Tereleitet og Sveåsen (13.12.2020)


Startsted Kismul P-lomme (90moh)
Sluttsted Samme (90moh)
Turtype Fjelltur
Turlengde 2t 08min
Distanse 5,5km
Høydemeter 291m
GPS
Bestigninger Tereleitet (245moh) 13.12.2020 15:00
Sveåsen (266moh) 13.12.2020 15:30
Andre besøkte PBE'er Kismul p-lomme (90moh) 13.12.2020 14:15

Nok en topp dukket nylig opp på listen over Alle topper i Bergen, denne gangen Tereleitet med registrering av samasplund (Sam Asplund) 29.11.2020.
Vi valgte å gå fra Kismul, og fulgte den meget gode beskrivelsen og ruten til Kjell51 (Kjell Øijorden) fra 10.12.2020. Det går to veier opp mot Kismul p-lomme. Den mot vest er privat. Vi kjørte den fine, asfalterte veien mot øst og parkerte i tilrettelagt lomme der det allerede sto to andre biler. Passerte bommen på den meget gode skogsveien som går inn mot Stemmetjørna og fulgte veien videre slik GPS-sporet viser opp mot Skitnasmoget. Tok av mot høyre litt før der Kjell gjorde på velbrukt, tørr sti som førte rett opp på toppen av Tereleitet.

Trigpunkt/støpt søyle på toppen av Tereleitet. Utsikt vestover mot Jordavatnet og Fanafjell
Trigpunkt/støpt søyle på toppen av Tereleitet. Utsikt vestover mot Jordavatnet og Fanafjell

Vi vurderte å gå tilbake i høyden mot Skitnasmoget, men stien her virket sølete og våt. Valgte derfor å gå ned igjen samme vei for detter å følge skogsvei og snart merket sti til Sveåsen.

Astrid på gjenvisitt på Sveåsen som vi sist besøkte 26.2.2012
Astrid på gjenvisitt på Sveåsen som vi sist besøkte 26.2.2012

For å få litt variasjon fulgte vi Kjell sin rute på returen. God, men stykkevis noe bløt sti hele veien. Først ned sør-ryggen av Sveåsen der det er et par bratte partier som kan omgåes, og deretter nordover tilbake til skogsveien. Alt i alt en fin liten skogstur i et terreng vi ikke har gått i tidligere.

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.