Archive - Date
Archive - Activity
-
Ski trip (7)
- Backcountry skiing (1)
- Cross-country skiing (1)
- Randonnée/Telemark (5)
Peakbook-Friends
Gravdalstind m/naboer
- Date:
- 25.04.2025
- Duration:
- 4:35h
- Distance:
- 18.6km
Etter en kald natt i teltet ved Krossbu, våkna jeg og Aro kl6 og var relativt klare for å starte dagen. Godvejr og vinstille møtte oss utafor teltet, og vi fyrte opp morrasbålet og fikk i oss frokost. Pakka ned campen, gikk til bilen og bytta randoskia med fjellskia. Med det var vi nok en gang på vei oppover i fint driv litt over kl8. Målet denne turen var Gravdalstind med naboer. Rusla i retning Smørstabbreen, og når vi var oppå "platået" og hadde utsikt mot toppene, satte vi kurs vest for Sørvestre Smørstabbtinden. Gikk jevnt, og når vi kom opp til foten av Sørvestre etter 1t30 tok vi en 5min. Prøvde å holde skia på så langt det lot seg gjøre oppover eggen, men med kortfell og ski uten stålkant var det ingen god kombo på skareføret. Skia måtte derfor på sekken, >>>
Kalver, Sakser, Skeier og en Bjørnunge
- Date:
- 25.04.2025
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 17.0km
Etter litt pakking og levering i barnehage, så satte jeg og Aro oss endelig i bilen på Lillehammer på vei nordover. Ankom Krossbu i fint vårvær, og etter at teltet var satt opp på en liten bar flekk, så bar det i vei oppover.
Vi jobba oss jevnt og trutt oppover mot Leirbrean og kom etter en drøy time til foten av Kalven. Gikk opp vestsiden og etter 1t40 var vi endelig på Midtre Kalven og fikk servert en nydelig utsikt. Sørover så vi mot Gravdalstind m/ naboer som skulle være morgendagens mål. Gikk bortom Austre før vi slapp oss ned igjen til breen, runda foten av Skeie og begynte oppstigningen mot Bjørneskardet.
Tok en 10min på Bjørneskardet og fylte på før vi tok beina fatt og gikk raskt opp til Veslebjørn Nord. Synet av eggen videre over til Veslebjørn la ikke noe mer >>>
Fjellski til Spåtind
- Date:
- 08.04.2025
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Distance:
- 13.0km
Fjellski fra Hugulia. Sammen med Aro. Betraktelig mindre snø enn forrige tur i 2020. Gikk skiløypa fra P-plassen, og fulgte den opp til Hugulitjernet. Gikk vestover et lite stykke før vi tok av skiløypa og ut i terrenget. Lite snø i skogen, så ble litt knoting. Over tregrensa gikk vi sikksakk mellom de bare flekkene, og fant strake vegen opp til toppen. God lunsjpause på toppen i le bak toppvarden. På vei ned kjørte vi en annen vei. Rant ned til Høgkampvannet og runda rundt det. Kjørte ned til Elgsmyra og fant scooterløypa tilbake til Hugulitjernet. Alt i alt en fin dag i strålende vær. Både hund og eier var fornøyd, og vi rakk akkurat hjem til å få henta Live i barnehagen.