Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (1)
- Fahrradtour (10)
-
Fahrzeugtour (2)
- Autotour (2)
- Fußtour (367)
-
Klettern (8)
- Alpinklettern (8)
-
Skitour (349)
- Langlauf (68)
- Randonnée/Telemark (89)
- Tourenskilauf (179)
Archiv - Nach Geografie
Lieblingsgipfel
Besseggen V
- Datum:
- 13.09.2012
- Tourcharakter:
- Wanderung
13. september 2012 var det akkurat tre år siden jeg sist gang hadde gått Besseggen. På samme dato i 2009 var det strålende vær med sol fra en skyfri himmel, varmt og vindstille. I år var det en litt annen værsitasjon jeg fikk oppleve. Det var klart, skyet og inn i mellom delvis skyet vær, kjølig og vindfullt på turen over Besseggen denne dagen. Det lå veldig lite nysnø igjen hist og her, så en del hadde smeltet vekk i løpet av gårsdagen.
Turen startet fra Memurubu turisthytte kl. 9.30 etter at vi hadde spist frokost der og levert bagasjen ned til kaien med båten som skulle frakte det til Gjendesheim.
Over 100 elever, stipendiater og lærere var med på turen. Mange hadde aldri gått over Besseggen før og ble mektig imponert over denne fantastiske fjellturen. Alle var glade og >>>
Sjugurdtinden
- Datum:
- 11.09.2012
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 1:00h
Kveldstur til Sjugurdtinden før middag på Memurubu turisthytte kl. 19. Brukte til sammen i underkant av 1 time. Var tilbake fra turen akkurat til middag :) Etter at det hadde regnet og blåst kraftig tidligere på dagen, var det i løpet av ettermiddagen blitt lettskyet, klart vær, men fortsatt en del vind. Var forkjølet, så formen var ikke helt på topp, men det var deilig å få litt frisk fjelluft før middag.
Høgdebrotet, Kvassryggen og Bukkehåmåren
- Datum:
- 09.09.2012
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 8:30h
- Entfernung:
- 17,0km
En flott rundtur. Delvis skyet, pent og tørt vær. Litt nysnø på toppene.
Vi gikk en direkte rute fra FV51 over Leirungsmyren i myrete terreng og ingen sti. Måtte vade over Leirungsåe, og vannet i elven var veldig kaldt. Jeg synes et bedre alternativ hadde vært å gå fra Vargebakkan på sti og over bro, men flertallet i gruppen ville ta snarveien direkte mot Høgdebrotet.
På Høgdebrotet delte gruppen seg i to. Noen gikk tilbake samme vei fordi de synes det så for bratt ut å gå ryggen ned mot Kvassryggen. Det er ett luftig punkt ut mot breen nord for Høgdebrotet helt i starten av nedstigningen, ellers er ryggen grei å gå videre over Kvassryggen og til Bukkehåmåren. Ble imponert over den fantastiske utsikten fra Bukkehåmåren!
Med på turen var Thomas, Geir, Ellen, Stine, Live, >>>
Gjendehøe med Valdres FHS
- Datum:
- 22.08.2012
- Tourcharakter:
- Fußtour
- Tourlänge:
- 3:30h
- Entfernung:
- 5,0km
150 personer fra Valdres Folkehøgskule var med på turen. Det var for det meste skyet vær med litt regn på toppen. Da vi returnerte ned igjen fikk vi plutselig øye på noen lærere fra skolen som fløy ned fra toppen i paraglading. Det var et kult syn!
Vinterlig maitur til Mugna
- Datum:
- 12.05.2012
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
Flotte skiforhold, minusgrader, mye snø og strålende solskinnsvær. Kjølig og sur vind over 2000-meter, men herlig ved Raslet. 5,5 timers tur.
Påsketur til Rasletinden og Mugna
- Datum:
- 03.04.2012
Årets første skitur til 2000-meter. Pent og kaldt vær, men betonghardt skiføre. Isete og svært lite snø som resultat av det rekordvarme været i mars. Måtte bære skiene flere steder fordi føret var så dårlig. Det var påskens fineste dag værmessig og masse folk hadde tatt turen opp til Valdresflya denne tirsdagen i påskeuken, flere kilometer med biler stod parkert langs veien ved Vandrerhjemmet. I påsken 2012 var det ikke skiføre på Beitostølen som følge av kraftig snøsmelting i mars. Denne dagen ble min første bestigning av Mugna (2159 moh), mitt hittil høyeste punkt i Norge. Husker jeg ble overrasket over hvor fantastisk utsikt det er fra toppen innover Leirungsdalen og Jotunheimen. En mye finere utsiktstopp enn Rasletinden etter min mening.
Rasletinden
- Datum:
- 30.04.2011
- Tourcharakter:
- Skitour
- Tourlänge:
- 6:00h
På denne lørdagen (den siste dagen i april 2011) kjørte vi inn til Valdresflya for årets vårskitur. Fikk parkert bilen på toppen kl. 11. Det var fantastisk vær. Solen skinte fra en litt diset (nesten klar) skyfri himmel og vi kunne skimte alle fjelltoppene i horisonten. En perfekt dag for vårskiløping i Jotunheimen. Det var en del folk i heimen i dag, men betydelig mindre enn i påsken da det sto flere kilometer med biler over flya. Snøforholdene var relativt bra, men som sagt veldig lite snø. Snøkvaliteten var definitivt vårsnø og den vekslet mellom skare og slush. Da vi startet på flya var temperaturen 4 grader og nesten vindstille.
Vi vandret vestover og oppover Steindalen. Enkelte få partier var det så lite snø at vi måtte ta av oss skiene (litt kjedelig i grunn), men >>>
Synshorn og Heimre Fagerdalshøe
- Datum:
- 08.10.2010
På den vakreste oktoberdagen i 2010 gikk vi over Synshorn og Heimre Fagerdalshøe. Det var helt fantastisk vær! Strålende sol, varmt (ca. 10 grader) og HELT vindstille. For en praktfull dag!
Vi startet ved parkeringsplassen på Fagerstrand (nært til Bygdin Hotel) og gikk opp til Synshorn og der i fra videre ryggen opp til Heimre Fagerdalshøe. Så gikk vi videre ned vestryggen av Heimre Fagerdalshøe og returnerte tilbake til Fagerstrand ved å gå langs Bygdin og passere Bygdisheim.
Den store innsjøen Bygdin lå helt stille. Himmelen og fjellene speilet seg perfekt i vannet. En sjeldenhet, spør du meg (for her kan det blåse kraftig). Dette var turens høydepunkt, og det ble tatt mange bilder.