Svenumkollen i Kragerø (29.12.2024)


Distance 4.2km
Vertical meters 206m
GPS
Ascents Svenumkollen (196m) 29.12.2024 10:46
Toppen med bolt med flott lavdekke
Toppen med bolt med flott lavdekke

Svenumkollen

Året nærmer seg slutten og det hadde vært fint å bli ferdig med Kragerølista. Det er bare to topper igjen og nå er heller ikke flåtten aktiv, så da ble det tur. Det var meldt sol og regn mot kvelden så vi startet tidlig hjemmefra.
Vi kom fra Drangedal og kjørte mot Farsjø. Vi tok inn vegen til Svenum og parkerte i krysset der det er satt opp privatvegskilt.

Det var rundt 0 grader og isete på vegen innover mot Svenum, men greit å gå. Vi tok av mot gården, en vakker gård som ligger ved Farsjø, og gikk forbi. Her rotet vi litt, men kom fort inn på traktorvegen som førte oss oppover. Her måtte vi på med broddene for vegen hadde issvuller. Det stod noen skilt her og der, og første skilt stod det Svenumkollen i to retninger. Etter råd fra LivogKristen valgte vi høyre veg og den førte oss på ATV-spor helt til toppen. Ikke så langt oppe i lia ble all is borte og vi gikk på fin våt sti.
Litt frampå toppen var det fin utsikt og rasteplass. I dag fikk vi den lave sola midt i mot, men det var bare å nyte. Vi gikk samme veg tilbake.

Stien oppover, vi nærmer oss toppen
Stien oppover, vi nærmer oss toppen
Toppområdet
Toppområdet
Utsikt fra utsiktspunktet
Utsikt fra utsiktspunktet
Utsikt fra  utsiktspunktet
Utsikt fra utsiktspunktet
På tur nedover
På tur nedover
 Her parkerte vi
Her parkerte vi

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.