Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (32)
- Bike trip - mixed (17)
- Bike trip - road (6)
-
Climbing (5)
- Alpine climbing (5)
-
Drive (3)
- Car drive (2)
- Other trip (6)
-
Other winter trip (13)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (211)
- Backcountry skiing (185)
- Randonnée/Telemark (17)
-
Trip by foot (1480)
- Alpine trip (55)
- Glacier travel (5)
- Hike (398)
- Hillwalk (846)
- Walk (46)
Peakbook-Friends
Favourite peaks
Såtedal seter
- Date:
- 08.08.1998
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 12:00h
- Distance:
- 30.0km
Tur fra Mjølfjell med Astrid og Helge S. Titland. Start ved Rjoanddalen bom . Vi fulgte veien innover i Mjølfjell skytefelt til Såtefossen og fortsatte inn Såtedalen til Såtedal seter der det er murer etter en gammel seter som tilhørte gården Nedre Kløve i Raundalen. Stølen var i bruk fra 1816 til 1827-28 da den ble fraflyttet pga tidlig snøfall. Selene, som ligger ca. 1070 moh, ble bygget av Odd D. Kløve (1772-1841) i 1816 og 1819. Buføringsveg gikk fra Klyve i Raundal over Strandaleitet, om Bjørndal og Bjørndalsvatn til Såtedal. Stølen ble flyttet til Borgarbuvatn 1828. Flere opplysninger og bilder på kulturminnesok.no Såtedal seter .
Retur gjennom Skyttargluggane ned i Grodjuvet og tilbake gjennom Grodjuvedalen til Rjoanddalen. Så mange ryper og en ørn på ganske nært hold (20 m). Det ble sen kveld før vi omsider >>>
Hornelen
- Date:
- 30.07.1998
Vi overnattet i Kalvåg og kjørte til Berle neste morgen. Fikk båtskyss over sundet av Isak Berle som også forærte oss et frosset brød da vi var tom for mat! Fint og varmt vær. Ikke noe vann å finne, så vi ble ganske så tørste i varmen! På toppen etter lang vandring i mye steinur etter 5 timer. Flott utsikt fra toppen i alle retninger, mot Vingen, Måløy og bratt ned mot sjøen gjennom en smal og dyp sprekk i toppmassivet.
Kulturminner i Rjoanddalen og Buføreskaret
- Date:
- 13.06.1998
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 8:00h
- Distance:
- 15.0km
Astrid og jeg startet fra hytten og gikk veien ned mot Hedlo. Herfra fulgte vi den mest sannsynlige traséen for den gamle Raundalsvegen mellom Gamle Rjoandbrui og Hellene (Hedlo).
Fra broen fortsatte vi innover Rjoanddalen til det smale partiet av elven ved Botnareset.
Lenger inne i dalen, på østsiden av Rjoåni, fant vi oppmuringer som antagelig er etter en oksehamn som var i bruk fra ca. 1900 til 1914.
Herfra gikk vi oppover i høyden på vestsiden av Rjoandeggi mot Buføreskaret. Navnet kommer av at bønder på garden i Voss og driftekarer buførte gjennom dette skaret på vei fra Rjoanddalen til Ljosandalen . Vi fant en grei trasé å gå, men ingen fysiske spåor etter driftevegen.
I Buføreskaret fant vi Buføreskaret bogestelle som Helge S. Titland fant sommeren 1997.
Fra Buføreskaret gikk vi nedover på østsiden av Rjoandeggi >>>
Svana
- Date:
- 02.05.1998
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Duration:
- 9:00h
- Distance:
- 25.0km
Tur med Astrid i fint vær. Vi parkerte ved Mjølfjell Ungdomsherberge og fulgte vei og skiløype mot Slondalen.
Fortsatte over det islagte Slondalsvatnet til Slondalsetrane . Videre inn til Bruåni ved sørsiden av Slondalsvatnet og opp det bratte partiet langs Kvanngjolo mot området vest for Kvannjolnuten og opp til Kvannjolvatnet 1087. Så mange ryper underveis.
Fra østenden av Kvannjolvatnet gikk vi opp til det vestligste av Skipanutvatnene.
Målet for dagen var egentlig Vassfjøra 1633. Adkomsten til denne toppen er fra det SØ Skipanutvatnet. Men vi feilorienterte og begynte oppstigningen for tidlig (for langt mot NNV) slik at vi kom opp på fjellpartiet Svana som ligger SØ for Reinskardnuten . Fra Svana er det bratte skrenter mot sør og øst som det ikke fristet oss å forsere. Det ble derfor ikke noen Vassfjøra-tur på oss denne dagen.
Retur med flotte renn ned igjen til >>>
Gjetlebu og Magnhildesteinane
- Date:
- 09.11.1997
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 5:00h
- Distance:
- 10.0km
Denne dagen ville vi pånytt prøve å lokalisere gjeterhytten Gjetlebuen. Vi kjørte til enden av Slondalsvatnet der vi parkerte. Fulgte vanlig sti mot Slondalsetrane og opp til Fagerdalsvatnet der vi fulgte sti på nordsiden av vatnet i retning mot dalen som fører ned mot stølen Dalen i Uppsetdalen. Vi hadde egentlig gitt opp å finne stedet, og begynte å gå oppover mot Hervardseggi da vi plutselig fant
Gjetlebuen
Stedet ligger noen meter vest for en bekk som kommer ned fra Hervardseggi, 1173 moh. GPS 32V 391093 6730455. Mer info: Hervardseggi - Gjetlebu
Fra Gjetlebu gikk vi opp på Hervardseggi som vi fulgte vestover i retning mot Magnhildenuten . Øst for denne skrådde vi nedover i bratt terreng mot Uppsetedalen der vi besøkte Magnhildesteinane og fulgte sti/gammel stølsveg tilbake til Slondalsvatnet.
