Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (29)
- Bike trip - mixed (16)
- Bike trip - road (5)
-
Climbing (4)
- Alpine climbing (4)
-
Drive (3)
- Car drive (2)
- Other trip (6)
-
Other winter trip (13)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (211)
- Backcountry skiing (185)
- Randonnée/Telemark (17)
-
Trip by foot (1447)
- Alpine trip (55)
- Glacier travel (5)
- Hike (387)
- Hillwalk (827)
- Walk (44)

Favourite peaks
Kyrkjenuten i Sauda
- Date:
- 22.04.2017
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Duration:
- 8:30h
- Distance:
- 32.7km
Suget etter en lengre fjellskitur trengtes å stilles. Helgeværet så ganske lovende ut for Kyrkjenuten - kommunetoppen i Sauda .
Kontaktet Stig som aldri er vanskelig å be med på tur, ei heller denne gangen. Pga skiftende værmeldinger flyttet vi turdagen fra søndag til lørdag, og dro avgårde med bil fra Bergen kl 07 lørdag morgen. Over Kvamskogen var det nysnø og noe glatt vei. Fremme i Tørvikbygd etter 1 time 20 min. Ferge til Jondal og videre gjennom Jondal- og Folgefonntunnelen til Odda og Korlevoll skianlegg parkeringsplass der vi var fremme kl 10. Betalte kr. 60 for dagparkering og gjorde oss klare for tur. Gode værforhold med lettskyet vær og temperatur omkring 0. Det kjøres et omfattende løypenett med maskin fra Korlevoll. Vi valgte en direkte rute gjennom litt tung nysnø til flaten nord for Seljestadstølen. Her måtte vi av med skiene og krysse >>>
Mjølbotnsetrene
- Date:
- 16.04.2017
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 8.3km
Finværet vi hadde hatt på Langfredag var desidert over. Denne dagen våknet vi til kraftig snøfall. Faktisk hadde det kommet ca. 10 cm nysnø i løpet av natten. Det var fortsatt kuldegrader, og føret var bra. Etter frokost dro datter Liv Synnøve , Synnøve , Ole Einar og jeg en tur til Mjølbotnsetrene . Start i lett snøvær. Nydelige forhold innover i Mjølbotn der vi satte de første spor for dagen i fin nysnø. Terrenget var ikke så greitt som vanlig da alle bekker og vannsig hadde gått opp slik at det ble endel omveier for å finne snøbroer vi kunne krysse på. Fant ferske spor etter beitende rype oppe på ca 700 moh, og kanske riktig - like etter gikk den opp med den karakteristiske lyden. Matpause ved setrene - eller rettere sagt seteren.
Selv om lysforholdene ikke var optimale, fikk vi flotte renn nedover i Mjølbotn, >>>
Første tur for Synnøve med rando-utstyr
- Date:
- 15.04.2017
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Duration:
- 1:10h
- Distance:
- 3.4km
Påskeaften dro vi til Voss for å kjøpe rando-utstyr til Synnøve . Dette måtte selvsagt prøves så fort som mulig. Vi gikk over Øvre Vel-bro ved Kårdal, gjennom bjørk- og furuskog med lite snø og flere terrengfeller opp til Tjørehedleren . Her traff vi Sverre som dagen før hadde arrangert Mjølfjell Rando , og hadde en hyggelig prat med ham. Se beskrivelse fra Svein Haustveit . Fortsatte et stykke opp langs nordsiden av Mjølfjellet til ca. 800 moh. Herfra ble det fine nedrenn til der skogen begynner. Synnøve koste seg med det nye rando-utstyret! Takk for nok en hyggelig tur, Synnøve!
Drømmetur til Store Broksfjellet fra Myrdal
- Date:
- 14.04.2017
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Duration:
- 6:00h
- Distance:
- 16.2km
Etter heller labre værforhold tidligere i påsken var dette dagen det virkelig slo til med strålende turvær. Planen for dagen var en tur til fjellområdet vest for Myrdal stasjon og forhåpentligvis bestigning av Store Broksfjellet i Aurland . Toppen ligger inne på Mjølfjell PF > 50 som Svein Haustveit har laget, og fremsto som en tidligere ubesteget topp i Peakbook sammenheng. Med på denne flotte turen var datter Liv Synnøve , Synnøve og Ole Einar. På forhånd hadde jeg fått gode råd om rutevalg fra vertskapet på Vatnahalsen Høyfjellshotell .
Vi tok 1040 toget fra Ljosanbotn. Aldri før har jeg sett så mange mennesker på denne lille holdeplassen. Toget ble så fullt at billettøren ikke kom seg frem gjennom folkemengden, noe som førte til at de aller fleste fikk gratis skyss med NSB fra Ljosanbotn til Upsete. Alle andre gikk av på Upsete, mens vi fortsatte til Myrdal, og måtte pent >>>
Ljosandalen og Grånakken
- Date:
- 13.04.2017
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Duration:
- 3:16h
- Distance:
- 11.5km
Familietur i Ljosandalen på Skjærtorsdag med Liv Synnøve , Synnøve og Ole Einar. Gråvær, men bra skiføre. Vi gikk i samlet flokk inn preparert løype til Bro Ljosandalen ved Borgarebu og videre opp til Skikjelken i Ljosandalen . Liv og Ole Einar kjørte ned igjen i løypen men Synnøve og jeg gikk opp til Grånakken for å få oss enn litt lenger tur og nedkjøring.
Lys og føreforhold var dessverre ikke optimale, men det ble likevel en brukbar nedkjøring med tendens til flere rette linjer enn randosvinger!
Mjølbotn og Ungdomsherberget
- Date:
- 12.04.2017
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Duration:
- 3:00h
- Distance:
- 9.7km