Arkiv - dato
Arkiv - aktivitet
-
Annen vintertur (2)
- Trugetur (2)
- Fottur (274)
-
Skitur (4)
- Fjellskitur (4)
Arkiv - Etter geografi
"Peakbookvenner"
Fra Haganes til Liatårnet
- Dato:
- 30.03.2019
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 4:56t
- Distanse:
- 10,1km
Gikk nesten samme turen for halvannet år siden ( Haganesfjellet og Skorafjellet ), men nå hadde jeg gjort noen flere kartstudier og la løypen litt anderledes. Fulgte samme opplegg opp til Haganesfjellet, men da jeg kom ned igjen til Brattestigvatnet, fulgte jeg en sti langs dette. Den var merket med små varder. Ved Kattatjørna kan man fortsette stien i samme retning man kommer, eller gå litt ned igjen mot Haganes og så ta sti til høyre. De to mulighetene møtes igjen.
Kort rast, inntatt stående til ære for været. Så videre over Høgafjellet, oppom Skorafjellet og mot Liatårnet. Nordsjøløypen ned igjen til utgangspunktet.
Ørnnipa, Burdalsfjellet, Botlenipa
- Dato:
- 06.11.2018
- Turtype:
- Fottur
- Turlengde:
- 2:32t
- Distanse:
- 9,2km
Kort rundtur til Børrenøse
- Dato:
- 04.09.2018
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 2:16t
- Distanse:
- 6,5km
Kun en kort rundtur i dag. Deler av traseen kan dog brukes som utgangspunkt for noe lengre. Fra Gamlestøgovegen fulgte vi pilegrimsleden som går til St. Thomaskirken på Filefjell, men i retning fra kirken. Oppe i lien tar pilegrimene av fra den V-merkete løypen vi fulgte til Børrenøse. Denne delen av pilegrimsleden fortsetter ned til Øye. I stidelet går det også en sti i retning av Sulebu.
Børrenøse byr på rimelig god utsikt. Deretter fulgte vi sti ned gjennom skianlegget og tilbake til utgangspunktet.
Slettningsegge rundt
- Dato:
- 03.09.2018
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 8:15t
- Distanse:
- 24,8km
Startet med T-løype ved Kyrkjestølane og fulgte T-ene stort sett resten av turen. Bare en liten avstikker utenfor sti opp til Svarteknippa, og to tilfeller der jeg gikk på automatikk, fulgte opptråkket sti og ikke fikk med meg at T-ene gjorde en vri. Jeg vil karakterisere rundturen som en "få ned pulsen tur". Det er bare å nyte landskapet. Fra Sletningsbu og mot Kyrkjestølane er det noen urer som må forseres, ellers er det slakt og lettgått terreng. Noen muligheter for å ta oppom omkringliggende topper.
Målegge fra Horntinden parkering
- Dato:
- 01.09.2018
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 3:06t
- Distanse:
- 8,9km
Nordhordlandskulten mm
- Dato:
- 17.08.2018
- Turtype:
- Fottur
- Turlengde:
- 3:43t
- Distanse:
- 8,9km
Gåssand-området forbinder jeg med "vått". Har vært der med speideren og og en annen anledning for aldri så lenge siden. Og alltid regnet det. Så også i dag. Men det skal ikke være til hinder for å bevege seg ut i naturen. Kjørte inn fra Søfteland til Hatlelia. Godt med tilrettelagt parkering.
Første turmål var Åsen. Hadde neppe funnet på å gå opp på den hvis den ikke inngikk i en samleliste. Og andre turrapporter har ikke akkurat omtalt den i positive vendinger.
Gikk litt videre innover veien mot Gåssand og tok av første og eneste vei til høyre. Opp en liten bakke og til høyre igjen på ikke særlig opparbeidet vei. I enden av denne er det tippet flere lass med stein, og der er det stien starter. Fulgte denne langs kammen. I første del var det tildels ung granskog >>>
Holmane - Skorafjellet og Burlifjellet
- Dato:
- 12.08.2018
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 6:22t
- Distanse:
- 15,7km