Favoritturer
Favorittopper
Vassfjellet
- Dato:
- 23.03.2023
- Turlengde:
- 1:15t
- Distanse:
- 6,2km
Datterbesøk og konferanse i Trondheim overstått. Ingen skitur i Bymarka da 'jentungen' hadde vridd kneet. Dermed - trøndersk PF-ikon og alpinfjell på returreisa.
Jeg fant merka 'randonneeløype' umiddelbart, og opp til kanskje 550-600 meter var merkinga grei å følge. Det var klart at dette fjellet blei kjørt på alle bauger og kanter, så her var det nedadgående spor over alt.
Etter hvert begynte høydemetrene å gå fort, og snart var enda en topp med overdrevent menneskelig fotavtrykk under beina. Utsiktsskive - det skal den ha.
Mye skyer i Trøndelag, så Sylan var ikke å se. Men de nordligere toppene i Trollheimen kunne bli skimta.
Og skogskjøringa ned igjen på mer eller mindre pudder:
Wow. Og lurt å forlenge skauen mer enn jeg gjorde, for bakkekjøringa var veldig kjedelig i forhold.
Håmmålfjellet
- Dato:
- 20.03.2023
- Turlengde:
- 2:23t
- Distanse:
- 15,5km
Siste reisedag retning Trondheim. Håmmålfjellet var planlagt for lenge siden, og det kom neppe noen gang til å passe bedre enn nå. Telefonen i svart, så her blei det papirkart og kamerafritt. Valgte også vegen, og ikke ryggen fra hyttegrenda i forlengelsen av tettstedet, i den defensive ånd som oppsto under bekymring for hvordan livet skulle bli administrert etter en eventuell mobildød. Noen hundre meter snøfresveg, så enkelt scooterspor oppover mot hyttene på Fjellvegen. I enkelte glimt kunne tårnet på toppen bli sett. Ellers var det nok av spor å se på: Mye rein, en enkelt jerv og en god del mår. Skrudde på litt mer trøkk etter svingen med bom og tok av fra vegen der det falt naturlig for å kjenne på den grunne renna som går opp til 1250 m pluss med tanke på nedturen. >>>
Blåvola
- Dato:
- 19.03.2023
- Turlengde:
- 2:02t
- Distanse:
- 7,4km
Jobbtur til Trondheim, med utvidelse for å få med noen østerdalske - eller oppdalsnære tinder. Det blei Østerdalen pga en kjent værgradient - det blir verre mot vest.
Psyka ut på Bellingmobrua - den hadde ei skikkelig snøfelle i starten, og det var greit å slippe klovn i Tesla-rolla. Med utgangspunkt fra nord, over episke Kveberg bru, bydde det seg fram ei brøyta P-lomme akkurat der stien/driftsvegen på kartet tok opp mot Volsetra. Jeg så ingen grunn til å betale bompenger for å forkorte dette litt fra Aumas dalføre og greip sjansen begjærlig.
Avmarsj i småfuktig, djup finkorna snø. Først er vegen moderat hellende, og så rundt 570 m o h blir det brattere. Før bekken blei kryssa på 680 m, forlot jeg vegen og lot terrenget styre videre. Det er seriøst bratt, og med store >>>
Finnskogen: Berg og bjønn
- Dato:
- 05.03.2023
En lenge planlagt breidskitur til åsnesiske finnskogtinder. Det var spennende hvordan tida ville fly gitt forhold og utstyr, så kartutsnitt over ulike topper fra Flisbrua var med i tilfelle skalering.
Ubrøyta skogsveg, men uhorvelig mye elgspor oppover mot Eftasberget. Toppartiet var snauhogd helt fra vegen i sør, så dette hadde blitt en utsiktstopp!
Nå var ikke gjennomslagsskare og randoracingski noen helt topp kombinasjon, så utforetappen blei tilbrakt i sterk bakvekt med flaksende tupper.
Ei stor flate ga passasje mot Vermundberget. Utflating, feller på, myr, og så gåing på måfå oppover gjengrodde høgstflater mot Vb. I et mørkt skogparti så det bratt, isete og vindfallbefengt ut videre, så ski av. Men på toppen viste det seg sjølsagt at å gå litt lenger sør og treffe ei >>>