Blikavarden og Håvenuten (26.08.2026)

Written by siroho GSM

Distance 10.2km
Vertical meters 480m
GPS
Ascents Håvenuten (822m) 26.08.2026 10:05
Blikavarden (868m) 26.08.2026 13:59
Visits of other PBEs Håvenut parkering (525m) 26.08.2026 10:07

Blikavarden med en tur innom Håvenuten

I dag fikk jeg med meg Kari på tur. Vi kjørte til Nordbygda i Nissedal og så opp lia til parkeringen til Håvenuten. God plass til mange biler. Kr 60,- i bompenger, betales med vipps og må legge en lapp i ruta at vi har betalt.

Det går først på en traktorveg som er stort sett fin, men unntak av en bakke som er veldig steinete. Det er også bygd ei ny flott bru, men det hadde ingen nytte i dag, ikke en vanndråpe i bekken, ekstremt tørt.

Vi kom til stikrysset der vi tar av på sti opp mot toppen av Håvenuten. Fint skogsterreng med furu, lyng, berg og myr. Det går litt i etapper med flatt og bratte kneiker før vi står foran siste oppstinging til toppen på stort sett sva. Flott utsikt over Nisser sørover. Et populært turmål så det ut som. Kasse og bok på toppen.

Vi så målet vårt langt der borte og begynte å tusle på sva bortetter. Det var vardet ekstremt godt, så ut som nyvardet. Lett å finne fram. Det går opp og ned utallige ganger og ei lita tjønn lå det i hver nedfart. Litt småklyving et par steder. Jeg trodde vi måtte finne fram selv det siste stykket, men nei da, vardet helt fram til varden. Her var det et utsyn uten like mot Vrådal. Nisser lå nesten vindstille så det ble speilbilde. Andre fjell som Tarjeisberge, Roholtfjell, Hægefjell var vedlig markante. Det ble en lang pause for å nye utsikte. Kasse og bok på denne toppen også. Ikke så mange navn her.

Vi gikk først samme veg tilbake et stykke, så går det en merket sti ned til traktorvegen vi gikk på i starten. Vi tok en shortcut før stikrysset for å slippe å gå opp igjen. Fin sti å gå på og lett framkommelig, godt med blåbær å spise. Nydelig med høstfarger på myrene og noe av lyngen. Vi kom ned til traktorvegen og fulgte den ned til bilen.

Det var en flott tur i godt og varmt vær med trivelig turfølge, og for et flott og spennende landskap. Her skifter det med alle dalsøkkene vi måtte opp og ned.

Ny flott bru, men til ingen nytte i dag, ikke en vanndråpe.
Ny flott bru, men til ingen nytte i dag, ikke en vanndråpe.
Flott terreng å gå i og stien er veldig godt merket.
Flott terreng å gå i og stien er veldig godt merket.
Håvevarden ses for første gang.
Håvevarden ses for første gang.
Det ser langt ut til Blikavarden, lettgått men mye opp og ned.
Det ser langt ut til Blikavarden, lettgått men mye opp og ned.
En av mange tjønner innover
En av mange tjønner innover
En av mange tjønner innover
En av mange tjønner innover
Godt vardet opp og ned mellom skrenter.
Godt vardet opp og ned mellom skrenter.
Første syn var Blikavarden rett før toppen.
Første syn var Blikavarden rett før toppen.
Blikafjell, den går det også sti til, og er varde på toppen.
Blikafjell, den går det også sti til, og er varde på toppen.
Parkeringen
Parkeringen

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.