Archive - Date
Archive - Activity
-
Climbing (12)
- Alpine climbing (9)
- Sport climbing (3)
- Drive (24)
-
Ski trip (47)
- Backcountry skiing (25)
- Cross-country skiing (15)
- Randonnée/Telemark (7)
-
Trip by foot (613)
- Alpine trip (11)
- Hike (57)
- Hillwalk (26)
- Jogging (260)
- Walk (3)
Archive - Geography
Peakbook-Friends
Stendafjellet
- Date:
- 03.12.2017
- Characteristic:
- Jogging
- Duration:
- 0:50h
- Distance:
- 5.8km
Rolig joggetur til Stendafjellet og videre via Kandalsskaret. Litt snø og is på skogsbilveien. Stort sett greit å løpe, men noe glatt enkelte steder.
Fra Osavatnet til Espeland
- Date:
- 05.11.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 4:11h
- Distance:
- 16.2km
Rett før kl. 9 var det 3 grader og oppholdsvær ved Osavatnet. Etter et kort stykke langs veien tok jeg av på stien oppover Ormarinden. Stien er bra, selv om det i dag var ganske vått på bakken. Etter en drøy halvtime var jeg på toppen av Herlandsfjellet . Fra nordvest kom det inn mørke skyer, og det ble først regn og deretter sludd. Sikten var tidvis veldig dårlig. Planen var å gå runden om Skåldalsfjellet, men det fristet ikke nå. Det var kaldt og vått, og fjellene var innhyllet i skyer. Så hva nå? Jeg fulgte samme vei tilbake til Osavatnet og bestemte meg for å gå på de fire toppene mellom Osavatnet og Espeland.
Fra søvestenden av Osavatnet fulgte jeg ryggen opp til Bjørndalshovden . Det var en del kratt her, men jeg fant et tråkk som jeg fulgte til topps. Høyspentlinja >>>
Solbakkefjellet
- Date:
- 28.10.2017
- Characteristic:
- Jogging
- Duration:
- 1:36h
- Distance:
- 9.6km
I dag ble det løpetur på langs av Solbakkefjellet, som ligger mellom Kalandsvatnet og Sveningen. Det var i underkant av 10 grader, men litt småkjølig i dalbunnen. Jeg så sol høyere opp på fjellet, så jeg håpet at det ville bli varmere der oppe. Fra starten sør for Gimmeland fulgte jeg grusvei før det tok av en sti som var godt skiltet og merket med gule treklosser. Etter hvert som jeg kom opp på fjellryggen ble utsikten bedre og bedre. Fra toppen er det vid utsikt i alle retninger. Det var en del skyer og tåke, men også glimt av sol og blå himmel.
Det er en fin varde på trigpunktet, som ligger litt sørvest for det høyeste punktet på Solbakkefjellet. Det er fint å løpe oppe på ryggen med god utsikt. Stien er bra, men det blir gradvis mer myrete terreng nordøst for toppen. >>>
Gullfjelltoppen
- Date:
- 22.10.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 2:49h
- Distance:
- 11.2km
Gullfjelltoppen var dagens mål. Fra parkeringsplassen ved Osavatnet fulgte jeg grusveien fram til litt sør for Svartavatnet, der det tar av en sti oppover mot Ronamanen og Gullfjelltoppen. Det var ganske mye vind, og på Svartavatnet var det hvite bølgetopper. Ruta jeg fulgte, ligger litt i le for vinden, som kom fra øst. Så det var stort sett på toppene at vinden tok godt tak. Stien er god oppover fjellsida. Ronamanen er kun en avstikker fra stien. Sørøst for Ronamanen kan man stå på kanten og se ned Pilatusgjelet, som munner ut i Glamregjelet. Her går det bratt nedover.
Videre mot Gullfjelltoppen er det ganske kupert, men det går greit å følge stien og enkelte varder. Siden det var mye vind, var det godt å sitte i le av varden på toppen og spise matpakka. Her er det vid utsikt >>>
Rødsfjellet
- Date:
- 08.10.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 6.6km
Fra Gjemdal går det en skogsbilvei oppover dalen mellom Møsnuken og Rødsfjellet. Etter hvert tar det av en merket sti (rød løype) oppover mot Rødsfjellet. God sti og godt merket. I dag var det veldig fint vær. Nydelig utsikt i alle retninger. Jeg brukte ca. 50 minutter opp til toppen.
