Mørkdalstuva (19.06.2021)

Written by LivogKristen (Liv Skåsheim) GSM

Duration 4h 04min
Distance 15.5km
Vertical meters 423m
GPS
Ascents Mørkdalstuva (345m) 19.06.2021 08:01
Visits of other PBEs Mørkdalstuva, parkering fra sør (25m) 19.06.2021 08:01
Mørkdalstuva traktorveg (25m) 19.06.2021 08:01

Etter turen til Føyas topp kjørte vi ned til Hitra for å gå Mørkdalstuva. Vi kjørte veien som gikk på nord-vest siden og håpet vi skulle finne en plass å overnatte nær stistart, utrolig lite fricampplasser her. Leste at en hadde overnattet i Blåbærvika. Der er det en fin plass ja, men med vår bobil kunne vi ikke kjøre inn på den plassen. Ved stistart kunne vi heller ikke parkere, da der var så ujevnt at vi kom til å skrape nedi bak. Det var sent på kvelden og vi var rett og slett litt fortvilet da vi kjørt videre østover, hvor skulle vi sove og hvordan skulle vi få parkert for å gå turen? På veien traff vi en del hjort. Fant en fin plass ved Fløvatnet og var superhappy med det. Jeg sov dårlig den natten og satt litt oppe, mens jeg satt der kom to harer og leika på utsiden av bilen, koselig. Neste morgen kjørte vi tilbake til stistart og fant et sted vi kunne sette bilen på venstre siden litt lengre frem på veien.
Det hadde meldt regn fra kl 12 og vi håpet på å kunne unngå dette. Gikk innover traktorveien, denne er ikke så veldig bra nå. Leser at noen har syklet til enden av denne, det ville ikke jeg gjort nå, i alle fall ikke uten veldig brede dekk. Veien gikk innover i skikkelig svartmyrområder, men det var ikke vått for den er drenert på begge sider.
I en sving er det merket til Mørkdalstuva med masse røde merkinger oppover. Stien er nok lagt om her for den stemmer ikke med kartet. Litt myr her og der her, men for det meste bra.
På toppen er det vid utsikt over lyngheier og vann og sjø. Postkasse med bok var det også. Da vi venter på regnet ga vi oss ikke så god til til å slappe av på toppen, men det ble likevel hele 20 min før vi kom oss på veien nedover. Traff mange på vei oppover, de kunne fortelle at regnet sjelden kom med denne vindretningen. En stor stein som ligger på en liten på veien er artig å se. Multene er snart modne her. Denne turen var en positiv overraskelse og da vi kjørte videre fløy en havørn rett foran bilen vår.

Stistart
Stistart
Multene er snart modne
Multene er snart modne
Her starter stien
Her starter stien
Godt merket oppover
Godt merket oppover
Utsikt
Utsikt
Utsikt
Utsikt
Utsikt
Utsikt
Toppen
Toppen
Utsikt
Utsikt
Utsikt
Utsikt

<gallery>

Parkeringen vår, ikke helt bra, men det gikk bra, ingen bot
Parkeringen vår, ikke helt bra, men det gikk bra, ingen bot

<gallery>

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.