Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (4)
-
Andere Wintertour (227)
- Schneeschuhtour (219)
-
Fahrradtour (66)
- Fahrradtour Gelände (10)
- Fahrradtour Straße (12)
- Fahrradtour gemischt (27)
-
Fußtour (3815)
- Bergtour (2275)
- Hochtour (7)
- Jogging (782)
- Spaziergang (1)
- Wanderung (343)
-
Klettern (2)
- Alpinklettern (1)
-
Skitour (675)
- Langlauf (104)
- Randonnée/Telemark (291)
- Tourenskilauf (280)
-
Training (3)
- Indoorcycling (1)
- Laufband (2)
Peakbookfreunde
Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Skitur Sagetindane i skodde
- Datum:
- 20.03.2020
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 12,5km
Flott vær på denne formiddag og vi startet fredagen med jobbing ute i hagen med beskjæring av trær. Fikk også hengt opp en etterlengtet huske til Vinjar i eika vår.
Bestemte meg for å gå oppover mot Sagetindane og se hvor langt jeg kom. Det var kommet et lite skylag sigende innover med lett snøfall. Fikk skodda innover meg på ca 700 moh. Jeg så etterhvert kun få meter fremfor meg og tenkte jeg skulle snu ned igjen på ca 800 meter pga sikten. Men, plutselig lettet skydekket og jeg bestemte meg for å fortsette mot toppen allikevel
Jeg fikk grei sikt til like før toppen, men da tetnet det desverre til igjen. Jeg satte min lit til at det kunne lette såpass at jeg kunne kjøre favotittlinja ned mot støylen igjen, men det skjedde ei. Det ble derfor skikjøring i blindeføre første >>>
Friskt på Sagetindane
- Datum:
- 07.03.2020
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 9,5km
Mye vind i dag men flott og lettskyet på formiddag. Gikk direktevarianten opp til Sagetindane. Blåste så stridt oppe på kanten mot selve toppen at jeg holdt på å blåse ned i Hornindalsvatnet, seriøst!! Fant le bakom bygget og skiftet der, før jeg fikk en ganske så bra nedkjøring med noe gjennomslagsskare i nedre del mot støylen.
Ørsta: Sandhornet og Reppestadhornet i whiteout
- Datum:
- 28.02.2020
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 10,0km
Jeg hadde tannlegetime i Ørsta og tenkte at Sandhornet kunne være en grei tur i forkant. Det var meldt ganske greit vær på formiddag, men bygene kom sigende tidligere enn meldt. Det ble derfor ganske så tett etter hvert og null sikt i høyden.
Da jeg parkerte sto ca 25 folkehøyskoleelever klare for tur. Det er sjelden jeg kommer meg like raskt av gårde fra bilen som jeg gjorde i dag :-) Gikk først oppom Reppestadhornet og hadde tenkt å snu ned igjen derfra, men skimtet plutselig sola gjennom skylaget. Jeg tok på fellene igjen og tråkket meg videre mot toppen av Sandhornet. Sikten uteble og det var helt umulig å se noe på vei ned fra toppen før jeg møtte hele folkehøyskolegjengen like over skoggrensa. De valgte å snu der, sikkert meget fornuftig! Det klarnet opp da jeg var på >>>
Flott skitur til Sagetindane!!
- Datum:
- 23.02.2020
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 10,5km
Hyggelig lag på lørdagen med bursdagsfeiring hos Elisabet på Lote. Det var flere som snakket om skitur dagen derpå, men ingen som fant formen til å bli med når startsskuddet gikk :-)
Litt vekslende skydekke, men utrolig varmt og flott når sola tidvis viste seg. Tok direktevarianten opp mot toppen fra Lotsstøylen. Utfordrende med åpne småbekker, men flott snø og greit å gå, selv om det er mye djup snø i skogspartiene. Måtte jobbe litt med å få åpnet den nedisa postkassa på toppen før jeg satte kursen nedover igjen og fikk en herrrrlig skiopplevelse :-)
Kveldstur Lotsbergnibba
- Datum:
- 15.02.2020
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 5,5km
Kveldstur i tungt føre. Gikk på ski opp til ca 550 moh. Hadde tatt med meg trugene på sekken fra selet, og brukte dem videre oppover. Snøen var djup og vanskelig å gå i med trugen i de bratte skråningene hvor jeg ikke har vært siste uka. Tråkket ned til lårene på hvert steg og jeg tenkte med meg selv at jeg sikkert ikke kom til å gå helt til topps, men ville forsøke å tråkke en såle for de neste dagene iallfall. Det ble noe bedre lengre opp, og jeg beit meg fast. Kom meg omsider helt opp, siste lille biten mot varden var hardere underlag og mer avblåst. Jeg skreiv meg inn i boka i ly av den strie vinden, som også klarte å sende meg hodestups overende da jeg skulle finne telefonen i sekken! Fant ut at her var det bare å komme seg nedover igjen, før jeg mistet en stav eller >>>
Nesten Sagetindane
- Datum:
- 14.02.2020
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 17,0km
Skulle på Sagetindane, og det var greit vær, men uten sol. Merket vinden komme tidvis da jeg var på vei oppover. Den fine snøen som hadde lavet ned til i går og med et lite påfyll også i natt var etter hvert i sterke vindkast på vill ferd nordover. Det var umulig å se noe foran meg når vindkastene kom da jeg ankom den slake delen av sendarvegen på ca 920 moh. Jeg valgte derfor å snu nedover derfra. Jeg fikk etter hvert allikevel en veldig flott nedkjøring i retning støylen igjen , dog noe utfordrende da jeg møtte et par elvefar som jeg måtte ta noen omveier rundt fordi de var håpløse å passere i den djupe snøen.
