgåere.
Jeg tok på meg trugene og fulgte god sti ned til Steinhaugsetra og deretter videre sørover Kløyvdalen. Et stykke nedenfor setra tok jeg til høyre i et stikryss, og så til høyre igjen på merket sti som førte meg bratt oppover sørryggen. Stien gikk opp til omtrent 800 meters høyde der hvor terrenget flater ut. Her var det flere flotte utsiktspunkter og tydelig et yndet turmål. Turen videre innover til toppunktet er nok mer for ivrige toppjegere. Selve toppkollen er ganske åpen og med rester av et trigpunkttårn som står lent opp langs et tre. Ingen utsikt herfra. >>>
Veslfjell i Sør-Fron
- Datum:
- 08.12.2025
- Entfernung:
- 10,2km
Da var det duket for ny trugetur! Det hadde vært mye bedre med fjellski, men de lå igjen hjemme...
Jeg parkerte i veikanten ved Kvarvet og trasket innover veien til jeg kom til enden like før Haugsjordsætra. Herfra tok jeg kurs rett inn i skogen retning toppen. Det tok ikke så lang tid å komme seg gjennom skogbeltet og snart åpnet utsikten seg bakover etter hvert som jeg vant høydemeter. Dessverre kom jeg inn i tåka omtrent halvveis opp mot toppen og sikten der oppe var minimal. Jeg så heldigvis på kartet at toppen har to omtrent like høydepunkter og passet på å få med meg begge to før jeg returnerte til bilen.
Raudhaugen i Sør-Fron
- Datum:
- 08.12.2025
- Entfernung:
- 6,2km
Denne toppen hadde jeg forsøkt meg på to ganger før, men da har jeg funnet alternative turer pga jakt i området. Denne gangen måtte det klaffe; både tett tåke og mye snø gjør nok sitt til at ivrige jegere heller vil prøve seg igjen en annen dag.
Ulempen var at veien ikke var brøytet. Utenom de 30-40 centimeterne med snø var det kun et par dype traktorspor fra noen dager tidligere som viste på veien. Jeg fant frem trugene og la i vei innover mot Raudhaugen. Traktorsporene kunne følges til veis ende der hvor traktoren hadde snudd, og videre oppover ble det ganske utfordrende i lyngen og den løse snøen. Det ble heldigvis litt bedre etter hvert som jeg nærmet meg toppen, og snart kunne jeg puste ut ved siden av stolpen som markerte toppen. Det var også satt opp en krakk der oppe. >>>
Kinnkjølen i Lillehammer
- Datum:
- 07.12.2025
- Entfernung:
- 7,6km
Jeg kjørte opp til Rindåsen vinterparkering og satte fra meg bilen her. Underveis hadde jeg møtt på bonden som fortalte at de ikke helt hadde åpnet ordentlig for sesongen ennå, og at løypene ikke var tipp topp. Det spilte ingen rolle for meg som uansett skulle rusle rundt på fjellski.
Jeg fulgte løypenettet opp til Rindåsen først, som bare var en kul i terrenget like ved ei seter, før jeg satte kursen over mot Kinnkjølenplatået. Jeg fulgte sommerstien oppover, noe som stedvis var noe kronglete. Vel oppe på flaten bedret det seg betraktelig med store myrområder som var som skapt for fjellskiturer. Det ble en fin runde via høyde 843, Kinnkjølen 847 og Rindåsen trigpunkt 845 før jeg tråklet meg tilbake ned sommerstien. Ingen av toppunktene var noe å skrive hjem om, men deilig >>>
Vest for Kattuglekampen i Gausdal
- Datum:
- 06.12.2025
- Entfernung:
- 25,3km
Var på samling på Skei, og mens de sprekeste skulle tråkke til med intervalløkter valgte jeg å ta en langtur rundt Skeikampen. Da jeg nesten var kommet rundt fant jeg ut at jeg ville gå litt lenger og satte kursen mot Fagerhøy. Underveis kom naturligvis toppsuget og jeg valgte meg ut en topp som ikke var så langt unna skiløypene. Vest for Kattuglekampen verken ser eller høres ut som en ordentlig topptur, men i den løse snøen med smale racingski ble det absolutt en real utfordring! De 500 meterne opp til toppen ble nok minst like slitsomme som resten av runden! Jeg kom da opp til slutt, tok et par bilder og satte dermed kursen tilbake til hytta.
Gullsmedåsen i Lillestrøm
- Datum:
- 04.12.2025
- Entfernung:
- 9,1km
Parkerte ved Varsjø gård og gikk en fin runde rundt Breimåsan med en avstikker oppom Gullsmedåsen. På grunn av hogst i området har utsikten åpnet seg opp betraktelig, spesielt mot NV.
Vanakleiv i Lillestrøm
- Datum:
- 01.12.2025
- Entfernung:
- 5,2km
En luftetur i nærområdet. Parkering på Brattåsen p-plass. Fulgte gode stier på en fin rundtur til Vanakleiva.
Langfosshøgda i Aurskog-Høland
- Datum:
- 28.11.2025
- Entfernung:
- 5,9km
Fra Momoen fulgte jeg lokalvei nordover via en bomkasse og inn til Langfoss. Her var det en fin liten p-plass med plass til mange biler. Veien var bløt og fryktelig leirete, definitivt ingen dag å kjøre inn med nyvasket bil!
Jeg gikk rett opp skråningen og innover til Langfosshøgda. Det er ingen stier her, men ganske grei lyngvandring i åpen skog. Selve toppen lignet veldig på resten av området, bortsett fra den svake forhøyningen. Jeg fortsatte innover forbi Svarttjenn, over høyde 348 og helt inn til Langfosshøgda NØ. Her var det helt annet landskap med flotte berg og gamle furutrær. Fin topp men uten markering eller utsikt.
På vei ned tok jeg kurs retning nordenden av Langfossjøen. Jeg passerte en hogstflate og fulgte deretter en traktorvei ned skråningen. Vel nede fulgte >>>
