Arkiv - dato
Arkiv - aktivitet
- Annen tur (6)
-
Annen vintertur (13)
- Trugetur (13)
- Fottur (1456)
-
Kjøretur (3)
- Biltur (2)
-
Klatring (5)
- Alpin klatring (5)
-
Skitur (211)
- Fjellskitur (185)
- Randonnée/Telemark (17)
-
Sykkeltur (29)
- Blandet sykling (16)
- Gatesykling (5)
"Peakbookvenner"

Favorittopper
Vadsø basis vest
- Dato:
- 13.09.2023
- Turtype:
- Fottur
- Distanse:
- 1,4km
Etter turen til Vadsø basis øst sto naboen i vest for tur:
Vadsø basis vest
Stedet er med på listen over Vernede varder og objekter som har med oppmålingen av Norge å gjøre. Denne er fra 1886.
Fulgte turbeskrivelsen til otto (Otto Lund) som var der i juni 2019. Kjørte til Tomaselva litt vest for Vadsø sentrum. Her går det av en sidevei oppover mot et renovasjonsanlegg. Like før dette går det av en smal og dårlig grusvei som snirkler seg opp til Røde Kors hytten Vadsø der det er god parkeringsplass. Som Otto anfører ser en sti opp bakken med det meget passende navnet Basis A bakken!
God og velbrukt sti opp bakken. Oppe på flaten er det flere forskjellige stier som jeg rotet litt med på nedturen. Ruten opp anbefales begge veier!
Vadsø basis øst
- Dato:
- 13.09.2023
- Turtype:
- Fottur
- Distanse:
- 3,2km
Vadsø basis øst
Stedet er med på listen over Vernede varder og objekter som har med oppmålingen av Norge å gjøre. Kulturminnet er fra 1886.
Parkerte i krysset mellom Glassbergveien og Fossevegen. Fulgte ATV-vei nordover og etterhvert stier østover og oppover til stedet. Gikk først til de opprinnelige PB-koordinatene 35W 604847 7778585. Her var det ingen basis-stein, men et krigsminne, sannsynligvis fra 2VK i form av en liten betongbunker med løpegrav mot vest. GPS 35W 604844 7778585, 123 moh. Flott utsikt over byen og Varangerfjorden herfra. Like ved bunkeren står det et trig-merke - se bilde. Det svarer til trekanten på kartet! Trig-punktet har betegnelsen Æ04T0012 BASIS B. GPS 604851 7778577, 123 moh.
Vadsø basis øst ligger ca. 130 m lenger inn på vidden mot nordøst! Posisjon fra min GPS: 35W 604928 7778676, >>>
Lapphaugen krigsminne
- Dato:
- 21.08.2023
På vei mot Bardufoss stoppet Stig Tore og jeg ved Lapphaugen der det er laget til et krigsminne i forbindelse med kampene som foregikk i området i 1940. Stedet ligger like ved E6/General Fleischersvei.
Flott tur til Nona på Grytøya
- Dato:
- 20.08.2023
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 7:35t
- Distanse:
- 11,3km
Den flotte øytoppen på Grytøya har vært på ønskelisten vår helt fra i fjor da vi var i Vesterålen. Stig Tore og jeg hadde ved to tidligere anledninger under årets Nord-Norge tur vært på Grytøy og besøkt Skjellesvikgalten samt Veten på Sandsøya på Sandsøya og Falkeberget på Bjarkøy. Begge dagene hadde det vært lavt skydekke som skjulte de høye toppene på Grytøya.
Etter gårsdagens tur til Litletinden og Skittendalstinden overnattet vi på et dyrt og ikke spesielt bra flyplasshotell på Evenes. Vi følte oss begge i brukbar form, og værmeldingen for dagen var strålende. Etter en sen frokost, bestemte vi oss derfor for å fullføre prosjektet på Grytøya ved å bestige
Nona
Vi kjørte til Vaskinn der vi parkerte i en veilomme like øst for Toppsundveien 315. Like etter oss kom det 4-5 biler, de fleste med bergensere som hadde samme turmål som oss. Utenom >>>
Litletinden (Evenes) og Skittendalstinden (Tjeldsund)
- Dato:
- 19.08.2023
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 14:22t
- Distanse:
- 23,6km
Endelig ble det en dag med skikkelig fint vær for Stig Tore og meg på vår ekspedisjon til nye kommunetopper i Evenes - Tjeldsund området!
Fra overnatting nær Evenes flyplass kjørte vi østover på E10 til Dragvik der vi tok av mot venstre på Dragvikveien som vi fulgte oppover og vestover til Renskvanto parkering der det er plass til 3-4 biler.
Litletinden (Seamulvákkečohkka) - høyest i Evenes
Evenes kommune (nordsamisk Evenášši) ligger mellom Harstad og Narvik og grenser mot Tjeldsund i nord og vest og Narvik mot sør og øst.
Vi fulgte godt merket og tydelig sti opp gjennom skogen øst for Storelva. Oppe på 400 moh skifter terrenget til fint fjellandskap med beitende sauer langs stien. Oppe ved vannet Renskvannto etter 1t 25 min.
Vi fulgte vanlig rute mot Litletinden med støtte av GPS-spor fra Sola19 (Solveig Føreland) og vemundmathiesen (Vemund Mathiesen) som gikk tilsvarende turer i 2018 og 2019. Oppe på 1000 moh går smerket sti inn i et avsmeltet >>>
Trondenes
- Dato:
- 18.08.2023
Rolig dag for Stig Tore og meg etter den krevende turen til Reinspælen dagen i forveien. Vi kjørte fra Harstad til Trondenes for å besøke dette historiske stedet.
