Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Geografie
Peakbookfreunde

Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Melen og Bollen
- Datum:
- 28.06.2015
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 3:14h
- Entfernung:
- 11,4km
Merket sti fra Gådalsvatnet og opp til Melen. Derfra og til Bollen var det ingen sti, men meget lettgått terreng. Fra Bollen og ned var det også greit, men mot slutten støtte jeg på et tverrgående belte av hammere på vei ned skogen i Fosslia. Fryktet en liten stund at jeg måtte gjøre vendereis, men fant heldigvis en gangbar åpning lenger mot høyre, hvor det også fantes en tynn sti.
Hadde planer om å ta med meg Lyngstadfjellet på samme runde før jeg gikk tilbake til bilen. Men alle fluene som hadde akkumulert seg på denne runden, gjorde det til et must å returnere til bilen før jeg tok til på neste fjell.
Skalten
- Datum:
- 28.06.2015
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 1:49h
- Entfernung:
- 10,0km
På den litt kjedelige grusveien opp, så jeg to huggormer. Den første holdt jeg på å tråkke på, men så den heldigvis i siste liten. Den andre (en liten unge) lå død i veien.
Merkelig at det ikke finnes en snarvei (sti) fra veien og opp til Skalten. Det virker som de fleste bare går opp til antenna og ikke på hovedtoppen.
Jendemsfjellet
- Datum:
- 27.06.2015
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 1:38h
- Entfernung:
- 5,5km
Skåla og Randsetfjellet
- Datum:
- 21.06.2015
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 2:03h
- Entfernung:
- 7,7km
God sti fra Landresetra til Skåla, men hundrevis av fluer dessverre. Søkte tilflukt i bilen på Landresetra før jeg satte kursen mot Randsetfjellet. Også her var det gode turstier og massevis av fluer.
Fluehelvete på Veten
- Datum:
- 21.06.2015
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 1:30h
- Entfernung:
- 4,8km
Dette fjellet er innestengt av privat land. Prøvde først å finne en vei og parkering på nordsiden (Hamre), men kun private veier og ingen parkering her. Kom i snakk med en mann der, og mitt inntrykk var at han ikke ville ha turgåere å rote rundt i hans område. Han henviste meg derfor til Klungnes.
På Klungnes var det også et problem med privat grunn og ingen parkering. Spurte ei lokal dame om stien til Veten og muligheter for parkering på en tømmerplass men fikk bare usikre svar tilbake og anbefaling om å spørre naboen som lå og solte seg i sola et steinkast unna. Jeg ville nødig forstyrre på en søndag, så jeg kjørte noen hundre meter videre, forbi et minnesmerke/bauta og inn en blindvei til et gårdstun. Fant frem internett på mobilen og søkte opp denne lenken som på kartet indikerer >>>
Frisvollfjellet
- Datum:
- 21.06.2015
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 1:34h
- Entfernung:
- 7,6km
Parkerte på et gårdstun ved Ora, fordi veien videre var stengt. Vandret først avgårde på en grusvei, før jeg tok av på en skogsvei som går nesten helt til topps. Enormt med fluer og lite med utsikt, ingen høydare akkurat......