Færøytinden (04.10.2020)

Written by Berge_ (Åse-Marie Aursand Berge)

Characteristic Kayaking
Map
Ascents Færøytinden (110m) 04.10.2020
Visits of other PBEs Råkeneset (4m) 04.10.2020

Solund - padling og strandrydding

Kjempefin flerdagers padletur i oktober med fisking, bading og strandrydding i godt selskap. Aina og jeg kjørte til Hardbakke og overnattet i bilen før vi skulle klargjøre til tur tidlig lørdags morgen. Hentet ut kajakkene og pakket opp mens vi spiste frokost og så på månen. Var litt spente på vinden som var meldt, og kastvindene som brukte å komme der ute. Vi kom oss avgårde og padlet mot Litle Færøy der de andre vi skulle møte var. Deilig å padle ut i det stille der sola begynte å stå opp. Like etter kom kastvindende uten forvarsel fra siden og det var bare å padle på. Holdt oss godt ved land og med passe avstand til hverandre utover. Hadde planlagt godt hvor det var best å padle om vinden skulle fortsette.
Litt før lunsjtid kom vi oss til Litle Færøy og la ifra oss pikkpakket før vi dro videre ut for å fiske.

I samarbeid med Fjordane Friluftsråd skulle vi rydde en del strender og fjøra for alt som måtte komme i land. Padlet og fisket oss dit og ryddet flere strender og bukter for drit. Det er utrolig hvor mye søppel og rot som har blitt slått i land, og mengder å rydde. Det ble flere svære fulle sekker, og det føltes ut som vi hadde gjort en storjobb. Men zoomer man ut fra kartet fra området vi ryddet, ser vi hvor uendlig lang kysten er og at det ligger like mye- om ikke mer, i hver en bukt og strand. Flott at det i det minste er ordninger med strandrydding som Fjordane Friliuftsråd legger tilrette for med søppelsekker og henting av avfall.

I tillegg til ryddingen ble det også tid til mer fisking og tur. Fikk napp flere ganger, mista en torsk, fikk en sei og ei fin lyr som ble kakket i kajakken og fikk sprelt seg ferdig under spruttrekket. På søndag ble det bading for tv-aksjonen, og tur til Råkeneset DNT hytte. Den vestligste DNT hytta lå godt i ly mellom bergene, men var ikke åpen pga Covid-19 rabalderet. Padlet også en tur til ei fin og skjult hule på Færøyna i solnedgangen, og Aina og jeg dro opp på Færøytinden mens de andre nøt utsikten fra hula. På tampen av turen fikk fiskestanga seg en knekk, men konkluderte med at det var en kjempefin helg der ut på kysten som jeg gjerne drar tilbake til senere!

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.