Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (7)
-
Andere Wintertour (15)
- Schneeschuhtour (15)
-
Fahrradtour (33)
- Fahrradtour Straße (6)
- Fahrradtour gemischt (18)
-
Fahrzeugtour (4)
- Autotour (3)
-
Fußtour (1541)
- Bergtour (873)
- Glacier travel (6)
- Hochtour (70)
- Spaziergang (49)
- Wanderung (410)
-
Klettern (8)
- Alpinklettern (8)
-
Skitour (217)
- Randonnée/Telemark (17)
- Tourenskilauf (191)
Peakbookfreunde
Lieblingsgipfel
Høgeheia fra Sundbotn
- Datum:
- 24.07.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 3:46h
- Entfernung:
- 7,1km
Familiebesøk hos datter Liv Synnøve i Hyllestad. Fint og varmt sommervær. Astrid hadde ikke vært på Høgeheia tidligere, og nå passet det bra med en tur dit. Vi kjørte inn til Sundbotn på vestsiden av toppen helt inn til et fraflyttet gårdsbruk. Dårlig og tilgrodd vei siste stykket. Bra med høy bil her. Fra Sundbotn fulgte vi en gammel traktorveg østover og oppover til ca. 300 moh. Her dreier skogsveien oppover mot venstre og er helt grei å følge opp til den slutter ca 370 moh.
Herfra ingen ordentlig sti, men relativt lettgått terreng opp til høydedraget ca 450 moh der vi kom inn på bra sti som førte videre østover mot toppen. Stien fortsetter under og nord for toppen. Vi forlot derfor stien og gikk rett mot toppen som er markert av en fin. liten varde.
Etter en matpause der vi nøt den >>>
Grubba Søndre og Nordre i Sirdal
- Datum:
- 13.07.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 3:57h
- Entfernung:
- 7,9km
Etter gårsdagens praktfulle tur til Urdalsknuten overnattet vi i Fidjeland som er et ideelt utgangspunkt for turen til Grubba. Nord for bebyggelsen på Fidjeland tok vi av mot venstre (østover) innover på Veg 1178. Dette er en privat grusvei som fører opp til hyttefeltet på Skori. Et stykke inne på denne veien kom vi til en bom som sto åpen og et skilt som forklarte at turfolk skulle parkere utenfor bommen. Vi regnet med at dette gjelder vinterstid, og tok sjansen på å fortsette ca. 1 km videre østover og oppover til der hvor traktorvegen innover Finnstøldalen starter.
Vi fulgte traktorvei og siden sti ca. 800m sørover i Finnstøldalen. Tørt og fint å gå innover her i skikkelig, varmt sommervær.
Herfra fulgte jeg den greie ruten og nedlastet GPS-spor fra Harald Kylland som gikk denne turen i juli 2015. >>>
Endelig Urdalsknuten - Agder K-topper komplett!
- Datum:
- 12.07.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 5:08h
- Entfernung:
- 8,2km
Forberedelser
Denne toppen har vi forsøkt å få besteget siden sommeren 2018. Vi var lite lystne på å bruke 2-3 dager på den lange turen fra øst via Stavskar og Bossbu , og prøvde derfor å få til båtskyss over Rosskreppfjorden i fjor sommer og høst uten å lykkes med dette. Da ikke dette gikk var neste plan å gå over isen fra Suleskardveien når denne åpner 20. mai sammen med Kolbjørn . Kolbjørn reiste opp dit i slutten av mai i år, men da var all is borte, så den planen måtte også oppgis! Etter turen vår til Reinshornhei 4. juni i år kom Kolbjørn i snakk med Rolf Einar som disponerer båt på Rosskreppfjorden, og som sa seg villig til å skaffe oss båtskyss frem og tilbake de 11 km x 2 over fjorden. Forutsetningen var at det ikke måtte være for mye vind, og spesielt østavind som kan føre til farlige >>>
Brannheiklumpen - høyest i Steinkjer
- Datum:
- 25.06.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 4:14h
- Entfernung:
- 7,9km
Etter overnatting i Snåsa kjørte vi vestover på nordsiden av det lange Snåsavatnet til Jørstad i Vestbygden. Fortsatte så østover på vei 7002 forbi Kleiv, Gifstad og Kjenstad til Åsa der vi tok av mot høyre mot Roktdalen.
