Archive - Date
Archive - Activity
-
Climbing (12)
- Alpine climbing (9)
- Sport climbing (3)
- Drive (24)
-
Ski trip (47)
- Backcountry skiing (25)
- Cross-country skiing (15)
- Randonnée/Telemark (7)
-
Trip by foot (613)
- Alpine trip (11)
- Hike (57)
- Hillwalk (26)
- Jogging (260)
- Walk (3)
Archive - Geography
Peakbook-Friends
Sveningen
- Date:
- 19.08.2018
- Characteristic:
- Jogging
- Distance:
- 10.5km
Øvredalen, sør for Sveningen, var utgangspunktet for dagens tur. Jeg fulgte først grusvei og deretter god sti oppover dalen. Flere steder langs stien var det skilt med diverse ordtak og sitater. Sola tittet fram innimellom, men det begynte å skye til etter hvert som jeg kom over tregrensa. Fra ca. 500 moh er stien merket med hvite firkanter som er malt på fjellet.
Da jeg nådde toppen, begynte det å regne litt. Kombinert med litt vind ble det forholdsvis kjølig å være der, så det ble bare en kort stopp på toppunktet. På grunn av skyene var det ingen utsikt. Jeg tok samme vei tilbake. Runden via Søtefjellet, Sauskolten og Rindafjellet får bli en annen dag, når sikten er bedre. Da jeg kom hjem til Bergen etter turen, var det blå himmel og sol.
Skorane
- Date:
- 12.08.2018
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 6.8km
Etter å ha kjørt oppover Bergsdalen parkerte vi ved Hodnaberg, nordøst for Hamlagrøvatnet. I Bergsdalen går fylkesvei 314, mellom Dale og Bulken. Veien er smal og svingete, men utsikten er fin. E16 gikk tidligere denne veien.
Fra Hodnaberg fulgte vi sti opp til den ubetjente DNT-hytta Torfinnsheim. Underveis fant vi mye moden blåbær. Det ble også en tur oppom Skorane. Terrenget er veldig fint og lettgått her oppe, høyt over Hamlagrøvatnet.
Stoltzekleiven
- Date:
- 07.08.2018
- Characteristic:
- Jogging
- Distance:
- 7.4km
Treningstur opp Stoltzekleiven med kolleger fra jobben. Oppvarming med en tur til Bergenhus festning.
Stendafjellet og Smøråsfjellet
- Date:
- 01.08.2018
- Characteristic:
- Jogging
- Duration:
- 1:37h
- Distance:
- 10.4km
Jeg startet fra Apeltunvatnet ved Lagunen og fulgte veien oppover til Stendafjellet . Deretter tok jeg veien videre til Kandalsskaret, før jeg fulgte en bratt sti østover. Jeg hadde lyst til å se hvordan terrenget er her, på vei til Hamrefjellet . Det viste seg å være en god del stier, men noen steder var det bare enkelte tråkk. Under høyspentlinja var det mange trær som var hogd ned, så der var det dårlig løpbart. Etter hvert kom jeg ut på en skogsbilvei som førte bort til parkeringsplassen ved Smøråsfjellet. Deretter tok jeg veien rundt Bjørnevatnet, inkludert en tur oppom Hamrefjellet.
Livarden
- Date:
- 29.07.2018
- Characteristic:
- Jogging
- Distance:
- 10.0km
I dag var det 23 grader og en del vind, men fine forhold for en løpetur. Fra parkeringen ved Øvre Totland fulgte jeg stien oppover mot Totlandsfjellet , med en avstikker til en speiderhytte . Fin utsikt fra toppen. Deretter bar det litt nedover før stigningen mot Livarden startet. Fra Livarden er det nydelig utsikt i alle retninger. Jeg fortsatte sørover mot Ulvursfjellet , før det ble en lang nedoverbakke mot Riple og Øvre Totland. Det er fint å løpe her, særlig nå som det er tørt. Jeg møtte et par som trillet sykkel oppover mot Livarden. Greit med sykkel når bakken er tørr.
Danebu
- Date:
- 19.07.2018
- Characteristic:
- Jogging
- Distance:
- 9.9km
I det fine været ble det en kveldstur på Danebu. Det er fin løping med god utsikt. Enkelte stier er gjengrodd. Fra Freningfjell sørøst-3 fant jeg ingen sti vestover, så da tok jeg samme vei et stykke tilbake. Det var vindstille og varmt. Selv etter solnedgang gikk det greit å følge stiene uten hodelykt.
Aust for Kreklingdyrflotte
- Date:
- 07.07.2018
- Characteristic:
- Jogging
- Distance:
- 4.7km
Jeg fulgte grusvei i starten fram til Raudberg. Derfra går det en sti oppover lia. Stien var stort sett grei å følge. Oppe på ryggen dreide stien først mot nordøst, før jeg tok av over ei myr mot nordvest. Oppover lia her var det vanskelig å finne noen sti, siden det var gjengrodd. Jeg fulgte oppover i nordvestlig retning. Det var delvis sti. Etter hvert tok jeg retning mot toppen.
Det var en del vegetasjon på denne turen, men også god sti. En annen variant er sti via Gautungskvævtjønni og Kvævetjønn, men der har jeg ikke vært.
Oppdatering 10.10.2022:
Toppen het tidligere Krekledyrflott.