Høgfjellsvegen over Skorafjell fra Slondal
- Date:
- 19.09.1997
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 8:00h
- Distance:
- 12.0km
Tur med Helge S. Titland for å utforske Høgfjellsvegen - en gammel ferdselsvei og buførevei mellom Ulvik og Ulvik-stølene i Slondalen og ved Vesetevatnet.
Høgfjellsvegen er buføringsveg fra Ulvik til Slondal og Mjølbotnen, til tider muligens også til Vesete. Setrene i Slondal og Mjølbotnen har vært i bruk siden før Svartedauden, tidlig på 1300-tallet. Vegen går opp fra Øvre Skor og Mjølkehaugane, gjennom Hyrnaskar (Hydnaskar) og videre langs vestsiden av Skorafjell, gjennom Storabotnen, forbi Prisenberg, gjennom Hellebotnen øst for Hattafjellet, over til Tryglabotnen .
Vi parkerte ved utløpsosen av Slondalsvatnet 751 moh og fulgte sti på vestsiden av vannet. Videre gjennom Øvste Kvannskorane opp dalen til Gummen (løftestein) , ned i Tryglabotn og videre på gammel, T-merket sti til Hellebotnen og Prisenberg der det >>>
Ljosandalen og Ljosanberget
- Date:
- 31.08.1997
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 5:00h
- Distance:
- 12.0km
Tur med Helge S. Titland som viste oss kulturminner i Ljosandalen og rundt Borgarbuvatnet.
Ruinene etter den eldste stølen ligger inne på kulturminnesok.no som Borgarbuvatn - tufter etter steinbuer
I september 2020 ble det påvist skålgroper på en stein like ved setervollen - Helle med skålgrop i selstuften .
Astrid og jeg returnerte over Ljosandberget og Ljosandberget trigpunkt til hytten.
Slondal - Gummen (løftestein) - Gommahaug
- Date:
- 30.08.1997
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 6:00h
- Distance:
- 16.0km
Tur med Helge S. Titland fra hytten på Mjølfjell. Vi kjørte til utløpsosen av Slondalsvatnet der vi parkerte. Fulgte sti på vestsiden av vannet mot Bruåni, men tok snarveien opp Øvste Kvannskorane og fortsatte på nordsiden av dalen opp mot Gommaskardet med Gummen (løftestein) . Grått og tåkete vær i fjellet. Opp på Gommahaugen til en flott varde på grensen mot Statsalmenningen.
Fulgte varderekken mot Såtaskavlen til en gluggevarde.
Her snudde vi og gikk ned til Gommahaugene fangstanlegg - et flott fangstanlegg for rein - se Dyrenut (Gommahaugen R67 .
Retur vestover mot Vassmælarvatnet og Vassmælaren Gommahaug der vi fant en del multer. Ned igjen dalen til Slondalsvatnet og retur på vestsiden. Tilbake ved bilen i mørke kl 22!
Magnhildesteinane og Dalen
- Date:
- 09.08.1997
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 5:00h
- Distance:
- 12.0km
Vi kjørte til utløpsosen for Slondalsvatnet og gikk den gamle stien og buføringsveien fra Slondalen mot Gamle-stølen for Dalen på nordsiden av Langavatnet. Underveis besøkte vi Magnhildesteinane i uren under Magnhildenuten .
Mer info om Gamlestølen på kulturminnesok.no: Langavatnet bygningsruiner .
Videre til Dalsete, opp Dalaslukje til Fagerdalsvatnet på jakt etter Gjetlebu , som vi ikke fant denne dagen. Ned igjen til Slondal etter en kald og våt tur i fjellet.
Fottur Upsete - Fossdalsskavlen - Mjølfjell
- Date:
- 17.07.1997
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 12:00h
- Distance:
- 30.0km
Sommerferien 1997. Astrid og jeg tok toget til Upsete og fulgte sti østover mot Jernhusvatnet der vi fant tufter etter en gammel støl ved nordenden av vannet. Info på Jernhusvatnet tufter
Fortsatte oppover nordøst for Uppsete-eggi der Jørgen Lekve fra Ulvik - som har støl på Upsete -hadde gjort oss oppmerksom på en fangstgrav for rein. Det viste seg å stemme. Vi fant den flotte fangstgraven med ledegjerder på GPS 32V 393605 6735650, 1190 moh, nå lagt inn som kulturminne Fangstgrav øst for Uppsete-eggi på PB. Fangstgraven er nærmere beskrevet på kulturminnesok.no som Upseteggi fangstgrav
Litt lenger nord nedenfor vestre utløp av Kreklevatnet fant vi Kreklevatn kvartsittbrudd Her ligger det avslag av kvartsitt som antagelig stammer fra steinbrukende tid i steinalderen.
Like I nærheten av samme utløpsos fant vi Fangstgraven ved Kreklevatn SV . Dette er en flott og godt bevart fangsgrav med ledegjerder strategisk >>>