Tekslehogget (18.12.2018)
Ascents | Tekslehogget (721m) | 18.12.2018 10:35 |
---|
gedded (Fredrik Gedde-Dahl) og jeg hadde bestemt oss for å ta noen lokale fjelltopper når vi begge var hjemme i anledning jul. Vi fant ut at Tekslehogget, en topp vi blei oppmerksomme på den sommeren, skulle bli et greit mål. På veien blei Cirkle K-kopp investert i og brukt i Lampeland, før vi kjørte videre opp til bomveien til Tekslehogget, og parkerte ved merket parkeringsplass. Det viste 17 minusgrader ute, og vi var forberedt på kjølig tur. Heldigvis for oss var det vindstille, og det føltes ikke veldig kaldt. Jeg valgte å gå med jakka i sekken iallefall.
Vi vasa over gårdstunet til Hovet gård (kanskje ikke å anbefale, ser i ettertid at andre har gått langs traktorveien nordover fra parkeringsplassen), og fant etterhvert den nedsnødde stien som følger eggen hele veien til toppen. Her så vi masse elgspor, og i tillegg hadde vi hele veien veldig god utsikt til Norefjell, Blefjell og skogområdene mellom disse. På toppen blei vi overrasket over hvor alpin følelse man får. Det svarer ikke til å stå på en skogstopp som såvidt bikker 700 moh på Østlandet. Facinerende, og veldig gøy.
Vi returnerte etterhvert samme vei, fornøyde med å ha vært på denne lille perlen helt på grensa til Trillemarka. Nede ved bilen fortsatte vi mot Grågalten, som var dagens andre mål.
Start date | 18.12.2018 10:35 (UTC+01:00) |
End date | 18.12.2018 12:09 (UTC+01:00) |
Total Time | 1h 34min |
Moving Time | 1h 16min |
Stopped Time | 0h 18min |
Overall Average | 1.9km/h |
Moving Average | 2.4km/h |
Distance | 3.0km |
Vertical meters | 244m |
User comments