Lønahorgi fra Dyrvedalen om Volafjellet (09.03.2024)  3


Startpunkt Dyrvedalen Volafjellet p-plass (453m)
Endpunkt Dyrvedalen Volafjellet p-plass (453m)
Tourcharakter Tourenskilauf
Tourlänge 8h 13min
Entfernung 28,3km
Höhenmeter 1.922m
GPS
Besteigungen Lønahorgi (1.412m) 09.03.2024
Volafjellet (1.327m) 09.03.2024
Besuche anderer PBE Kvilehytta (1.098m) 09.03.2024
Volafjellet p-plass (453m) 09.03.2024

Fin tur for fjellski eller lett rando, jeg brukte sistnevnte. Startet fra parkering i Dyrvedalen, og fulgte grus/traktorvei opp til 550moh. Videre i oppover forbi Stølene Hetta og Tunnaset. Knallhardt føre, stiv kald østavind, men strålende sol og topp stemning. Videre i lett terreng før det flater ut litt under 1300moh. Vurderte seriøst å droppe hele volafjellet, men la turen innom da jeg aldri hadde besøkt den før. Reiv av feller, og sklei/staket meg bort til nord-øst siden av platået, hvor man begynner nedkjøringen til Kvanngrøvotni forbi Gygrabruni. Sto ned til "votni" gjennom gjelet på østsiden av Gygrabruni. Det var greit føre, og potensiale for artig skikjøring, men det ble kun noen få svinger, da jeg hadde som mål å komme lengst muligh før fellene måtte på igjen. I etterpåklokskapen forbannet jeg meg over at jeg sklei ned til Kvanngrøvotni, da det kunne vært mulig med litt staking å skli mer østlig, og kanskje nådd helt til vidvangane, men men.

Tilbakeblikk mot Gygrabruni fra Kvanngrøvotni
Tilbakeblikk mot Gygrabruni fra Kvanngrøvotni
Kvitanosi i det fjerne
Kvitanosi i det fjerne

Så var det på igjen med feller. Minste motstands vei videre over Vidvangane, og videre til nordenden av ryggen som leder opp til topp 1304moh nord for Lønahorgi. Tok meg oppover ryggen, så videre flatt mot Lønahorgi.

Nærmer seg
Nærmer seg

En god rast, før nedkjøringen startet. Fulgte normalruten ned til toppen av Horgaletten, før jeg holdt mot nordvest videre mot Hestahyljane. Videre nedkjøring i flott skiterreng mot Kviting. Kom litt langt ned her, og måtte fiskebeine meg opp til stølen, noe som var litt kjipt for ellers så trøtte lår. Jeg burde holdt mer høyde, og dreiet sørover litt tidligere, men men.

Kvitingstølen sent på dag
Kvitingstølen sent på dag

Videre ned fra Kviting var det et flott parti med artig skogskjøring, før jeg fulgte traktorveien ned til Dyrvedalsveien igjen. Herfra en kort spasertur opp igjen til bilen.

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.