På vei ned fulgte jeg en annen sti (hvit løype), som går lengre vest. Denne stien er nok noe brattere enn den første stien, men begge løypene er godt merket. Etter hvert kom jeg ned til skogsbilveien, som jeg fulgte tilbake til bilen.
Toppefjellet og Geitanuken
- Date:
- 07.10.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 13.3km
Jeg startet turen kvart på ni. Det var oppholdsvær og et par grader. Utover dagen ble det betydelig varmere, da sola kom fram. Fra parkeringsplassen nordvest for Toppenipa går man noen få meter vestover før stien tar av oppover ryggen mot toppen. Ganske unøyaktig GPS-spor her. Det er en artig sti som går til dels bratt oppover. Man passerer også noen ruiner på veien. Greit opp til toppen. Videre mot Toppefjellet går det også en fin sti. God utsikt mot nordvest fra begge toppene.
Geitanuken var neste topp. Jeg gikk tilbake samme vei og krysset dalen forbi et industriområde. Videre passerte jeg en del okser på beite. Her var det bløtt og gjørmete og litt vrient å finne stien. Etter hvert fant jeg en sti som førte opp til toppen. Fin utsikt. Her var det tid for litt mat. På kartet >>>
Hetlebakksåta og Birkelandsnipa
- Date:
- 24.09.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 6.5km
Jeg parkerte på en liten parkeringsplass i Hetlebakkvegen. Etter noen få meter tar det av en god sti som fører opp til Hetlebakksåta . Fin utsikt fra toppen. Det er ca. 200 meter østover til Breisteinsåta , som har en mast på toppen.
Deretter fulgte jeg en litt bratt sti nedover mot Ervikskaret, som ligger vest for Erviknipa . Fra toppen av Erviknipa går det kraftledninger i et over 2 km langt spenn mot Hånipa på Osterøy.
Jeg tok samme vei tilbake til bilen, og fortsatte mot Birkelandsnipa . I starten var det en grei skogsbilvei, men den ble etter hvert mindre tydelig. Jeg kom senere opp på en rygg som fører opp til et høydedrag. Herfra går det sti vestover. Etter et lite stykke tok jeg av til venstre på et tråkk som fører til toppen. Her var det til dels ganske vått og myrete. >>>
Skavdalsfjellet og andre topper ved Totland
- Date:
- 23.09.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 14.4km
Turen i dag gikk til Skavdalsfjellet og andre topper nord for Myrdalsvatnet og Totland. Fra parkeringsplassen ved Øvre Totland fulgte jeg skogsbilvei nordvestover. Jeg fant ingen enkel vei opp til Kolhusfjellet fra sør. Her var det en del kratt, så det gjaldt å finne en god vei. Fra toppen var det fin utsikt mot andre topper i nærheten.
Jeg fulgte ryggen nordover og krysset dalen ved ei myr. Terrenget var greit videre oppover, og etter hvert fikk jeg øye på varden. Det er to toppunkter på Stordalsfjellet , og begge har varde. Fin utsikt i alle retninger.
Flåfjellet var neste topp. Jeg gikk nordøstover langs ryggen og fant etter hvert en sti. Det gikk akkurat å snike seg langs vannkanten i sørvestenden av Fjellklovevatnet. Greit videre mot Flåfjellet. Her var det tid for en matbit.
Spåkevatnet rundt
- Date:
- 17.09.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 11.8km
Dagens tur gikk til toppene rundt Spåkevatnet. Fra Arna stadion tok jeg turveien sørover. GPS-sporet mangler i starten. Etter et kort stykke er det skiltet mot Beitelen . Ca. 20 minutter etter starten var jeg på toppen. Jeg gikk først forbi toppen, før jeg innså at jeg hadde kommet for langt. Etter litt leting fant jeg stien som går sørøstover langs ryggen. Deretter bar det på sti mot Lydarnipa . Her var det fin utsikt og tid for en matbit. Fra sør ser man tydelig hvor bratt det er på vestsiden av Lydarnipa.
Så gikk turen sørover mot Stikka . Området her er generelt godt merket med skilt, men det er greit å følge med på kartet. Turen gikk videre nordover, langs østsiden av Stemmevatnet. På toppen av Sjurstonipa , eller Storeknappen som skiltene angir, var det fin utsikt og nok >>>