Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Wintertour (45)
- Schneeschuhtour (45)
- Fahrradtour (2)
-
Fußtour (377)
- Bergtour (181)
- Hochtour (5)
- Spaziergang (13)
- Wanderung (19)
-
Skitour (177)
- Tourenskilauf (81)
Peakbookfreunde
Storhøe fra Foksådalen
- Datum:
- 30.04.2022
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Entfernung:
- 17,2km
På tur med Turid og Anton. Vi pleier å ta en tur innover Foksådalen hver vår. Her er det som regel mye spennende å oppleve; flott natur og mye fugl! Og tur blir det i år også.
Bra med snø i dalen så det er lett å følge åa innover. Vi sanker med oss litt tørrkvist som fjorårets vårflom har lagt til tørk. Dette blir til et lite kaffebål ved munningen av Øykjesvedalen. Etter at nista er fortært fortsetter vi Foksådalen en snau km videre, før vi legger kursen sørover og opp på, først Storhøe nordre, så Storhøe. Herfra og ned til bilen igjen går det unna på det som er igjen av snøgrimer. Beholder skia på hele veien.
Sen vår i år på disse kanter så det er lite fugl å se, men ferske jervespor og noen ryper får holde!
Turid sine bilder
Østre Skauthøe
- Datum:
- 15.04.2022
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Entfernung:
- 20,1km
Det ble en flott dag i fjellet, med sol, nesten vindstille og godt skiføre. Jeg valgte å gå opp til Skautkampan fra vinterparkeringa istedenfor etter den litt kjedelige løypa fra Spiterstulen. Greit bort til de to små toppene mellom Skauthøe og Spiterhøe. Rastet her før jeg gikk videre til Østre Skauthøe.
Skremte ut en rødrev i ura rett sør for 1839-toppen. Imponerende å se hvor raskt den sprang brea opp til toppen av Spiterhøe. De to hundre høydemetrene var unnagjort på no time! Ellers var det ikke mye dyreliv å se.
Litt vanskelig føre den siste biten ned til bilen igjen. Det ble et fall eller to her!
Hjerkinnshøer
- Datum:
- 13.04.2022
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 7,3km
Det ble en liten, siste, fjelltur før påskeoppholdet på hytta var over for denne gang. Turid skulle nemlig videre til Hitra og jeg til Rena. Vi stoppet på Hjerkinn og la turen til Hjerskavlen. Fint vær, men dårlig skiføre grunnet lite snø. Beholdt skiene på til oppunder toppen, mens resten av turen stort sett gikk til fots.
Turid sine bilder fra turen ligger her
Einøvlingshøer
- Datum:
- 12.04.2022
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Entfernung:
- 22,8km
Tur sammen med Turid og Anton. Flotte forhold i fjellet i dag; sol og nesten vindstille. Vi hadde med ved til kaffebål oppe ved Svarten på Einøvlingshøe. Så en rødrev ved Revgrenranden. Ellers noen gåseflokker på vei nordover, 2 liryper, 2 ravn, snøspurv, samt 2 møtende skiløpere og deres løshund.
Turid sine bilder her
Kollutholen
- Datum:
- 11.04.2022
- Tourcharakter:
- Skitour
- Entfernung:
- 6,6km
På tur med Turid og Anton. Det er mye vind i fjellet i dag så påskas første skitur blir en skogstur. Vi er bare en snartur over tregrensa for å kjenne på været. Fin-fint skiføre på turen. Og det blir bålfyring, i ly for vinden, under ei stor furu.
Turid sine bilder fra turen her
Mellom Flendalen og Osdalen
- Datum:
- 02.04.2022
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Entfernung:
- 20,8km
På tur med Turid og Anton. Vi besøkte noen topper i området øst for Flendalen i Rendalen kommune. Et gnistrende skiføre og et nydelig vær gjorde dette til en super tur.
Vi skremte opp noen få ryper, ellers lite vilt å se.
Turids rapport her og her
Til Deifjellet med Anne og Turid
- Datum:
- 27.03.2022
- Tourcharakter:
- Schneeschuhtour
- Entfernung:
- 8,8km
Trivelig tur til Deifjellet sammen med Anne, Turid og Anton. Vi parkerte ved Fjellstad og gikk derfra. Det var lite snø i området så vi valgte truger framfor ski. På toppen var det en sur nordatrekk, men vi fant ly i sørveggen av brannhytta. Hadde med såpass tyri at vi fikk kokt kaffe og varmet oss litt.
Turid sine bilder ligger her og
Anne sin rapport her
Ottlaugkampen og Rødfjellet
- Datum:
- 15.03.2022
- Tourcharakter:
- Skitour
- Tourlänge:
- 7:00h
- Entfernung:
- 11,2km
Vi spente på oss skia ved Gammelsætertjønna p-plass og fulgte ubrøytet traktorvei opp til Gammelsætertjønna. Her traff vi på noen gamle skispor som vi fulgte opp gjennom skogen og til sørtoppen. Videre lett til Ottlaugkampen.
Lite snø over skoggrensa. En liten flokk med sidensvans i de øverste granene før sørtoppen var det mest spennende på turen. Gikk samme rute ned igjen.
Mortens turrapport
Start fra sørenden av Harrsjøen i tungt føre. Kaffetørsten meldte seg snart så vi fant en fin plass oppunder Gråberget. Her ble det bål med kaffekoking, pølsegrilling og bløtkakespising! Og med så mye godsaker innabords gikk den videre turen til topps lekende lett! Flott utsikt til Sølen fra Rødfjellet.
Mortens turrapport her
Gråfjellet og Vesleknubben
- Datum:
- 06.03.2022
- Tourcharakter:
- Skitour
- Entfernung:
- 8,8km
På tur sammen med Turid og Anton. Vi kjørte helt opp til Forsvarets spregningsfelt ved Løsetknubben og gikk derfra. Ni minus og noe sjenerende vind ved start. Flott skiføre. Surt og kaldt på snaufjellet, men påskestemning nede i skogen.
Fant en fin plass i skråninga ned mot Glesåtjernet hvor det ble bål med kaffekoking.
Vi verken så eller hørte en eneste pip-pip på turen, men noe spor etter rype, røyskatt og hare.
Turid sine bilder fra turen her
Sør for Knappkjølen
- Datum:
- 27.02.2022
- Tourcharakter:
- Skitour
- Entfernung:
- 9,5km
På tur med Turid og Anton til Knappkjølen. Vi startet fra Nyberget og fulgte gamle skispor helt fram. Det var fine forhold opp til Svarttjernet, men derfra ble det skikkelig kladdeføre. Bål med kaffe og pølser nær toppen. Retur i stemningsfullt kveldslys.
Turid sin tur her