Rett opp fra fjorden - Reinviktinden (05.06.2021)  6


Startpunkt Stavfjorden (1m)
Tourcharakter Fußtour
Tourlänge 5h 15min
Entfernung 10,2km
Höhenmeter 1.246m
GPS
Besteigungen Reinviktinden (1.215m) 05.06.2021
Besuche anderer PBE Stavbekken (50m) 05.06.2021

Norges største pf-topper
5.6.2021


I Nordfold leide vi en aluminiumsbåt under oppholdet vårt. Veldig bra når service-innstilte nordlendinger stiller opp på kort varsel.- Ny flott dag innbød til en stortopp av dimensjoner. Fra brygga i Nordfold satte vi kursen mot naturskjønne Stavfjorden. Paal Andre foreslo en oppgang ved en av elvene som fosser ned fjellsiden. Dette var nok det bratteste partiet på rutevalget i dag. Mange utsatte skrenter, men betryggende vegetasjon i starten. Fra ca 500 moh ble det en drøm av en tur og snøføre nesten til topps. Ganske så bratt var søreggen, mens nordre egg var den greieste å gå. Det var bart fjell parallelt med snøfonna langs toppeggen. Litt luftig men god plass selv for meg. Imponerende utsikt mot et mylder av spentstige tinder. Det er også mulig å velge en lengre variant fra Martnesvika på nordsiden. Båtturen utgjorde 30 km t/r. // Den vesle varden på toppen ble montert for 6 år siden av Petter Bjørstad. Han valgte en skrå-oppgang fra odden ved Lofotholten.

Dronefilm - https://youtu.be/SHlCW44i99Q

Reinviktinden er en av 85 fjelltopper med PF over 1000 meter.


Oppgang ved bekken til venstre
Oppgang ved bekken til venstre
Tverrfjellet
Tverrfjellet
Lofotholtinden
Lofotholtinden
Reinviktinden
Reinviktinden
Paal Andre høyt over Stavfjorden
Paal Andre høyt over Stavfjorden
Reinviktinden
Reinviktinden
Nordeggen
Nordeggen
Ganske så bratt ned renna
Ganske så bratt ned renna
En av de mest utilgjengelige pf-1000 toppene
En av de mest utilgjengelige pf-1000 toppene

Kommentarer

1-10 av 11
  • -
    avatar

    6`er i Steigen

    Skrevet av PeakFloyd 07.06.2021 20:13

    Dette ser jo «bærræ lækkært ut» Otto. Skjønner godt det ble t.kast 6 her. Helt nydelige bilder, kontrasten med fjord, fjell, snø og blå himmel er unik.

    • -
      avatar

      Sv: 6`er i Steigen

      Skrevet av otto 07.06.2021 22:18

      Store kontraster fra Austre Gaulis til full sommer i Steigen. Lavtrykkene nærmer seg, så da blir det ørretfiske i Trøndelag.

  • -
    avatar

    Lite besøkt 1215 topp!

    Skrevet av petter 06.06.2021 10:54

    Gratulerer med en "sjelden" topp! Flott rapport og fine bilder! Jeg var der for omlag 6 år siden, vi bygde varden - det var ingen tegn til at denne toppen var besøkt tidligere. Kjentfolk i Norfold påpekte også dette. En førstebestigning av en P-1000 topp i Norge virket ganske "utrolig". Rapport og bilder : http://www.ii.uib.no/~petter/mountains/1000mtn/n-ingerbakktinden.html Se bilde av vår rute, kanskje enklere å følge denne? Igjen, takk for flotte bilder med adskillig mer snø!!

    • -
      avatar

      Sv: Lite besøkt 1215 topp!

      Skrevet av otto 06.06.2021 18:56

      Takk for hyggelig kommentar Petter. Har vel en følelse av at det var nettopp deg som gjorde oss turgåere oppmerksomme på fjelltopper med høy PF. Disse store PF-listene er ganske sikkert noe av det gjeveste man kan samle på. Fra ytterste havgap til høyeste fjell. Nettsiden din har vært til stor hjelp mang en gang. Ekstra hyggelig at du og Sondre "satte siste spiker i kista" i 2020. (Pf-1000 komplett). Fremdeles gjenstår noen av disse høye pf-toppene i Troms. Mye å se frem til. Ha en strålende sommer!

      • +
        avatar

        Sv: Sv: Lite besøkt 1215 topp

        Skrevet av petter 06.06.2021 19:38
      • +
        avatar

        Sv: Sv: Lite besøkt 1215 topp

        Skrevet av petter 06.06.2021 19:42
        • +
          avatar

          Sv: Sv: Sv: Lite besøkt 1215

          Skrevet av otto 06.06.2021 20:01
  • -
    avatar

    Reinviktinden

    Skrevet av opps 05.06.2021 23:39

    Ja Otto: Bestandig gøy med topper det finnes lite info om men hvor skal jeg finne en topp du ikke har vært på nå. Denne hadde vært moro å besteget for to år siden men vi fant ingen som leide ut båter. Dere har nå snart tatt alle Norges 1000 største fjell målt i primærfaktor i Steigen. Flott turraport og fine forlokkende bilder fra turen.

    • -
      avatar

      Sv: Reinviktinden

      Skrevet av otto 06.06.2021 06:36

      I Nordfold ordner det seg med båt. Er nok ikke å anbefale opp fra Stavfjorden hvis hundene skal være med. Nordsiden er sikkert et godt valg. Kanskje blir det ferie på dere i nord?

  • -
    avatar

    Otto og Paal

    Skrevet av Togra 05.06.2021 22:08

    Far og sønn finner frem til de utroligste steder. Herlige postkort bilder.

  • -
    avatar

    Gratulerer, helt rått!

    Skrevet av Stigun 05.06.2021 21:26

    Denne pratet vi jo om for 3 uker siden, og nå har dere allerede vært der! Skikkelig skarpe bilder!

    • -
      avatar

      Sv: Gratulerer, helt rått!

      Skrevet av otto 05.06.2021 21:32

      Når høytrykket rullet inn over Nordland var det bare å slå til. Bestandig gøy med topper det finnes lite info om. Slik er det stort sett i det høye nord.

  • -
    avatar

    Vakkert

    Skrevet av Jompa63 05.06.2021 20:19

    Råtassene gjør det igjen. Flotte bilder..

    • -
      avatar

      Sv: Vakkert

      Skrevet av uglefisk 05.06.2021 20:23

      Helt enig!! :D

  • -
    avatar

    Terningkast 6...

    Skrevet av heisim 05.06.2021 19:37

    Bilder/utsikt er i hvert fall t.k.6!! Så vakkert.... og sikkert «rimelig» bratt opp. Imponerende som vanlig :)

  • -
    avatar

    Helt rått

    Skrevet av uglefisk 05.06.2021 18:45

    Bestandig følger vi dine anbefalinger. Du er best på meterologi M...

  • -
    avatar

    Helt rått!

    Skrevet av topptur_martin 05.06.2021 18:41

    Enda godt dere kjenner noen som sørger for høytrykksvær i en lang periode! ☀️☀️

  • -
    avatar

    Gratulerer

    Skrevet av uglefisk 05.06.2021 18:03

    Noen må jo sette standaren

1-10 av 11
Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.