Fjellskitur til Iungdalshytta (17.03.2018)
Written by LarsStorheim (Lars Storheim)
Start point | Myrland (881m) |
---|---|
Characteristic | Backcountry skiing |
Duration | 24h 55min |
Distance | 39.7km |
Vertical meters | 1,125m |
GPS |
![]() ![]() |
Ascents | Stolsnuten (1,480m) | 17.03.2018 |
---|---|---|
Visits of other PBEs | Iungsdalshytta (1,111m) | 17.03.2018 |
Lenge siden vi hadde lufta fjellskia nå, og med påska nært forestående (som forhåpentligvis byr på mange høydemeter på Sunnmøre) så tenkte vi det kunne være fint med en bortovertur. Søkte litt rundt og landa på Iungsdalshytta som turmål. Appåtil var den for øyeblikket betjent, så da kunne vi glede oss til 3-retters middag og Øl.
Knut ble med i tillegg til Marie og meg. Absolutt smørfint vær på lørdag. Knallsol og vindstille. Selv om det var 21 minusgradernår vi starta fra Nesbyen på morrakvisten var ikke kulden noe problem.
Det er ca. 2 mil inn til hytta fra Myrland og vi fulgte oppkjørte spor det meste av veien. Når vi nærma oss hytta bestemte vi oss for å tråkke litt egne spor, og la turen over (istedenfor rundt) fjellet Stolsnuten. Alle la på halvfeller og vi starta med friskt mot, men med nysnø oppover leggen så rant svetten godt. Nedkjøringa på andre siden var dessverre mer avblåst enn siden vi gikk opp. Allikevel imponerte Knut med rutinerte telemarksvinger nedover lia, mens jeg gikk på tryne ørten ganger i forsøket på å følge etter han.
Flott kveld på hytta med middag, øl og kortspill. Superdigg frokost søndag morgen før vi staket oss hjemover igjen.
User comments