Archive - Date

Archive - Activity

Archive - Geography

Collected lists

Kviknegråhø

Date:
15.02.2025
Characteristic:
Backcountry skiing
Distance:
19.7km

Dagens andre tur gikk til Kviknegråhø (1427 m), et fjell mellom Heidalsmuen (1745 m) og Saukampen (1659 m) på grensen mellom Nord-Fron og Sel kommune. Nydelig vær, strålende sol fra skyfri himmel og kaldt; 10-15 minusgrader. Startet turen fra Breistulvegen vinterparkering. Frem til Breistulen gikk jeg på preparert skiløype. Derfra gikk jeg ut i terrenget og satte egne spor helt til toppen av Kviknegråhø. Fine skiforhold, men lite snø, særlig over tregrensen. Gikk ryggen opp til Kviknegråhø til fots. Retur samme vei. Var fremme ved bilen, da det var blitt mørkt. Det ble raskt svært kjølig denne stjerneklare kvelden. Nede på hovedveien ved Skåbu viste termometret på bilen 25 minusgrader ute.

Map    

Torgeirkampen

Date:
26.08.2024
Characteristic:
Hillwalk
Distance:
3.9km

Map    

Nåsaberget og Gravdalsfjellet

Date:
08.07.2024
Characteristic:
Hillwalk
Distance:
11.7km

Map    

Lauvåshaugen

Date:
08.07.2024
Distance:
0.5km

Map    

Støshøa

Date:
19.05.2023
Characteristic:
Hike
Distance:
3.3km

Map    

Saukampen

Date:
26.03.2023
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
13.4km

En flott søndag i slutten av mars. Tok av Skåbuvegen og kjørte bomvei på Breistulvegen frem til vinterparkering ved Hallaugsetra. Fersk nysnø, minusgrader og mye snø i terrenget gav veldig gode skiforhold. Ganske kjølig vær for årstiden. Forholdsvis slak stigning til toppen. Vi tok en god pause halvveis opp. På toppen av Saukampen (1659 m) blåste det friskt, så vi returnerte raskt ned igjen. Klarte å miste posen til skifellene, da den blåste med vinden - dessverre. En herlig sammenhengende nedkjøring! Randotur til Saukampen anbefales. Tur med theaberg (Thea Berg Jammes) og Chris.

Map    

Ruten

Date:
25.03.2023
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
13.8km

Ettermiddagstur med Chris. Lett snøvær i luften, skyet og ganske kaldt vær - særlig over tregrensen. Nysnø og gode skiforhold. Mye av turen gikk i ganske slakt terreng, så vi måtte stake litt enkelte steder på returen. Etter tur ble det en god middag på Ruten Fjellstue.

Map    

Mukampen

Date:
21.07.2022
Distance:
6.7km

Ettermiddagstur til Mukampen - også kjent som Heidalsmuen (1745 m). Fjellet er et landemerke i området rundt Heidal og har en høy primærfaktor på 962 m. Endelig ble det tur hit! Lettskyet, pent sommervær, svak vind og ca. 20 grader i 1000 metershøyde. Kjørte Murudalen sydover, etterhvert på grusvei og inn på bomvei (70 kr). Parkerte syd for Mukampen. Herfra går det umerket sti til toppen. Bratt opp sydflanken til fjellet. Høyere oppe flater det mer ut. Flott utsikt på toppen i alle retninger! Brukte halvannen time opp. Retur samme vei ned.

Map    

Feforkampen overnatting

Date:
26.06.2022
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
12:00h
Distance:
2.0km

Overnattet på Feforkampen (1160 m) en varm natt midtsommer. En flott opplevelse! Teltet på fjellryggen 250 meter nordvest for selve toppen. Det startet smått å regne på returen ned fra fjellet.

Map    

Kvitberget

Date:
25.06.2022
Characteristic:
Hike
Distance:
1.9km

En kort og hyggelig tur til Kvitberget (1000 m) en varm, pen sommerkveld. Tydelig sti på en tørr rygg i skogen. Overraskende flott utsikt mot vest, vakkert kveldslys!

Map