Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (32)
- Bike trip - mixed (17)
- Bike trip - road (6)
-
Climbing (5)
- Alpine climbing (5)
-
Drive (3)
- Car drive (2)
- Other trip (6)
-
Other winter trip (13)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (211)
- Backcountry skiing (185)
- Randonnée/Telemark (17)
-
Trip by foot (1480)
- Alpine trip (55)
- Glacier travel (5)
- Hike (398)
- Hillwalk (846)
- Walk (46)
Peakbook-Friends
Favourite peaks
Galtåsen, Os
- Date:
- 28.04.2018
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:36h
- Distance:
- 1.7km
Ny tur til Os for å plukke noen flere småtopper på Os PF >50m listen .
Vi fulgte beskrivelsen og sporet til hbar (Harald Barsnes) , tok fra E39 ved Hetleflåt og kjørte nordover på Byvegen til veis ende der vi fikk lov til å parkere på privat grunn hos grunneieren. Veien fortsetter som en traktor vei ned en bakke til et lite vann der vi tok til høyre. Veien går mange steder gjennom ganske vått og myrete terreng, men periodevis i bedre skogsterreng.
.
Traktorveien går over i en god og velbrukt sti som fortsetter nordover mot Hjellemarka/Søfteland. Vi forlot stien og gikk opp på en liten høyde mot venstre (VNV) til PB-koordinatene. Ingen markering av toppen - bare furutrær og vegetasjon. GPS på høyeste punkt 303311 6681518.
Retur samme vei.
Stordalsåsen og Vassliåsen, Bjørnen i Os
- Date:
- 26.04.2018
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:51h
- Distance:
- 1.7km
Ny tur til nabokommunene i sør for å plukke noen flere småtopper på Os PF >50m listen . Vi fant et greit sted å parkere i en lomme nøyaktig ved utgangspunktet for begge turene.
Startet med Stordalsåsen . Her går det bred og fin vei opp til en stor vanntank, men veien er sperret med bom.
Fra vanntanken valgte vi å gå/småklyve bratt opp mot toppen fra NØ-siden. Vel oppe på toppen fant vi en tydelig og velbrukt sti som går ned på SV-siden til vanntanken. Vi ble ganske overrasket da vi oppdaget at det ligger en gammel gravhaug på toppen. GPS-koordinatene mine stemte med de på PB. Gravhaugen så ut til å være delvis utgravet, men likevel et meget tydelig og flott kulturminne fra svunnen tid. Det må ha kostet ganske så mye tid og krefter å lage den gravhaugen, men så fikk da også høvdingen et flott minnested >>>
Vardafjellet, Varåsgrenda i Os
- Date:
- 26.04.2018
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:22h
- Distance:
- 0.8km
Etter turen til Stordalsåsen og Vassliåsen ble det tid til nok en småtopp på Os PF > 50m listen. vi kjørte inn Industrivegen, tok til venstre inn Våråsen og mot høyre inn til Varåsgrenda gjesteparkering . Stistart ved/bak en lang fellesgarasje. Velbrukt og tydelig, men noe våt sti opp til topp-området der det ligger en liten dam - muligens rester etter en gammel brønn. I alle fall var dette en menneskeskapt sak men oppmuringer og en slags demning mot øst. PB-koordinatene er plassert her og vi oppdaget ikke noe opplagt høyere sted i området, heller ikke noen rester etter et trig-merke som vises på kartet.
Ut fra navnet Vardafjellet som har gitt navn til hele området (Vardåsen), hadde vi forventet å finne en varde her oppe, men det gjorde vi ikke. Noen som vet om den finnes? Er den forsvunnet/revet ned?
...
Løvstakken med Liv Synnøve
- Date:
- 22.04.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 5.3km
Familiebesøk fra Sogn denne helgen. Fin værmelding for formiddagen gjorde at datter Liv Synnøve og jeg tok turen over Løvstakken fra Krohnegården parkeringsplass til Bøneshøgda. Koselig og fin tur i godtvær på velbrukte, tørre stier.
Stora Stokkfjellet, Drange i Os
- Date:
- 15.04.2018
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:52h
- Distance:
- 1.9km
Søndagstur til nye småtopper på Os PF>50m listen . Kjørte over Fanafjellet til Drange. Fulgte ruten i den fine beskrivelsen fra førstebestigeren på PB Kjell51 (Kjell Øijorden) , og parkerte på nest siste gården på Ytre Drange etter avtale med eier. Fortsatte på vei/traktorvei og senere god sti bratt oppover i fin furuskog til toppen av Stora Stokkfjellet.
Ytterst ute på kanten mot vest er det satt opp en flott grillhytte. Høyeste punkt ligger på en bergnabb ca. 20 øst for hytten. Her er det bolter etter et gammelt trig-merke på GPS 297657 667920. PB-koordinatene flyttes hit. Området ellers bærer preg av å være mye brukt med diverse små bygninger og andre innretninger.
Nydelig utsikt vestover øyriket i Fana, Os og Austevoll herfra. Ned igjen samme vei.
