Langtur i Kaldavass-området (03.08.2002)


Startpunkt Rallarvegen ved Hornemannsteigen (720m)
Endpunkt MUH (670m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 12h 00min
Entfernung 27,0km
Höhenmeter 900m
Karte
Besuche anderer PBE Upsete stasjon (851m) 03.08.2002 11:00
Gangdalen fangstgraver (1.268m) 03.08.2002 12:00
Kaldavasshytta (1.269m) 03.08.2002 13:30
Kaldavatni sør, Fangstgraver (1.292m) 03.08.2002 15:00

Langtur i Kaldavass-området med Helge S. Titland. Astrid kjørte oss til et stykke opp på Rallarvegen ved Hornemannsteigen. Vi gikk veien videre til Upsete og fortsatte opp Gangdalen der vi krysset elven over mot sørsiden ved øverste demning. Videre oppover på sørsiden av fossen til Gangdalen fangstgraver som vi har registrert tidligere. Mer info: Gangdalen - fangstgraver R99 15.8.1998.

Helge ved fangstgravene sør for Gangdalen
Helge ved fangstgravene sør for Gangdalen
Samme
Samme
Helge ved oppmuring og tuft sør for Kaldavasshytten. Foto mot sør. Øykjafonnområdet til høyre
Helge ved oppmuring og tuft sør for Kaldavasshytten. Foto mot sør. Øykjafonnområdet til høyre

Vi fortsatte vi mot Kaldavasshytta. Like SSV for denne fant vi en oppmuring og sannsynlig tuft mellom noen store steiner. Dette skriver seg sannsynligvis fra anleggstiden ved Kaldavatni omkring århundreskiftet da vassdraget ble regulert i forbindelse med bygging av Bergensbanen.
Mer info: Kaldavatni -Tuft og oppmuring.

Vardet stein
Vardet stein
Helge registrerer. Kaldavasshytten i bakgrunnen. Foto mot nord
Helge registrerer. Kaldavasshytten i bakgrunnen. Foto mot nord

Vi fortsatte sørover langs østsiden av Kaldavatni til eidet mellom 1297 og 1290-vatnet. Her hadde Jørn Lekve som har støl på Upsete fortalt oss at det skulle finnes en fangstgrav. Vi fant stedet og registrerte to fangstgraver ganske tett ved hverandre.
Fangstgraven ligger på SØ-siden av et eidet som danner en passasje mellom områder som grenser til Hardangervidden i øst og Upsete-området mot vest.
Fangstgravene ligger i en ur av forholdsvis stor stein i sydhellingen av skaret som er omtrent 20 m bredt (Ø-V) og 100 m langt (N-S). Mot øst og vest er det begrenset av relativt bratte og høye knauser. Fangstgravene ligger ca. 5 m N for det sydligste (1290) vatnet. De er svært sammenraste, men det finnes rester av oppmurt stein i begge gravene. Gravene har muligens vært brukt når Kaldavatni har vært islagt med mest sannsynlig trekkretning fra nord (strand) mot syd (ur, sydvendt, snøbart).
Mer info: Kaldavatni - Fangstgraver R155.

Fangstgravene ved Kaldavatni sør
Fangstgravene ved Kaldavatni sør
Foto mot nord
Foto mot nord
Foto mot sør
Foto mot sør
Fangstgravene. Foto mot nord Helge S. Titland
Fangstgravene. Foto mot nord Helge S. Titland

Etterat vi var ferdige med å registrere fangstgravene ga vi oss i vei tilbake til hytten på Mjølfjell. Vi gikk opp til 1319-vatnet (vest for Kaldavatni) og fortsatte vestover gjennom kupert terreng i dalførene sør for Øykjafonn i retning mot NØ-enden av Fagerdalsvatnet 1106. Herfra delvis på sti ned i Slondalen og tilbake til hytten der vi var fremme kl 22.

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.