Todalsfjellet (23.07.2025)
Bestigninger | Todalsfjellet (821moh) | 23.07.2025 15:50 |
---|---|---|
Andre besøkte PBE'er | Todalssetra p-plass (100moh) | 23.07.2025 18:26 |
Ann Kristin og jeg var på tilfeldig turisme på Møre/Sør-Trøndelag. Hun fikk viljen sin med Snøhetta, så da var det min tur. Jeg ville ha en kommunetopp. Vi var litt slitne etter Snøhetta to dager tidligere, så det måtte bli en "kort" tur. Valget falt på Todalsfjellet, kommunetopp til en gang etter år 2000 i Aure. Nå er Tustna kommet inn i kommunen, og dermed er det Innerbergsalen på Stabblandet som er dagens kommunetopp.
Jeg tittet kjapt på en rapport (stigun) som hadde brukt tre timer og 20 minutter. Estimatet ble på fire timer, noe som sprakk ettertrykkelig. For det første var det alt for varmt for en så bratt tur. Vi startet i 27 grader, og var nede igjen i omtrent 30 grader. Hadde jeg lest turrapportene bedre hadde jeg skjønt at det var bratt, ja svært bratt.
Først startet det dårlig på parkeringsplassen ved Todalssetra. Innen vi kom avgårde hadde Ann Kristin fått et titalls kleggbitt. Hun er som en magnet på disse fullstendig unødvendige skapningene. Det endte med at vi midt i bratta oppdaget at vannflasken hennes lå igjen. Så turen ble bratt, varm, og preget av for lite og lunkent vann. Turen går på en rygg uten skikkelige vannkilder, kun flere små myrpytter. Vi ble nødt til å ta sjansen på å drikke vann derfra. Det gikk bra, men temperaturen var godt over 20 grader.
Turen starter flatt i skogen og krysser en elv, før den bratt følger et elvegjel opp dalsiden. Ett sted er det noen som har spikret noen avsatser å sette bena på. Vi spiste masse blåbær for å holde oppe væskebalansen. de var gode! Det tok lang tid opp lia. Hodene kokte. Fra kartet så jeg en myrpytt på 500 moh. der satset vi på drikkevann og bading. Heldigvis holdt det. Vannet var betydelig mindre i årets tørke, men kroppene kunne legges helt under vann. Humøret steg, og nå var vi i fint fjellterreng med betydelig slakkere stigning, og av og til noen avkjølende vindkast. Med hodedukking i flere myrpytter kom vi til topps. Flott utsikt!
På returen så vi et vann 730 moh som vi hadde oversett på vei opp. Det var litt større enn de andre. Det ble bading igjen! Der kunne vi sitte på bunnen på deilig mosebunn, og bare hodet stakk opp.
Det gikk greit ned den bratte lien og det smakte himmelsk med litt kaldere vann i elva i dalbunnen. Hoppet rett i bilen for å unngå kleggbitt. Stoppet nede ved fjorden og byttet sko og trøyer før vi kjørte til Kyrksæterøra for overnatting.
Starttidspunkt | 23.07.2025 12:14 (UTC+01:00 ST) |
Sluttidspunkt | 23.07.2025 18:26 (UTC+01:00 ST) |
Totaltid | 6t 12min |
Bevegelsestid | 3t 34min |
Pausetid | 2t 38min |
Snittfart totalt | 1,3km/t |
Snittfart bevegelsestid | 2,3km/t |
Distanse | 8,2km |
Høydemeter | 724m |
[[elevationprofile|framed|1000px|names]
Kommentarer