Fjærhovda, Drange i Os
- Date:
- 15.04.2018
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:07h
- Distance:
- 1.8km
Etter turen til Stora Stokkfjellet var det ikke lange stykket til utgangspunktet for neste turmål - Fjærhovda .
Etter å ha lest beskrivelsene til hbar (Harald Barsnes) og Kjell51 (Kjell Øijorden) , valgte vi adkomst fra sør i håp om å finne sti opp til turkassen og utsiktspunktet. Parkerte i et privat veikryss etter avtale med eier der skogsveien begynner. Fulgte skogsveien ned til en myr, rundet denne på sørsiden og fant et antydet tråkk som går bratt opp skråningen fra myren. Dette tråkket var greit å følge helt opp til topp-området, men stien var flere steder blokkert av store tre-velt som vi måtte over.
Terrenget ble mer lettgått opp mot toppen. Siste del av turen går gjennom tett granskog. Vi gikk mot PB-koordinatene og fant høyeste punkt på en liten bergnabb like i nærheten av stangen som markerer et gammelt trig-merke. GPS på toppen 298494 6678915.
Langelandsfjell - høyest på Hidra
- Date:
- 02.04.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 2.9km
Vi kjørte på smal og svingete vei til tettstedet Rasvåg og fortsatte oppover til utgangspunktet for turen - Hummarås P-plass der det er grei parkering og gode infoskilt.
. Fulgte godt merket sti gjennom stedvis vått terreng oppover mot toppen. Også her gikk stien gjennom avsvidde områder - faktisk nesten til topps. Over 200 m lå det snø, men med tydelige fotspor som var greie å følge.
Småbratt opp siste siste stykket til det brede platået på toppen der det er en stor varde ved et gammelt trig-punkt på GPS 359318 6455009.
Ned igjen samme omtrent samme vei. Rakk akkurat fergen fra Hidra som lå noen minutter og ventet på en ambulanse!
Vardefjell på Dragøya, Flekkefjord
- Date:
- 02.04.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 1.9km
Annen påskedag 2018. Denne dagen var eslet for øyhopping på Hidra i Vest-Agder for Astrid og meg. Vi tok Hidraferja kl 0835 ut til øyen som nå er todelt av en kanal ved Eie.
Etter en hyggelig frokost hos gode venner som har hus på Reistad, dro vi avgårde mot vestsiden av øyen til Tuna og Fiskehavna i håp om å finne båtskyss til Dragøya. Etter to forgjeves forsøk traff vi på en meget hyggelig, lokal entreprenør med hus i sjøkanten. Da han fikk høre vårt ærend, tilbød han straks at vi kunne få låne hans Askeladd ut til øyen! Glade og fornøyde bega vi oss avsted utover til øyen der vi la til ved Dragøya kai som har tilhørt et gammelt småbruk som nå er nedlagt.
Det drives gress og lyngbrenning i stor stil på Hidra, og røyken fra dette viser tydelig på mange av bildene fra denne >>>
Lindåsen, Vestre Hidra
- Date:
- 02.04.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 2:30h
- Distance:
- 5.5km
Etter en flott formiddagstur til Vardefjell på Dragøya ga vi oss optimistisk i vei mot neste mål -
Lindåsen på Vestre Hidra
Vi kjørte inn til Stadion ved gården Myran og parkerte ved klubbhuset på Myran P-plass . Fulgte traktorveien som starter mellom SØ-siden av huset og idrettsbanen og fulgte denne oppover til de nedlagte gårdsbrukene ved enden av veien. Skilt til Lindåsen. Da vi kom til en stolpe med et nytt skilt som pekte mot Lindåsen til høyre, gjorde vi en feil som kostet oss mye tid og krefter. Skiltet pekte nemlig rett imot en privat hytte, og det var ingen flere merker oppover der. Derimot var det godt merket sti rett frem i SSØ-lig retning mot Risåsen.
Vi valgte altså feil retning/sti, og fortsatte lenge innover mot Risåsen før vi endelig måtte innse at dette bar galt avsted. Passerte noen spredte rester av flyvrak langs stien. >>>
Brendøyknuten på Andabeløy
- Date:
- 01.04.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 4.3km
Siste delen av påsken ble av familiære grunner lagt til Sørlandet. Vi kjørte fra Bergen om morgenen 1. påskedag mot Flekkefjord i nydelig vær. På veien tok vi en avstikker på relativt dårlig vei innom Gaudland DNT-hytte i Sokndal - et gammelt, fraflyttet gårdsbruk som nå driftes av Stavanger Turistforening. Turen gikk videre til Hauge i Dalane inn på vei 44 Gamle Sørlandske hovedvei. Vi besøkte minnesmerkene i Jøssingfjord der Altmark ble senket i februar 1940, og så Helleren nede i Jøssingfjorden på avstand. Passerte Åna Sira med den enormt svære demningen på venstre hånd. Selv om denne omveien tok en del tid, var det vel verdt å se igjen disse stedene som en bare suser forbi på dagens E39.
Vel fremme på Abelnes var det fortsatt god tid for en ettermiddagstur. Vi tok den artige, lille >>>