Archive - Date
Archive - Activity
-
Other winter trip (2)
- Snowshoe trip (2)
- Ski trip (4)
- Trip by foot (268)
Archive - Geography
Peakbook-Friends





Gråfjellet
- Date:
- 13.05.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 6:46h
- Distance:
- 13.8km
De fleste PeakBook'ere ser ut til å bruke Lønningdal som utgangspunkt for å bestige Gråfjellet. Alternativt benyttes Øvredal. Men for de av oss som setter pris på en litt lengre tur og ikke bare tar korteste vei opp og ned, så er turen fra Rolsvåg å foretrekke.
Forrige gang parkerte jeg der grusveien starter og en annen gang har jeg parkert ved ungdomshuset på innsiden av porten. Men nå ble jeg klar over en tilrettelagt parkering ifm friluftsområde, så den ble benyttet. Det blir noen hundremetre lengre å gå, men utkjørselen fra grusveien er ikke helt trafikksikker etter min mening, så da er valget enkelt.
Turen starter altså med grusvei, deretter over til tilstand som traktorvei. Man følger først skiltingen til Botnavatnet og ved turstart står det og en oppslagstavle med >>>
Raudnipa fra Raunekleivane
- Date:
- 24.04.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 5:21h
- Distance:
- 11.3km
Høganova fra Furedalen
- Date:
- 24.09.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 6:55h
- Distance:
- 17.5km
Gikk en tilsvarende tur for noen år siden, Tveitakvitingen mm . Da var det tåke store deler av turen så jeg fikk ikke med meg utsikten opp til Høganova. Så nå ville jeg ta den på nytt, men tok ikke avstikkeren opp til Tveitakvitingen denne gangen. Startet som forrige gang ved Furedalen Alpin. Der er det parkering med Vips-betaling. Gikk opp langs skitrekket og fortsatte inn mot Fossdal. Underveis gikk jeg og tenkte på en presentasjon jeg skal holde til uken, så jeg klarte på ett sted å ta feil sti. Det forklarer avstikkeren som er synlig på GPS-sporet.
Forrige gang tok jeg feil sti fra Fossdal og var på vei mot NV mens jeg skulle hatt retning mot S. Nå var jeg klar over feilen, men klarte å gjøre det igjen da jeg fulgte den stien som var synlig. Men jeg skjønte fort at det bar feil veg denne gangen >>>
Osevann - Gullfjelltoppen T/R
- Date:
- 10.09.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 6:57h
- Distance:
- 17.0km
Raudnipa fra Raunekleivane
- Date:
- 05.06.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 5:06h
- Distance:
- 10.9km
Raunekleivane er et godt alternativt startsted til Skulstad når man skal besøke Raudnipa.
Litt god stigning til å begynne med opp traktorveien, og litt god stigning på slutten opp fra Raudvatnet. Ellers jevn og grei stigning.
Stien er godt merket og bærer preg av at det er et populært turmål, i hvert fall opp til Raudvatnet.
Raudnipa er en flott utsiktstopp, hvilket underbygges av utsiktsbildene fra toppen.
Krånipa fra Gullbotn
- Date:
- 27.05.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 4:07h
- Distance:
- 8.5km
Tre ganger har jeg gått opp på Krånipa fra Gullbotn og ikke tatt utgangspunktet i Skulstad som det ser ut til at de fleste benytter. Fordelen med Gullbotn er bedre parkeringsforhold og å unngå veien opp til Skulstad. Ulempen er at, slik jeg la løypen de to siste gangene, at man går over privat grunn tett forbi to hytter. Det er fordi jeg krysset elven som renner ut i Øyjordsvatnet på broen som går over til hyttene.
Første gangen gikk jeg forbi broen og krysset elven lenger oppe. Det gikk greit da med lav vannstand, men ville ikke gått med den høye vannstanden som var nå. På kartet er det tegnet inn sti mot Skulstad som krysser elven lenger oppe. Om det er mulig vet jeg ikke, da jeg en gang fulgte den inntegnete stien fra Skulstad mot Gullbotn, og måtte konstatere at den krysset >>>
Storliknausen fra Kvitingen
- Date:
- 30.07.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 10:06h
- Distance:
- 23.9km
De fleste synes å velge Bergsdalen som utgangspunkt for bestigning av Storliknausen. Det er også noe sparsommelig med turbeskrivelser, både her på Peakbook og i andre kilder. Så da måtte jeg lage mitt eget opplegg siden jeg ville starte fra Kvitingen.
Jeg tok utgangspunkt i en tur jeg hadde til Bjørnaknausen i fjor ( Bjørnaknausen fra Kvitingen, med avstikker til Gråhorga ). Da så jeg rett bort på Storliknausen. Nå ville jeg ikke via Bjørnaknausen, men satset på å legge en rute fra toppen av Austra Trongasmoget og beholde de høydemetrene jeg hadde oppnådd dit. Nå hadde jeg ikke noen bilder som viste hvordan terrenget så ut, slik at det var noen usikkerhetsmomenter i den planen. Noen lave tåkeskyer da jeg ankom Kvitingen om morgenen, men behagelig temperatur å gå i. Fulgte anleggsveien opp mot Svartavatnet/Holmavatnet/Frostadvatnet. >>>
Sveningen rundtur
- Date:
- 21.07.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 9:04h
- Distance:
- 19.8km
For fire år siden tok jeg en tur til Sveningen ( Sveningen rundtur ). En flott tur som jeg ønsket å gå omigjen, og denne gangen måtte jeg passe på å få med meg Sauskolten også. Så da var det bare å legge i vei på en godværsdag når anledningen bød seg. Noe har skjedd på de fire årene som har gått. Skriften på en del av skiltene opp gjennom skogen er blitt delvis uleselig. Og drammeflasken som kunne være til oppmuntring for tørste turgåere, var borte.
Man kjenner stigningen når man går opp fra Øvredalen. Første del er flat, men man skal opp rundt 400m før man er ved tregrensen. Så kommer et litt flatere parti for at man kan ta sats og gjøre unna resten av stigningen på relativt kort strekning. Belønningen er den flotte utsikten man får fra toppen.
Stien opp fra Øvredal er lett å følge >>>
Krånipa og Holdhusfjellet
- Date:
- 03.10.2020
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 4:01h
- Distance:
- 8.4km
Valgte en litt annen løype i oppstigningen enn den jeg fulgte for ca 2 1/2 år siden, Krånipa mm . Startet med å følge traktorvei innover, og denne gangen fikk jeg med meg broen som krysser over Teinelva. Fulgte så sti langs hyttene, den dreier mot høyre etter siste hytte og etter hvert mot S.
Forrige gang tok jeg opp langs kammen opp mot Skåpet; denne gangen fortsatte jeg på sti på baksiden og krysset over en bekk. På andre siden av bekken stod det en liten varde, men stien ble utydelig og forsvant for meg. Fulgte oppover på Ø-siden av bekken og det var greit å finne vei oppover.
Etter et litt brattere parti kom jeg inn på en sti som gikk i sørlig retning. Fulgte denne videre og senere et hjortetråkk til jeg kom over tregrensen. Satte så kursen mer eller mindre rett mot toppen.
Skremte >>>