Archive - Date
Archive - Activity
-
Climbing (1)
- Alpine climbing (1)
-
Drive (2)
- Car drive (2)
-
Other trip (4)
- Kayaking (4)
-
Other winter trip (4)
- Skating (4)
-
Ski trip (70)
- Backcountry skiing (7)
- Cross-country skiing (6)
- Randonnée/Telemark (9)
-
Trip by foot (172)
- Alpine trip (2)
- Hike (94)
- Hillwalk (75)
- Jogging (1)
Kjelviktinden - Kommunetopp i Bindal
- Date:
- 19.09.2016
- Distance:
- 17.1km
Trøndelag/Nordlandsraid september 2016 dag 3:
Ja, jeg vet at det er diskusjon om dette er kommunetoppen i Bindal. Kommunen selv hevder noe annet, men det offisielle Norges mening står Statens kartverk for. Minst 8 år etter at saken ble nevnt første gang er ennå kommunegrensene tegnet slik at dette er kommunetoppen. Blir den flyttet får jeg ta turen opp igjen. Vi hadde ikke tid til å ta den med på denne turen på grunn av mørket.
Vi hadde tatt Romsskåla - Kommunetopp Leka på morgenen, og kom til campingplassen utpå dagen. Spiste godt før vi kjørte opp til startstedet i siste svingen før tunnelen. Det er en liten lomme der en kan sette bilen. Tok oss greit opp på Finnheia og fulgte ryggen mot nordtoppen på Middagsfjellet.
På grunn av fare for å mørkne ute i dette sva-landskapet prioriterte vi hardt å ta >>>
Romsskåla - Kommunetopp Leka
- Date:
- 19.09.2016
- Distance:
- 6.6km
Trøndelag/Nordlandsraid september 2016 dag 3:
Siste tur i går var Vattafjellet - Kommunetopp i Vikna
Sondre og jeg sto tidlig opp og forlot campinghytta i Kolvereid kl 7.30. Kjørte til Austra og stanset ved skilt om parkering. Fulgte veien 100 m og tok rett frem på en traktorvei langs et jorde. Rett før du kommer til en trerekke på høyre hånd som skiller to jorder, må du se etter skilt og merker på venstre hånd. Det var såpass tilgrodd at vi gikk litt forbi før vi oppdaget feilen. Veldig fin sti og merking helt til topps, men vær observant ved bekkekryssing ca 260 moh. På vei opp skal du krysse bekken og gå 5 m nedover langsbekken før stien tar oppover. Går man rett over bekken havner man på et gjengrodd tråkk. På vei nedover må man krysse bekken og gå omtrent tvers over neste rygg for å finne fortsettelsen. >>>
Vattafjellet - Kommunetopp i Vikna
- Date:
- 18.09.2016
- Distance:
- 3.5km
Trøndelag/Nordlandsraid september 2016 dag 2:
På formiddagen tok Sondre og jeg Seksortklumpen - Kommunetopp Bjugn .
Etter en lang kjøretur med ferje havnet vi i Rørvik og tok en kveldstur på Vikna sin høyeste topp. Vi rakk å studere turrapportene så vi fikk en optimal rute. Eneste feilen vi gjorde var at vi tok av til venstre fra lysløypa på første sti langs Austafjordvatnet. Vi skulle ha fulgt lysløypa 20 m videre på en sti som unngikk et svært vått parti helt nede ved vannet (tegnet som vann på kartet). På returen fulgte vi riktig sti.
Går man rett er turen ganske tørr.
Vi kjørte til Rørvik hvor vi igjen spiste pasta, denne gang på Milano Rørvik. Svært hyggelig prisnivå, nesten sydenpriser med 130 kr for pastaretter. Og kaffe inkludert!
Kjørte videre til Kolvereid og la oss i en veldig fin hytte på Kolvereid >>>
Seksortklumpen - Kommunetopp Bjugn
- Date:
- 18.09.2016
- Distance:
- 10.1km
Trøndelag/Nordlandsraid september 2016 dag 2:
Siste tur fra dag 1 var Hestgrovheia - Kommunetopp Agdenes
Våknet til solskinn på motell-rommet på campingen vad Attrå. Etter en god frokost kjørte Sondre og jeg til parkeringen ved Høgås P-plass (20 kr) og gikk innover veien mot Seksortklumpen. Det var endel skyer, men stille og varmt, faktisk over 20 grader noen steder.
Vi fulgte stien mot toppen. Det var ganske vått i terrenget, så jeg gikk stort sett på siden av stien.
Ved foten av fjellet fulgte vi stien opp de første kneikene, og inspirert av Ole-Petter gikk vi en mer direkte rute langs eggen. Der var det lettgått og tørt, men blåsebelgen gikk i brattene! I vått vær er det noen svapartier som kan omgås.
Fin utsikt fra toppen. Vi klarte å gjenkjenne Ørlandet sin kommunetopp Ospelihaugen og Rissa sin kommunetopp >>>
Hestgrovheia - Kommunetopp Agdenes
- Date:
- 17.09.2016
- Duration:
- 1:33h
- Distance:
- 6.3km
Trøndelag/Nordlandsraid september 2016 dag 1:
Etter å ha tatt Gråurda - Kommunetopp i Snillfjord og Omnfjellvarden - Kommunetopp i Orkdal tidligere på dagen var turen kommet til Hestgrovheia. Øyvind M, Sondre og jeg startet fra parkeringen i Herdalsveien. Bompenger. Må ha mynter. Øyvind betalte, så jeg vet ikke summen.
