Modalen: Sørdalsfjellet og Hornafjellet (01.08.2024)

Geschrieben von Kjell51 (Kjell Øijorden) GSM

Startpunkt toppen av Helladalen (1.067m)
Endpunkt toppen av Helladalen (1.067m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 4h 30min
Entfernung 12,2km
Höhenmeter 553m
GPS
Besteigungen Sørdalsfjellet (1.217m) 01.08.2024 10:56
Hornafjellet (1.137m) 01.08.2024 12:25

Litt lang kjøretur for å gå på tur i dag. Kjørte til Evanger og over fjellet til Eksingedalen. Ved Trefall kjørte jeg oppover anleggsveien til det ble stopp ved det høyeste punktet på veien der det lå en god snøfonn i veien. Her sto det parkert flere biler, men det var plass til flere. Passet meg fint da det var her jeg hadde planlagt å starte turen. Første fjell ble Sørdalsfjellet og det ble en lett tur opp ryggen fra syd. PB nålen er plassert ved Trig.p. og bolt i fjell. Jeg gikk bort på en knaus som ligger litt vest for PB nålen da den så like høy ut. Nå i etterkant måler jeg at den 2m. høyere på kart.

Sørdalsfjellet 1215 PB. knausen med bolt i fjell og gammelt trig.p.
Sørdalsfjellet 1215 PB. knausen med bolt i fjell og gammelt trig.p.
Sørdalsfjellet knaus vest måler på kart til 1217,3 m.
Sørdalsfjellet knaus vest måler på kart til 1217,3 m.

Videre mot Hornafjellet. Fra toppen på Sørdalsfjellet fortsatte jeg nedover ryggen mot nord, dreide litt mer mot vest lengre nede. Det ble ganske bratt og jeg måtte søke litt frem og tilbake for å finne brukenes tresse ned.

nedover ryggen litt bak stupet og forbi snøfonnen høyre side
nedover ryggen litt bak stupet og forbi snøfonnen høyre side

Nede i skare var det enkelt å følge ryggen oppover mot Hornafjellet. Her var det mer kupert men jeg holdt litt til venstre oppover for å få en jevnere stigning. Oppe på toppen var det 4 knauser med tilnærmet samme høyde. Jeg tok en runde rundt på de alle, og PB nålen står ikke på høyeste knausen etter det jeg kan se.

Hornafjell PB topp med bolt i fjell, måler den til 1135,4
Hornafjell PB topp med bolt i fjell, måler den til 1135,4
knaus med varde litt syd for PB knausen, måler den til 1135,8
knaus med varde litt syd for PB knausen, måler den til 1135,8
Hornafjellet knaus vest  måler jeg på kart 1137,3 m. Altså den høyeste
Hornafjellet knaus vest måler jeg på kart 1137,3 m. Altså den høyeste
Knaus nord måler jeg til 1136,0
Knaus nord måler jeg til 1136,0

Fra Hornafjellet tok jeg samme vei ned igjen til skaret jeg kom ned til fra Sørdalsfjellet. Gikk videre ned til Øvre Sørdalsvatnet og opp Skorvadalen. Der vurderte jeg å ta opp ryggen til Gavlafjellet for også å få den toppen med meg. Jeg slo det fra meg da jeg så all snøen som lå i de naturlige rennene jeg hadde planlagt å gå opp og ned. Turen ble derfor avsluttet ved at jeg gikk bort i veien og en liten bakke opp så var jeg tilbake til bilen.

på vei ned til Øvre Sørdalsvatnet
på vei ned til Øvre Sørdalsvatnet
øverst i Skorvadalen
øverst i Skorvadalen

En fin tur i flott turvær. Jeg så ingen sti eller vardemerking bortsett ifra nede ved Øvre Sørdalsvatnet der det var sti noen steder. Traff på 2 personer med fiskestenger og telt, ellers var jeg alene sammen med lemen og en tårnfalk som skrek over hodet midt i Skorvadalen.

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.