Trondenes kirkested
Kirken var dessvere stengt da vi var der. Mer info på kulturminnesok.no: Trondenes kirkested .
Trondenes krigsfangeleir
Under 2. verdenskrig ble omkring 100.000 sovjetiske krigsfanger transportert til Norge hvor de ble satt i tvangsarbeid for okkupasjonsmakten. Mange av disse kom til Trondenes hvor de bidro til å bygge Trondenes fort .
Finnmarksleiren
Mellom 1945 og 1951 bodde det mer enn 2000 tvangsevakuerte nordmenn fra Troms og Finnmark i denne leiren. Mer info: Finnmarksleiren .
Trondenes fort
Vi hadde håpet på å kunne besøke fortet, men området viste seg å være strengt bevoktet og umulig å komme inn på utenom på en offisiell guidet tur som måtte bestilles 2 dager i forveien!
Link: Trondenes fort
Reinspælen fra Våtvoll-mye opp og ned og klyving mot toppen!
- Dato:
- 17.08.2023
- Turtype:
- Alpintur
- Turlengde:
- 13:24t
- Distanse:
- 18,8km
Etter en rolig dag med besøk på øytopper fra Grytøya dagen i forveien kjørte Stig Tore og jeg til Sortland der vi overnattet. Etter en tidlig frokost reiste vi via Sortlandbroen på vei 85 til Langvassbukta der vi tok av mot høyre (sørover) på Våtvollveien til Campingplassen på Våtvoll der det er greit å parkere på Våtvoll parkering .
Målet for dagen var Reinspælen 1118 - høyeste topp i Kvæfjord kommune .
Turstart 0830 i halvskyet vær og fin temperatur. På turen opp fulgte vi en sti sørvest for Middagshaugen 134. Ned igjen brukte vi en traktor/anleggssvei som går litt NV for stien. Her er det stort arbeid på gang med vei til tunnelinnslag for den nye Hålogalandsveien. Jeg hadde lastet ned GPS-spor fra LukasHeck (Lukas D. Heck) som gikk tilsvarende tur 1.10.2020, og vi fulgte stort sett dette. Gledelig nok er det ganske tydelig og stort sett ryddet sti opp gjennom >>>
Falkeberget på Bjarkøy
- Dato:
- 16.08.2023
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 1:51t
- Distanse:
- 5,8km
Etter den fine turen til Veten på Sandsøya kjørte Stig Tore og jeg gjennom den undersjøiske tunnelen til Bjarkøy for å besøke øytoppen
Falkeberget på Bjarkøy
Vi parkerte på en gårdsvei på Øvergården. Herfra er det på norgeskart.no prikket inn en (jordbruks)vei oppover til vannreservoaret vest for Oldermyra. Det viste seg at dette ikke var noen adkomst å anbefale. Veien var overgrodd med høyt gress og gikk gjennom/over dyrket mark. Et par gjerder måtte også forseres. På turen ned igjen valgte vi derfor å følge grusveien fra vannverket helt ned til hovedveien (Vestnesveien). Grusveien er forøvrig kjørbar helt opp til vannverket, og var ikke sperret med bom eller innkjøring forbudt skilt!
Fra vannverket fulgte vi først god skogsvei og senere tydelig sti vestover mot Falkeberget. Sør for Monsslåttheia dreide stien i feil >>>
Veten på Sandsøya
- Dato:
- 16.08.2023
- Turtype:
- Fottur
- Distanse:
- 2,7km
Veten på Sandsøya
Etter gårsdagens regnværstur til Storgalten på Grytøya ved Harstad var Stig Tore og jeg tilbake på Grytøya for å besøke to øytopper. Først ut var Veten på Sandsøya som fikk broforbindelse nord for Altevika i 2018 via Sandsøybruen (Tjeldevikbrua, Dynabrua, Sandsøysundbrua og Hjellnesbrua).
Vi hadde egentlig tenkt å gå korteste rute fra nord der det er tegnet inn en sti fra fotballbanen ved Einaråsen. Men da vi spurte en lokal dame om ruten, frarådet hun sterkt vår planlagte adkomst da stien var bratt og glatt og dessuten gikk gjennom noe hun kalte "Gammel-Erik skog". Isteden anbefalte hun den vanlige ruten fra Altevika sørvest for toppen. Vi fulgte hennes råd og fant parkering i Altevika p-lomme like ved turstart.
Stien går opp noen mindre sva før det flater ut og så stiger pent og gradvis oppover >>>
I regn og tåke til Skjellesvikgalten på Grytøya
- Dato:
- 15.08.2023
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 7:10t
- Distanse:
- 12,2km
Nord-norge turné med Stig Tore . Dagen før ankom vi Bardufoss og reiste videre til Harstad . Turen var planlagt langt i forveien med de usikkerhetene dette innebærer i forhold til været. Værvarselet så da heller ikke særlig trivelig ut på denne vår første turdag som gikk til
Skjellesvikgalten 987 på Grytøya
Toppen var høyest i Bjarkøy kommune frem til 1.1.2013 da Bjarkøy ble slått sammen med Harstad kommune.
Navneforvirring på "Galtene"
Det forelå endel feil og forvirring når det gjelder navn på fjellene på østsiden av Grytøya. Her er forsøk på en liten opprydding:
Skjellesvikgalten 987 moh (tidligere Storgalten) er det korrekte navnet på den høyeste toppen i området. Navnet brukes av folket på Skjellevik gard (15.9.2023).
Fenesgalten 957 ligger på østryggen av Skjellesvikgalten og ca. 800 m øst for denne. Sekundærtopp med PF 25.
Lundenesgalten >>>