Veien innover Roktdalen er et kapitel for seg selv. Det er 22 km inn til Brannåstua , og dette er virkelig lange kilometer! Vi brukte ca. 40 min på turen. De første 4 km er det bra grusvei, deretter er veien full av huller som utgjør påkjenninger for både bil og passasjerer. En bør kunne forvente bedre veistandard med såpass høye bompenger!
Omsider fremme ved Brannåstua som forøvrig var åpen, men uten besøkende tok vi oss en pause i finværet før turstart.
Brannheiklumpen
Stien mot toppen starter like bak hytten og gå over myrområder og skog opp til ca. 500 moh der stien løper ut i intet.
Sandvassheia - høyest i Verran
- Datum:
- 24.06.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 4:32h
- Entfernung:
- 10,3km
Etter overnatting i Steinkjer kjørte vi nordover på E6 til Asphaugen og fortsatte via Vellamelen og til Malm/Verran. Fortsatte inn Folladal og opp mot høyre på en grusvei til den store, regulerte innsjøen Holden og parkerte på Holden p-plass . Lettskyet, bra vær og nesten vindstille.
Turstart over gangveien på demningen, videre et kort stykke på grusvei, så inn mot venstre ved et rødmerket skilt fra Fosen turlag.
. Fulgte sporadisk rødmerket tursti gjennom relativt vått myr-terreng oppover til dagens første mål
Kinnkjerrklumpen
Varde og turbok. Gammelt trig-merke i nærheten av varden. GPS ved varden (høyete punkt) 32W 599461 7103534, litt forskjellig fra PB-koordinatene som er justert. Fortsatte videre vestover til
Lettgått, fint terreng bortover mot Sandvassheia. Mye fjell, endel myr- og bløtere partier og litt opp >>>
Kjerringklumpen - 2016-kommunetoppen i Leksvik
- Datum:
- 22.06.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 3:25h
- Entfernung:
- 8,5km
Vi kjørte nordover på E6 fra overnatting på Stiklestad til Straumen og videre vestover på Inderøya til den elegante broen med de rødlige brostagene over Skarnsundet. Fortsatte via Mosvik og Meltingen til Leksvik og viderelangs fjorden til Hindrem. Her gjorde vi et dårlig valg idet vi fulgte smale og til slutt en nesten ufremkommelig traktorveg opp til Revelltun. Merket oppkjørsel til Revelltun er fra Seter på vestsiden av Amborneset. Det oppdaget vi først på tilbaketuren.
Kjerringklumpen
Stor og fin parkering på Revelltun . Utrygt vær med regnbyer. Meget vått i terrenget etter regnvær om natten. Fjellstøvler og regntøy ble dagens antrekk, adskillig tyngre å gå i slikt enn på dagen i forveien. Startet turen på Revelltun, men det hadde vært mulig og antagelig lovlig å kjøre 600 m lenger innover >>>
Bjørnskardliknubben - Skardsøya i Aure
- Datum:
- 20.06.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 3:13h
- Entfernung:
- 7,4km
Etter turen til Todalsfjellet tidligere på dagen var det tid til et besøk på Skardsøya og den høyeste toppen på øyen
Bjørnskardliknubben eller Knubben
Fra Aure kjørte vi nordøstover mot Melan og over til Skardsøya på broen over Torsetsundet. Fortsatte nordover mot Drageidet og tok inn mot høyre til Drageidet parkering .
. Fulgte godt merket, men bløt og gjørmete sti ca. 2 km i østlig retning innover myrterreng, temmelig sikkert gammel havbunn. Mer ulendt og ganske så bratt ble det der terrenget begynner å stige i enden av myren (Bjørnskardlien).
