Besshøe via Jo-Stigen (16.06.2014)  5


Turtype Fottur
Turlengde 5t 00min
Distanse 14,6km
Høydemeter 1628m
GPS
Bestigninger Besshøe (2258moh) 16.06.2014

Etter å ha avblåst gårsdagens tur til Besshøe, valgte jeg å satse på en tidlig tur i dag. Naboen slang seg med og sammen durte vi i fjellbilen hans over til Gjendeosen.
Litt "syting" akking og uffing fra Naboen før start, men jeg syntes ikke synd på ham. Han var med mer enn frivillig og for et vær da! Skyfritt morgensol og duggfriskt innover langs Gjende.

Vi ruslet i moderat tempo de første 10-12 minuttene før det gikk over i lett jogg. Ikke så lett å jogge på denne stien. Til tross for flatt terreng er det mye grove steiner som krever høye kneløft og andre manøvrer.

Vel fremme ved stidele mot Jo-Stigen ble det en rask drikkepause før jeg rotet veldig ned. Ingen vits i å gå på en smell før halvveis, og Jo-Stigen er en tøff stigning. 500 meter med veldig bra snitthelling.

God og sliten oppe på Besseggen og deilig å kunne slippe lett på ned mot Bandet. Langs Bessvatnet var det vindstille og varmt og tanker om bading streifet meg.

Tok en pause ved en bekk nede ved Bessvatnet. Hadde med tørre havregryn som proviant, og selv med vann var de vanskelige å spise der de vokste i munnen.

Somlet litt så pausen ble på 7 minutter i stedet for 5, noe som høres banalt ut, men når man går etter klokka for å se hvilken tid man kan klare er lange pauser ikke så lurt.

Stigningen opp mot Besshøe fra Bessvatnet er kontant, og det gkk jevnt oppover mens høyde raskt ble vunnet, men måtte hele tiden holde litt igjen for ikke å sprekke. Tiden så lenge skremmende lovende ut, men strekket innover mot toppen tar aldri slutt, så det ble litt lenger tid enn jeg fantaserte om en stund.

Hadde gått med t skjorte hele veien, men på toppen var det isnende vind og på med jakke. Ruslet så nedover for å møte Naboen som etter hvert dukket opp i fint driv over kammen, og så ble det en ny tur opp til toppen på meg.

Tilbaketuren gikk rolig for seg, men ei lag snøfonn sparte oss for masse tid.

Herlig tur.

Note to self for later:
0:35 1:04,33 1:20, 2:14,10

GPS

Delvis spor. Den dumme klokka går tom for batteri lenge før turen er over.

Starttidspunkt 16.06.2014 06:56
(UTC+01:00 ST)
Sluttidspunkt 16.06.2014 11:56
(UTC+01:00 ST)
Totaltid 5t 00min
Bevegelsestid 4t 27min
Pausetid 0t 32min
Snittfart totalt 2,9km/t
Snittfart bevegelsestid 3,3km/t
Distanse 14,6km
Høydemeter 1628m

Benutzerkommentare

  • -
    avatar

    Huttetu!

    Geschrieben von Olepetter 17.06.2014 20:57

    Det hørtes ut som et "migrene-råkjør"! Glad jeg ikke var med på det! :)

  • -
    avatar

    Besshøe

    Geschrieben von repelo 17.06.2014 16:11

    Passeringstidene er vel, 1: start Jo-stigen, 2:Besseggen, 3:start opp til Besshøe ved Bessvatnet, og 4: Besshøe. ?????

    • -
      avatar

      Sv: Besshøe

      Geschrieben von mortenh 17.06.2014 16:23

      Hei nysgjerrigper :) Som det står "note to self", men ja det er helt riktig gjettet :)

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.