Merrahøe (28.09.2021)
Start point | Nørdre Høydalen (940m) |
---|---|
Characteristic | Hillwalk |
Duration | 4h 17min |
Distance | 13.7km |
Vertical meters | 859m |
GPS |
![]() ![]() |
Ascents | Merrahøe (1,727m) | 28.09.2021 14:21 |
---|
Kjørte fra Lom vestover og opp Bøverdalen med kurs mot Høydalseter. Etter en morgen med grått vær og mye skyer, klarnet været opp jo lenger vestover jeg kjørte og etterhvert ble det lettskyet, pent vær. Da passet det bra med en topptur i Breheimen denne ettermiddagen i slutten av september.
Høydalsvatnet omtales av lokale som "Mini-Gjende", og det er ikke uten grunn, fordi det er virkelig et nydelig brevann som er verdt et besøk. Dessuten er det en helt annen ro og stillhet her enn tilfellet er ved populære Gjende. Etter min mening, en skjult perle som mange går glipp av når de ikke tar denne lille avstikkeren fra FV55 over Sognefjellet.
Satte bilen i en inngjerdet parkeringsplass rett før enden av veien i Nørdre Høydalen. Første del av turen gikk på en hyggelig kjerrevei (ikke tillatt å kjøre) slakt oppover bjørkeskogen 2,5 km inntil jeg krysset en solid bro over Høya - en vakker bred elv. Like etterpå tok jeg av veien og gikk på en sti på vestsiden av elven opp til Høyøyen (1148 m). Målet videre var å prøve mest mulig å følge stien som er tegnet inn på kartet i retning Merrahøe (1727 m). Det viste seg at denne "stien" er mer eller mindre utydelig eller gjengrodd, for den var ikke synlig selv da jeg brukte GPS. På returen tilbake, derimot, oppdaget jeg at det er en vardet trasé til toppen som jeg fulgte.
Elven som renner fra vest ned i Høyøyen kan være noe vanskelig å krysse tørrskodd, med mindre man er god til å hoppe langt. Det er vardet hvor egnet sted å krysse elven befinner seg (se GPS fra returen). Her var det uproblematisk å komme seg tørrskodd over den.
Det er et lettgått terreng å gå i, men over 1600 meter er det mye sva og store steiner. Brukte 2,5 timer til Merrahøe. Flott utsikt på toppen - man ser nært til topper over 2000 meter i Breheimen og har i tillegg vid utsikt mot Jotunheimen og Sognefjellet. En passe lang ettermiddagstur på en vakker høstdag.
Bilder


User comments