Archive - Date
Archive - Activity
- Bike trip (10)
-
Climbing (8)
- Alpine climbing (8)
-
Drive (2)
- Car drive (2)
- Other trip (1)
-
Ski trip (339)
- Backcountry skiing (176)
- Cross-country skiing (68)
- Randonnée/Telemark (82)
- Trip by foot (354)
Archive - Geography

Favourite peaks
Beitostølen - Bygdin
- Date:
- 21.02.2013
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Duration:
- 9:00h
- Distance:
- 30.0km
Fjellskirundtur fra Beitostølen til Bygdin tur/retur med luckylive (Live Selnes) og ThomasRiis (Thomas Riis) . Lettskyet, pent vær og -10 grader. Det blåste en relativ sur og kald bris fra nord på formiddagen, men da vi kom inn til Vinstrevatn ble det svak vind og inne ved Bygdin var det nærmest vindstille. Det var fantastisk ved Bygdin og vi nøt solen her i to timer i solveggen både ved hotellet og ved Hålisstølen. Tok mange bilder og koste oss på denne praktfulle skituren til Jotunheimen i februar.
Bitihorn
- Date:
- 28.09.2012
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 5:00h
- Distance:
- 16.0km
Gikk fra Beitostølen over Heklefjell og Båtskardsberge og opp til Bitihorn fra forsiden. Det var skyet vær med litt snø i luften på Bitihorn. Snøgrensen lå på ca. 1100 m.o.h.
Bitihorn
- Date:
- 08.09.2012
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 2:30h
- Distance:
- 3.0km
Denne septemberlørdagen gikk vi en ettermiddagstur opp til Bitihorn fra forsiden av fjellet fra Båtskaret. Det var første gangen vi gikk denne ruten opp til toppen. Turen var ikke lang, og stien var tydelig det meste av veien. Over ca. 1450 m.o.h. var det kommet litt kram nysnø, noe som indikerer at vinteren nærmer seg. Det var lettskyet vær og vind med snøbyger lenger innover Jotunheimen. Vi la merke til at det hadde falt en del nysnø i høyfjellet vestover mens det hadde falt mindre lenger øst.
Vinterlig maitur til Mugna
- Date:
- 12.05.2012
- Characteristic:
- Backcountry skiing
Flotte skiforhold, minusgrader, mye snø og strålende solskinnsvær. Kjølig og sur vind over 2000-meter, men herlig ved Raslet. 5,5 timers tur.
Påsketur til Rasletinden og Mugna
- Date:
- 03.04.2012
Årets første skitur til 2000-meter. Pent og kaldt vær, men betonghardt skiføre. Isete og svært lite snø som resultat av det rekordvarme været i mars. Måtte bære skiene flere steder fordi føret var så dårlig. Det var påskens fineste dag værmessig og masse folk hadde tatt turen opp til Valdresflya denne tirsdagen i påskeuken, flere kilometer med biler stod parkert langs veien ved Vandrerhjemmet. I påsken 2012 var det ikke skiføre på Beitostølen som følge av kraftig snøsmelting i mars. Denne dagen ble min første bestigning av Mugna (2159 moh), mitt hittil høyeste punkt i Norge. Husker jeg ble overrasket over hvor fantastisk utsikt det er fra toppen innover Leirungsdalen og Jotunheimen. En mye finere utsiktstopp enn Rasletinden etter min mening.
Rasletinden
- Date:
- 30.04.2011
- Characteristic:
- Ski trip
- Duration:
- 6:00h
På denne lørdagen (den siste dagen i april 2011) kjørte vi inn til Valdresflya for årets vårskitur. Fikk parkert bilen på toppen kl. 11. Det var fantastisk vær. Solen skinte fra en litt diset (nesten klar) skyfri himmel og vi kunne skimte alle fjelltoppene i horisonten. En perfekt dag for vårskiløping i Jotunheimen. Det var en del folk i heimen i dag, men betydelig mindre enn i påsken da det sto flere kilometer med biler over flya. Snøforholdene var relativt bra, men som sagt veldig lite snø. Snøkvaliteten var definitivt vårsnø og den vekslet mellom skare og slush. Da vi startet på flya var temperaturen 4 grader og nesten vindstille.
Vi vandret vestover og oppover Steindalen. Enkelte få partier var det så lite snø at vi måtte ta av oss skiene (litt kjedelig i grunn), men >>>