Eggene - Bergen PF>50m komplett igjen! (02.06.2018)


Startsted P-plass nær Engevik (70moh)
Sluttsted Samme (70moh)
Turtype Fottur
Turlengde 1t 42min
Distanse 3,0km
Høydemeter 175m
GPS
Bestigninger Eggene (198moh) 02.06.2018 18:40
Andre besøkte PBE'er Eggene trigpunkt (188moh) 02.06.2018 18:48

Oppdaget for ikke lenge siden at den vesle skogstoppen Eggene var kommet inn på Listen over topper i Bergen > 100m med PF>50. Toppen ligger nær grensen mellom Bergen og Os, og er nok et turmål for spesielt interesserte listesamlere.
Astrid og jeg dro avsted mot Os denne varme sommerkvelden, og tok av fra Osvegen mot venstre. Krysset Bahusstraumen og fortsatte innover en smal men helt OK vei i retning mot Seletun som er bygget og drives av Norges Miljøforbund der Kurt Oddekalv er foregangsmannen. Parkerte på en stor P-plass like sør for bebyggelsen på Engevik. Herfra fortsatte vi på asfaltert vei ned til en annen P-plass for Seletun og ned til en vik i Hauglandvatnet.

Parkering nær Engevik. Vei mot høyre fører til Selegrend
Parkering nær Engevik. Vei mot høyre fører til Selegrend

Vi var ikke innstilt på å gå noen lenger tur enn nødvendig i det varme været, og satset derfor på korteste rute omtrent der hvor hbar (Harald Barsnes) og ericpf (Eric Ford) hadde gått. Hjorteterreng hvor sannsynligvis flåtten har et eldorado. Vi brukte heldekkende tøy, og det ble etterhvert meget varmt.
Ved en liten vik og en tørr bekk var det åpent, men bratt terreng oppover mot det lille skaret sør for toppen. Helt øverst var det noen høye opptak som Astrid strevde med, noe som gjorde at vi valgte en alternativ rute ned igjen. Oppe på vel 100 moh ble det lettere terreng. Fulgte hjortestier nordover og oppover til toppen som ligger inne i et einerkratt på GPS 304505 6687078, omtrent som på PB.

Toppen på Eggene sett fra nord
Toppen på Eggene sett fra nord
Samme sett fra sør
Samme sett fra sør
Litt mer åpent og kanskje like høyt ca. 10 m sør for offisiell PB-topp
Litt mer åpent og kanskje like høyt ca. 10 m sør for offisiell PB-topp
På returen stakk vi innom trig-merket som Harald Barsnes oppdaget på sin tur. Hausdalshorgje i bakgrunnen
På returen stakk vi innom trig-merket som Harald Barsnes oppdaget på sin tur. Hausdalshorgje i bakgrunnen
Utsikt mot NØ. Hausdalshorgi midt i bildet, Gullfjellet og Sveningen-området i bakgrunnen mot høyre
Utsikt mot NØ. Hausdalshorgi midt i bildet, Gullfjellet og Sveningen-området i bakgrunnen mot høyre

Returen tilbake til vei la vi i slakere terreng i retning mot Seletun på sporadiske hjortestier. Adskillig greiere å gå her.

Kom ned til et av husene som hører til Selegrend
Kom ned til et av husene som hører til Selegrend

Ikke noen tur som frister til gjentagelse, men Bergens-listen ble da komplett igjen!

Kommentarer

  • -
    avatar

    Greit å få komplette lister

    Skrevet av JohnTiger 04.06.2018 12:36

    Liker at du sørger for at listene holdes komplette når det dukkert opp "nye topper" :)

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.