Tok til høyre og til høyre igjen etter et par hundre meter. Der går en sti opp med en gang som er den raskeste. Vi hadde ikke gjort hjemmeleksa og tok "Gammelstien" fra enden av sistnevnte traktorvei. Fint ryddet sti. Kom opp på hovedstien med solide stokker for skuterløype om vinteren. Her kom vi inn i tåka.
Fulgte denne til toppen. Sikt i nedre deler, noen lette regnbyger, og tåke på toppen. Teleanlegg litt under toppvarden. Fin varde som var viktig som varslingssystem i gamle dager. Skilt på toppen om at "her kan man >>>
Omnfjellvarden - Kommunetopp i Orkdal
- Date:
- 17.09.2016
- Duration:
- 2:12h
- Distance:
- 9.7km
Trøndelag/Nordlandsraid september 2016 dag 1:
Etter å ha tatt Gråurda - Kommunetopp i Snillfjord på morgenen kjørte Øyvind M, Sondre og jeg til Langlidalen parkering. Der skulle de ha 50 kr for å parkere, så i protest parkerte vi langs veien på bred gresstripe. Trolig er skiltet for vinteren da det er store brøyteutgifter. Men vi ville unngå bråk.
Fulgte stien opp til Steinbrothytta da de våteste myrene var plankelagt. Videre på god sti mot Omnfjellet. Tok av stien på ca 760 moh og i lett terreng bort til målet vårt, kommunetoppen i Orkdal.
Returen var mer direkte, men ruta frem var uten tvil best. Lette regnbyger og myrete terreng gjorde det umulig å ikke bli våt på beina!
Vi var innom Lensvik for å proviantere for helgen. Gratis kaffe på Coop gjorde godt!
Så gikk turen til Hestgrovheia - Kommunetopp Agdenes
Gråurda - Kommunetopp i Snillfjord
- Date:
- 17.09.2016
- Duration:
- 2:25h
- Distance:
- 9.7km
Trøndelag/Nordlandsraid september 2016 dag 1:
Sondre og jeg kjørte fra Asker etter jobb og skole. Kom til parkeringen i krysset vest for Våvatnet rundt halv ett hvor vi la oss til å sove i bil og i telt. I en transporter lå allerede Øyvind M og sov.
Etter frokost på parkeringsplassen kjørte vi til parkeringen ved Myrsætra. Mange rypejegere var ute på jakt, men vi fikk plass. Tynt skydekke, men det tyknet til etter hvert. Sondre og Øyvind gikk i shorts, noe som var helt greit selv nå langt ute i september.
Vi fulgte god sti opp til hytta innenfor Langtjørna. Derfra ble det i terrenget, men lettgått på ryggene. Prøvde en mer direkte rute ned igjen, men fikk et par hundre meter med kratting på den ruta.
Litt dissens om hva som var toppen. Min gps sa den første toppen vi kom til, >>>
2000-meter raid nord for Glittertind
- Date:
- 15.09.2016
- Duration:
- 11:09h
- Distance:
- 22.9km
Kjetil M. og jeg startet fra trekanthytta ved Gråsubreen kl 7:40 og tok en laaaang omvei tilbake til bilen! Hard tur med utrolig mye stein. Øm under føttene etterpå.
Dagen før hadde vi gått over Austre Glittertindoksle og befart brefallet mellom Gråsubreen og Grotbreen. Bratt med store sprekker, men vi så en grei vei som innebar noe sikring. Plan A var å gå ned der og over hele Trollsteinseggja. Men da dagen opprant med tåke over ca 2150 moh la vi om planene og gikk nedover i det tåkefrie området først. Vi måtte langt ned før vi fant en nogenlunde grei vei ned på Grotbreen. Krysset breen med stegjern og gikk på Grotbreahesten uten sekker.
På med sekkene igjen og opp i skaret mellom Trollsteinseggje. Noe sigesprekker oppe i skaret som vi unngikk helt inne på høyre side. Satte >>>
Austre Glittertindsoksle på brearbeid
- Date:
- 14.09.2016
En svipptur oppom toppen på vei fra trekanthytta ved Gråsubreen til toppen av breen. Brearbeid resten av dagen.
Kvannfjølli - Tokke sin kommunetopp
- Date:
- 17.08.2016
- Duration:
- 5:12h
- Distance:
- 21.0km
Kom fra Lysekammen - Forsands kommunetopp kvelden før. Ankom Hovden kl 20.40. Lynpakking og sykling inn til Gjuvet. Deretter fottur i relativt høyt tempo. Mørket seg på ubønnhørlig, men månen kom opp og gjorde at lykta ble liggende i sekken.
Kom til Tjørnbrotbu litt over elleve etter 2 timer og 18 minutter, og der var det stille. Skoene tydet på en gjest. Alle dører var lukket og umerket. Jeg visste ikke hva som var soverom, matlager eller do. Heldigvis var det to senger i stua, så jeg tok et par brødskiver før jeg la meg. Nesten vondt å legge seg når månen skinner ute!
Neste morgen ble det mer brødskiver og kaffe. Vurderte havregrøt, noe jeg ikke er stor fan av, men fant ikke kanel, noe jeg er avhengig av skal det gå ned! Sola skinte og fjellet lokket. Pratet litt med den andre gjesten, en gammel fjelltraver >>>