De fem høyeste i Lindås fra Dyrkolbotn (15.06.2019)
Geschrieben von alewik (Aleksander Wiken)
Startpunkt | Dyrkolbotn (353m) |
---|---|
Endpunkt | Dyrkolbotn (447m) |
Tourlänge | 8h 24min |
Entfernung | 26,5km |
Höhenmeter | 1.584m |
GPS |
![]() ![]() |
Besteigungen | Eggene (895m) | 15.06.2019 |
---|---|---|
Geiteskardfjell (893m) | 15.06.2019 | |
Godbotsfjellet (887m) | 15.06.2019 | |
Instebotsknolten (919m) | 15.06.2019 | |
Sørdalsnuten (957m) | 15.06.2019 |
De fem høyeste i Lindås fra Dyrkolbotn
Dette er en tur jeg har tenkt på lenge og endelig passet det både tidsmessig og værmessig. Jeg kjørte til Dyrkolbotn og parkerte ved Heimevatnet. Derifra fulgte jeg grusstien langs vannet, frem til jeg kom inn på DNT-stien mot Skavlabu. Her er det også skiltet mot Sørdalsnuten nå. Etter det jeg har lest så ble det åpnet ny og merket sti i fjor etter arbeid fra lokale ildsjeler, kjempejobb!
Fulgte stien hele veien opp til skaret mellom Instebotnknolten og Geiteskardfjell. Der tok jeg av oppover mot Instebotnknolten. Ingen sti her, men greit terreng og lett å finne frem.
Herifra tok jeg ned mot Djupavatnet og kom inn på den nylig merkede stien mot Sørdalsnuten. Her er det et herlig system med varder og rød merking hele veien til topps.
Etter noen bilder og en kort drikkepause fulgte jeg samme stien ned igjen, men i stedet for å gå tilbake over Instebotnknolten, fulgte jeg den merkede stien tilbake til den møter DNT-stien mot Skavlabu. Jeg fulgte denne et stykke nedover igjen før jeg krysset over på motsatt side av Sørdalen og tok av opp mot Geiteskardfjell.
Ny pause her oppe for å hvile ryggen litt. Fortsatte videre ned mot Geitaskarvatna, passerte disse og gikk opp mot Godbotnsfjellet.
Videre mot siste av dagens topper, Eggene. På dette tidspunktet var jeg bra sliten og beina begynte å trygle om nåde. Kom meg opp på Eggene og tenkte herifra og ned var det plankekjøring.
Dessverre så var stien ned igjen til Dyrkolbotn mer utydelig enn jeg hadde håpet, så jeg endte opp med rote litt rundt før jeg endelig kom inn på en utydelig, men godt merket sti som ledet meg ned. Tror ikke det er så mange alternativer her for det er forferdelig bratt de fleste plasser.
Alt i alt en ålreit tur i et kjempeflott område, men jeg hadde nok hatt mer glede av å dele denne turen i minst to deler, kanskje også tre.
Startzeitpunkt | 15.06.2019 09:53 (UTC+01:00 SZ) |
Endzeitpunkt | 15.06.2019 18:17 (UTC+01:00 SZ) |
Gesamtzeit | 8h 24min |
Zeit in Bewegung | 7h 58min |
Pausenzeit | 0h 25min |
Gesamtschnitt | 3,1km/h |
Bewegungsschnitt | 3,3km/h |
Entfernung | 26,5km |
Höhenmeter | 1.584m |
Benutzerkommentare