Arkiv - dato
Arkiv - aktivitet
-
Annen tur (5)
- Fisketur (2)
- Kajakkpadling (3)
- Fottur (682)
- Kjøretur (1)
-
Skitur (190)
- Fjellskitur (133)
- Langrennstur (22)
-
Sykkeltur (6)
- Blandet sykling (6)
"Peakbookvenner"
JULTJUVEN (ÅFJORD 38 AV 81)
- Dato:
- 04.11.2025
- Turtype:
- Fjelltur
- Distanse:
- 2,6km
Kjørte etter FV 723 mot Stokksund. Fortsatte til høyre inn på vei 6318. Videre inn på Liansveien hvor det var mulig å parkere ved stistart til Jultjuven. Artig navn på dette fjellet. Her må det ha vært en tjuv som stjal selveste jula? Merket sti helt til topps. En del stup og bratte kløfter på siden av stien. Liten varde på høyeste punkt, og en solid varde 70 meter lenger bort til et trigpunkt. Samme vei tilbake.
VARDÅSEN OG BENIKEN (ÅFJORD 36-37 AV 81)
- Dato:
- 04.11.2025
- Turtype:
- Fjelltur
- Distanse:
- 3,7km
Fra FV 723 kjørte jeg til venstre inn mot Ratvika. Vei nr 6332. Parkerte ved Korsan. Jeg hadde studert veivalget til Otto og Johan. Jeg gikk 300 meter oppover Tårnesveien og gikk til høyre over en åker. Her fant jeg en god sti som gikk helt til toppen av Vardåsen. Ingen utfordringer her. Varde med treskilt på toppen. God utsikt mot Linesfjorden og til neste mål fjellet Beniken. Gikk ned samme sti og krysset Tårnesveien for å bestige Beniken. I starten var det litt stuier på kryss og tvers, men lenger opp kom jeg inn på en god sti helt opp. Jeg måtte krysse ei kløft, her gikk stien nede i kløfta et stykke, og det var blankberg siste biten opp mot toppen. Jeg kunne gått rett opp men det fristet ikke da det var sleipt pga regn. Jeg fant en god sti på skrå opp fjellveggen til nordøstenden >>>
SOLFJELLET (ÅFJORD 35 AV 81)
- Dato:
- 04.11.2025
- Turtype:
- Fjelltur
- Distanse:
- 2,5km
Fra Åfjord kjørte jeg etter FV 723 mot Linesøya. I krysset ved Ratvikveien fortsatte jeg etter FV 723 i 1,5 kilometer. Ved innkjøringa til Vindkraftanlegget er det skiltet parkering til høyre, men jeg kjørte inn på en liten grusvei som går ca. 300 meter oppover til venstre. Her er det parkering og info om Solfjellet. Herfra går det en tydelig sti som alle som har besteget Solfjellet har brukt. Delvis plankelagt. Flere hvilebenker på tur opp. Varde og trimbok på toppen. Flott utsikt mot Linesøya og havet. Ingen sol men regn på Solfjellet i dag.
GUNNARFJELLET (LIERNE 27 AV 77)
- Dato:
- 01.11.2025
- Turtype:
- Fjelltur
- Distanse:
- 8,1km
Dag nummer to i Sørli 01.11.2025.
Jeg parkerte ved et grustak på Eikdalsfloen. Det går en liten stubb med vei til venstre opp til et flatt område, ca en kilometer før Stugguneset. I dag var det kommet blautsnø helt nede i bygda. 0 grader. Jeg startet å gå først etter en traktorvei. Stien tar av i traseen til ei stor mast med bygning. Stien går videre forbi tjønna Pålpluttan. På grunn av nysnøen var det vanskelig å se stien, så her bommet jeg noen ganger. Det var svært dårlig sikt i dag. Gunnarfjellet viste seg ikke i det hele tatt i dag. Jeg gikk forbi vann 662 like før ei hytte. Her hadde jeg kommet inn på stien til hytta, uten at det var noe problem. Lettgått terreng innover her. Før jeg kom opp til snaufjellet var det en del bjørkekjerr. det var svært kraftig vind >>>

