Archive - Date
Archive - Activity
- Ski trip (1)
- Trip by foot (3)
Favourite trips
Favourite peaks
Skeimountaineering
- Date:
- 28.01.2023
En lenge utsatt tur til Skei nærtopper blei endelig gjennomført. Dette er ikke et hyttefjell jeg har noe nært forhold til. Jeg har da vært der oppe en del ganger, men da mest på skisamlinger fram til 20 års alder.
Et treningsmål har meldt seg, og beste måte å forberede seg på vil være å legge ned timer på toppturski, så til tross for langrennsløypedominansen i området, slepte jeg meg avgårde på nymonterte skimo racingski (noe alle må ha, iflg Fri Flyt, og da trigger svake sjeler på første og beste tilbud).
Første topp - Gråkampen: Først en del kilometer i skøytesona i løypene, distansetrening med hensikt - langkjøringsfart ville tatt evigheter. Et kutt mellom løyper på slutten ga meg anledning til å teste brattheng og skredpotensial, men det viste seg å være mye >>>
Piper! (at the gates of dawn)
- Date:
- 22.11.2022
Ingen Pink Floyd - fordypning, men et forsøk på å rette opp skammen etter at jeg var på feil Piperberg en vårskitur for høggmange år siden. Begge sto (står) i 611 på kartet, og meterskurver og hoydedata.no var fjerne hjelpemidler. Dermed framsto helgardering i form av å ta med en deltopp til som redundant og bortkasta tid.
Området rundt Harestua Gamle Stasjon var omgjort til anleggsinferno. Til slutt fant jeg en lovlig flekk å stå på i form av en slak skråning fra anleggsvegen.
2 - 4 cm nysnø. Ut på blåsti, flott, gradvis stigning, over et par veger og Stormyra, så ny veg ved Storpiperen. Her tok stien opp, og der den fortsatte videre over et pass, var terrenget greit å ta seg fram i (verneområde). Toppen krever litt navi og helgardering, da det er mange jamnhøge tuer der.
Samme >>>
Mjøsas dag 2022
- Date:
- 12.11.2022
Rekordvarmt for november, og da er det på sin plass å legge til side sol og fint vær-betraktningene og føle på dystopien over et klima som går amok.
To planleggingststabber gjorde at dette forfalt til tinderåning og ikke blei den sykkelbaserte triumfferden over Neslandet som var planlagt.
Lat om morran, og dermed var aksjonsrekkevidden også begrensa.
På veg oppover mot første tind var vegen av barberskumkonsistens etter mye regn i ukesvis. Med andre ord - å parkere her oppe og så kaste seg på sykkelen på veg ned ville medført en så knirkete i bruk - og ufyselig under transport - sykkel at det forekom meg uaktuelt å ikke ta en ekstra etappe med Tindeekspressen, sjøl om det ødela logikken og estetikken i turen.
Men først var det ut på tur aldri sur fra Asplund/Herset 'p-plass', >>>
En og en halv Hurdalstind, pluss en repetisjon
- Date:
- 23.10.2022
- Duration:
- 2:16h
- Distance:
- 10.2km