Nordpolen 90° - 2015 (11.04.2015)


Turtype Ekspedisjon

Fotografering av verdens kaldeste og ikke minst tøffeste marathon på Nordpolen. På selve dagen var det minus 48 gr! Når alle deltagerne var ferdig med selve løpet fikk vi i tur og orden helikopter-skyss fra Camp Barneo til "90°". Eneste problemet var at isen drifter ca 200m i timen. Så det og springe rundt for å finne eksakt 90° var vanskeligere enn jeg trodde. Til slutt kom beviset på GPS'n!

Gjengen på Svalbard før avreise Nordpolen
Gjengen på Svalbard før avreise Nordpolen
Gjengen har ankommet Camp Barneo
Gjengen har ankommet Camp Barneo
Marathon er igang
Marathon er igang
Flatt som en pannekake
Flatt som en pannekake
Helikopteret som tar oss til 90°
Helikopteret som tar oss til 90°
Selvfølgelig en ring rundt 90°
Selvfølgelig en ring rundt 90°
Gps bevis
Gps bevis

Kommentarer

  • -
    avatar

    Grattis med nordpolen

    Skrevet av Snilen 07.11.2019 10:32

    Ser for meg at den såkalte null-dansen, der man danser rundt med GPS'en for å få ,0000 bak gradantallet var krevende der. Egentlig skal også lengdegraden ha et gradantall med bare nuller bak kommaet, men lengdegraden må vel karakteriseres som udefinert akkurat der, du var jo på alle lengdegradene samtidig faktisk !

  • -
    avatar

    North Pole

    Skrevet av TERJES 05.11.2019 15:12

    Spennende rapport og bilder fra Nordpolen. Jeg vil anbefale deg å registrere deg på http://confluence.org/ Det er kun tre "bestigninger" av Nordpolen, og kun to stykker har klart å få GPS til å vise N 90 00 000. Jeg vil også anbefale PB-listen Gradkryss Norge. https://peakbook.org/index.php?module=index.lists.view&id=1323&pbeItem=1

    • -
      avatar

      Sv: North Pole

      Skrevet av uglefisk 07.11.2019 11:07

      takk for det! Skal ta å sjekke det ut :D

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.