Fulgte veien helt ned til Lote igjen og tråkket hjemover derfra med skia på sekken. Etterpå tok jeg meg en tur opp i Lotsbergskåra for å teste ut akeføret, >>>
Herlig påfyll av masse deilig snø!!
- Datum:
- 13.02.2020
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 8,8km
Nydelig flott kveldstur på feiteste telemarkskia. Tungt å brøyte vei hjemmefra , men når jeg endelig var konmet meg over Myrane, som ikke er langt i avstand, men som tok sin tid i bunnlaus nysnø, var det enkelt videre oppover siden Arve hadde kjørt tråkkemaskina tidligere på dagen mot Sagetindane.
Jeg gjorde i dag noe jeg aldri gjør, og det er å ha lydbok på underveis tur. Jeg liker egentlig å lytte til stillheten og ha muligheten til å høre om det er lyder fra dyreliv, snøen og omgivelsene. Siden jeg hadde vært på lang reise dagen før, med mislykket landing på Anda og derpå en flere timer lang flytur for å komme seg fra Oslo og hjem, hadde jeg begynt på en 6,5 timers lang lydbok av Tore Renberg. Den fikk jeg avsluttet på kveldsturen ;-) Absolutt verdt å lese/høre på. >>>
Skitur i vårlige omgivelser til Sagetindane
- Datum:
- 07.02.2020
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 9,5km
Finfin dag og deilig å ta en skitur. Måtte bære skia over Ljøskaret og kunne spenne dem på ved Myrane. Såg ferske skispor oppover da jeg ankom Støylsvegen, men valgte å gå forbi Lotsstøylen heller og ta den mer direkteruta mot Sagetindane. Såg en kar som var ikke langt fremfor meg, men som fulgte veien opp mot Sagetindane. Han så jeg ikke mer til. Greit å gå oppover, men vanskelig å føle at det er februar måned med slike forhold... slushsnø og varmt i sola. Gikk heilt til topps i ullstillongs :-)
Litt sur vind på toppen, tok noen bilder og skiftet antrekk før jeg fikk en ganske så bra nedkjøring selv om siste delen bar preg av tjukt lag med våt snø. Fikk en stk trynings der jeg måtte grave frem ene skia med hendene for å komme meg ut av sørpa ;-)
Tok en deilig liten >>>
Mot Sagetindane og «mørkekjøring» nedatt igjen:-)
- Datum:
- 03.02.2020
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 9,0km
Tenkte egentlig turen helt opp på Sagetindane, men var litt usikker på hvor mye Oppladet de to batteriene til hodelykta var. Mister litt oversikten når Ove også bruker dem samtidig. Den ene gikk tom like før storesvingen på ca 800 moh. Den andre ca 100 høydemeter etterpå!!! Så da var det enkelt å bestemme seg for å snu ... :-)
Med stavene i ene hånda og mobilen som lommelykt i den andre, ble det en noe mer kontrollert nedkjøring enn jeg hadde håpet på i den fantastisk flotte snøen! Men, telemarksvingene gikk fint selv om jeg måtte holde meg nær merkestengene. På ca 550 moh svartnet mobilen også, så da var det bare å sikte seg inn nedover veien med litt hjelp fra en disig halvmåne og tusle seg snublende over ljøskaret mot Lotsberg ;-)
Sagetindane
- Datum:
- 15.12.2019
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 9,5km
Lite vind men litt flatt lys i høyden grunnet litt nedbør i lufta samt litt sent på dag. Nedre del av nedkjøring var omtrent like bra som i går men veldig avblåst i høyden
