Sydpilaren på Klauva - Festivalruta (17.06.2018)
Tourcharakter | Alpinklettern |
---|---|
Tourlänge | 10h 00min |
Entfernung | 14,0km |
Höhenmeter | 1.250m |
Dag 2 på Romsdalssamlinga til Klatreklubben Ålesund.
På tur: Johnny, Eivind og meg.
Vi hadde lyst på en litt lengre tur enn dagen før. Ettersom ingen av oss hadde klatret noe på Klauva, bestemte vi oss for å teste ut ei rute der. Valget falt på den lavest graderte ruta på Sydpilaren, Festivalruta (6-).
Anmarsjen ble unnagjort på snaue to timer, før Johnny leda stødig opp første lengde (6-). Lengden starter med en lett travers mot høyre, men tar seg kraftig opp i slutten av risset og der ruta svinger seg opp igjen mot standplass. Ikke spesielt tungt eller vedvarende, men med noen delikate fine flytt. Jeg karret meg deretter opp diederet (5+) i andre lengde etter å ha slitt "en smule" med å komme i gang ut fra standplass. Etter det første diederet er det relativt enkelt opp et riss og et nytt dieder til stand på ei god hylle. Veldig fin lengde. Johnny tok tredje lengde som går opp et fast og fint, men nokså slakt dieder (lett i starten og opp mot 4+ i slutten av lengden). Stand bak det gigantiske flaket som står oppe i veggen. Herfra gikk jeg et riss og et nytt dieder (rundt grad 4) med mange små hyller opp til stand. Litt løsere her, men fortsatt nokså fint. Johnny fikk æren av å ta siste og femte lengde som går gjennom et dieder med to korte overheng, der cruxet kommer i det første overhenget. Dette var angivelig ikke mer enn 5+, men selv om Eivind også her spratt opp uten antydning til problemer, var Johnny og jeg vel av den oppfatning at dette var det vanskeligste punktet på ruta.
Avslutning med 45 meter rapell fra kjetting rundt ei blokk som ligger 15-20 meter nede i østsida på Sydpilaren (når du har kommet helt opp på eggen skal du ikke klyve de siste fem metrene til toppen av pilaren, men ta av ned til høyre). Returen går opp renna mellom Sydpilaren og Veslepilaren, ned langs breen på nordsida og den sydvendte renna som begynner et stykke øst for Veslepilaren.
Benutzerkommentare
nydelig!
Geschrieben von kobbenes 18.06.2018 21:40dette såg fint ut! bra steinkvalitet? fikk de kika på nokon av dei andre linjene på pillaren?
Sv: nydelig!
Geschrieben von j_snorre 18.06.2018 21:58Fast og fint med unntak for fjerdelengden som var litt løs her og der, men egentlig helt grei den også. Vi hadde nok mest fokus på den vi skulle gå, og særlig ettersom de andre på Sydpilaren er i hardeste laget for øyeblikket.