Her er det gammel - men ikke godt vedlikeholdt - setersti opp til restene etter Mellandssetra 200 moh. Stien klistrer seg mange steder helt inn til fjellveggen mot sør. Ganske spektakulært!
Adskillig mer lettgått terreng ovenfor setra der stien mange steder følger langsgåen, glatte og fine berg.
Vel >>>
Todalsfjellet - X-kommunetoppen i Aure
- Datum:
- 20.06.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 4:25h
- Entfernung:
- 9,0km
Når vi først befant oss i Aure og været var bra passet det godt med et besøk på X-kommunetoppen i Aure. Aure ble slått sammen med Tustna i 2006. Innerbergsalen 907 ble da høyest i nye Aure kommune mens Todalsfjellet havnet helt nede på sjetteplass etter de fire høyere toppene på Tustna.
Todalsfjellet
Fra overnatting i Aure kjørte vi Aursundvegen til Todalen. Stoppet ved Bomveg Todalssetra og ila kr. 40 i kassen. Fulgte god grusvei ca. 5 km innover Todalsdalen til Todalssetra der vi parkerte like utenfor setervollene på Todalssetra p-plass .
Stien går nordover i utkanten av seterhusene og er bra rødmerket hele veien, men hadde trengt litt mer vedlikehold. Høyt gress, busker og trær - typisk flåttterreng fikk vi erfare. Tilrettelagt kryssing av Skarelva før stien går mot en markant rygg SSØ for elven Sleipå. Etterhvert blir terrenget skikkelig >>>
Innerbergsalen - høyest i Aure
- Datum:
- 19.06.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 5:49h
- Entfernung:
- 6,9km
Endelig var vi klar for Innerbergsalen kommunetoppen i Aure og Sør-Norges høyeste øytopp. Vi hadde tidligere vært i kontakt med BjørnF (Bjørn Fillipsveen) om denne turen, og kontaktet ham da vi hadde satt en dato. Bjørn sa seg straks interessert i å være med, selv om han nettopp var kommet hjem igjen til Surnadal etter fjelltur ved Hindsæter. Sporty gjort!
Etter overnatting i Kristiansund tok vi 0830 fergen fra Seiviken til Tømmervåg. Møtte som avtalt Bjørn ved Gullstein kirke på Tustna. Sammen kjørte vi utover på Stabblandet. Fra vei 680 av mot høyre mot Solem, senere mot venstre på den smale Stabbvegen som vi fulgte forbi Innerberg. Her ble veien etterhvert til en traktorveg, men med hevet bil gikk det greit å ta seg opp til Innerbergsalen p-lomme ca. 90 mot der det er plass til 3-4 biler. Lettskyet, passe varmt vær.
Meget tydelig, >>>
Reinshornheii - høyest i Bygland
- Datum:
- 04.06.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 8:48h
- Entfernung:
- 22,8km
Min nest siste kommunetopp sør for Møre & Romsdal. Kolbjørn hadde sjekket ut snøforholdene i Setesdalsheiene og kunne meddele at det stort sett var barmark overalt, og fine forhold for en fottur. Andre har gått denne turen på ski etter at Suleskardveien åpner 20. mai, men i år var snøen og skiføret forsvunnet lenge før den tid. Kolbjørn ville gjerne være med på turen selv om han hadde vært der flere ganger tidligere. Hyggelig!
Jeg hadde overnattet nede på Rysstad. Kjørte opp til Øyuvsbu P-plass på en liten halvtime der jeg møtte Kolbjørn. Været var som meldt - delvis skyet med glimt av sol innimellom men ingen nedbør, og slik ble det.
Vi fulgte merket DNT-sti mot Gaukhei helt til sauegjeterhytta Vidalega sør for Sveinstjørn. Ruten fremgår av GPS-sporet. Stien er tydelig og grei. Det er nå >>>
