Stisykling i Hallingdal: Dag 1 (1/2), Torpo Transfer (22.07.2017)


Turtype Terrengsykling
Turlengde 6t 25min
Distanse 51,1km
Høydemeter 1322m
GPS

Bikepacking er i ferd med å bli ei greie og i sommer hadde jeg plutselig noen ekstra feriedager jeg bestemte meg for å bruke på stisykling fra sted til sted. Drømmen var å dra på en stisyklingtur ala høgruta på ski i Jotunheimen; altså med relativt lange dager til fjells, mye utsikt og fine topper, og til slutt bra nedkjøringer ned til neste overnattingssted. Etter å ha googlet masse uten å finne turbeskrivelser av andre som har gjort lignende turer endte jeg med å sikte meg inn på å sykle fra by til by nedover Hallingdal. Grunnen til at jeg tenker at stisyklingens svar på høgruta kan ligge akkurat her er fordi:

- Alle byene nedover dalen har et aktivt stisyklingsmiljø og etablerte stier ned til byene, turen består dermed egentlig først og fremst av å koble sammen stinettverkene til hver enkelt by
- Alle byene ligger innen dagsturavstand og har billig overnatting, matbutikker og sykkelbutikker – altså kan hver enkelt etappe tas som en dagstur (med dagstursekk, altså)
- Klatringen kan gjøres med skiheis, buss eller worst case på grusvei. Det er ingen grunn til å knote med sykkelen oppover på stier.
- Bergensbanen går gjennom dalen, altså slipper man det vanlige logistikkproblemet man får med lengre turer som ikke starter og slutter på samme sted.
- Og i tillegg så må jo Hallingdal være et av de koseligste områdene i Norge.

Første dagen på tur var egentlig todelt, Torpo var et av stedene i dalen jeg virkelig ville sykle og siden dette ikke ble med i den egentlige turen min så bestemte jeg meg for å sykle en tur ned her først. Turen videre til Hemsedal er dermed beskrevet i neste innlegg.

Ankom Ål med toget klokka 3 på morgenen og sykla av gårde med hodelykt i mørket. Turen oppover til starten av Torpo Transfer gikk overraskende fort og etter et par timer rolig sykling oppover var jeg ved Storhovda og starten på stien. Blesti i morgensol var superfint, og stiene nedover Torpo var tørre og fine. Litt knot for å finne veien noen steder, men tok meg god tid, spiste frokost og storkoste meg med fantastisk sykling nedover. Turen begynner på høyfjellet og man er nede i skogen relativt raskt. Når man nærmer seg Torpo går skogen over i granskog og blir til noe av den absolutt beste syklinga jeg fant på turen. Anbefales!

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.