Tur til to Vang-naboer på Ø (24.06.2024)  6

Written by Stigun GSM

Start point Grindafjell parkering (1,195m)
Endpoint Samme (1,195m)
Characteristic Hillwalk
Duration 6h 40min
Distance 21.7km
Vertical meters 825m
GPS
Ascents Øyre (1,674m) 24.06.2024 13:39
Ørnenøse (1,690m) 24.06.2024 14:54
Visits of other PBEs Grindane parkering (1,195m) 24.06.2024 10:38
Nydelig sommerdag i Vang og fine fohold for tur til to Vang-topper jeg hadde sett mange ganger men enn ikke vært på. Parkering Grindane parkering og i starten een liten km via felles sti mot Grindane før sti tok av til venstre på Belgjislettene.
Like etter start. Dagens turmål et stykke der fremme; Ørnenøse til venstre og Øyre til høyre
Like etter start. Dagens turmål et stykke der fremme; Ørnenøse til venstre og Øyre til høyre

Ok sti inn til noen hytter/sel ved Belgen. Herfra videre i moreneterreng vekslende mellom morenerygger, forsenkninger i terrenget og myrer vekslende med vierkratt. Følgelig falt det initialt brukbare tempoet merkbart.


Siktet meg inn på stien fra Bøastølane i Skakadalen mot Kljåen, og fulgte denne et stykke langs sørøstveggen av Øyre til jeg passerte et par tjern inkl Jødntjernet hvor jeg forlot stien og svingte inn i det relativt slake dalsøkket mellom Øyre og Ørnenøse.

Etter en kort stund svingte jeg i nordøstlig retning og fulgte et par hundre meter bredt nokså lettgått hyllesystem i sør/sørøstflanken av Øyre før det bar småbratt opp en (fortsatt lettgått) ur mot toppen. Flott utsikt i det fine været inkl panorama mot hele Jotunrekken
Utsikt fra Øyre mot nordøst. Grindafjell til høyre
Utsikt fra Øyre mot nordøst. Grindafjell til høyre
Jotunpanorama
Jotunpanorama
Hurrungfokus
Hurrungfokus

Litt vind fra sørlig kant på toppen så jeg fortsatte i ur sørvestover over Øyre med matpause mellom noen blokker.
Ørnenøse sett fra sørvestflanke Øyre
Ørnenøse sett fra sørvestflanke Øyre

Gjennom ur av slett ikke verste sort ned til bandet mellom Øyre og Ørnenøse og greit opp til sistnevnte, som er 16 m høyere enn Øyre, noe man slett ikke får inntrykk av når man ser disse to toppene fra øst.
Ørnenøse varde
Ørnenøse varde
Vest-nordvestutsikt. Fra venstre Sulefjellet, Suletinden, Berdalseken. Helt bak til høyre kan Jostedalsbreen skimtes
Vest-nordvestutsikt. Fra venstre Sulefjellet, Suletinden, Berdalseken. Helt bak til høyre kan Jostedalsbreen skimtes
Hva passer vel bedre enn vår mest alpine blomsterplante mot Jotunbakgrunn
Hva passer vel bedre enn vår mest alpine blomsterplante mot Jotunbakgrunn

Enkelte ned igjen etter hvert på flere snøfelt og så basking tilbake over moreneryggene, vier -og dvergbjørkekrattene til stien etter en flott rundtur.

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.