LANGNESFJELLET (TRØNDELAG 858/1558) SEVEN HUNDRED TO GO. (15.07.2023)


Startsted Trollsvatnet (280moh)
Turtype Fjelltur
Turlengde 5t 38min
Distanse 13,5km
Høydemeter 901m
GPS
Bestigninger Langnesfjellet (775moh) 15.07.2023

Flott jubileumstur til Snåsa. Sol og vind og null insekter. Jeg kjørte etter E6 sør fra Grong via Heia Gjestegård og like før rasteplassen ved Snåsavann A/S (drikkevannsprodusent) er det skiltet Snåsatur på høyre side. Her går det en bomvei inn etter Trollvassvegen. Vipps kr 100. Etter 5,4 km er det en stor P-plass for Snåsatur ved starten på Trollsvatnet. På kartet er det merket vei fire km videre til Småvassliseteren, men dette er en grasvokst traktorvei. (Sykkel er mulig) Dette førte til at turen min ble fire km. lengre hver vei. Jeg fulgte merket sti for Snåsatur opp etter Finnstien, ganske bratt, men raskt opp til snaufjellet. Jeg forlot den merkede stien like før Murbrekkfjellet. Turen videre inn mot Langnesfjellet var flott vandring på snaufjell, samt passering av mange vakre tjønner, pluss flott utsikt. Passerte en del sauer i fjellet. Toppen av Langnesfjellet er ganske flat. Matpause her. Returen tok jeg ned til Småvassliseteren. Her var det ganske bratt og spennende terreng ned til setra. Det var flere kyr på beite nede ved setra. De fire kilometerne langs den tidligere nevnte traktorveien tilbake var litt kjedelig, men turen over fjellet var meget flott. Total lenge på turen var 14 kilometer. Hvis man vil ha en kortere tur opp til Langnesfjellet, kan det lønne seg å kjøre en bomvei lenger sør på E6, som går fra Hammer og inn i Ådalen. Da kan du parkere nærmere fjellet.
Statistikk:
SNÅSA 20 AV 50
TRØNDELAG 858 AV 1558

Godt skiltet ved E6
Godt skiltet ved E6
Bomstasjon på Trollvassvegen. (100 kr)
Bomstasjon på Trollvassvegen. (100 kr)
Snåsatur
Snåsatur
Finnstien info
Finnstien info
Start på Finnstien
Start på Finnstien
Trollsvatnet
Trollsvatnet
Kvenntjønna
Kvenntjønna
Murbrekkfjellet bak tjønna
Murbrekkfjellet bak tjønna
Ei vakker tjønn før Langnesfjellet
Ei vakker tjønn før Langnesfjellet
Toppen av Langnesfjellet med utsikt mot Snåsavatnet
Toppen av Langnesfjellet med utsikt mot Snåsavatnet
Småvassliseteren
Småvassliseteren
Kyr på beite ved Småvassliseteren
Kyr på beite ved Småvassliseteren
En blomst
En blomst
Traktorveien langs Trollsvatnet
Traktorveien langs Trollsvatnet

Kommentarer

  • -
    avatar

    Gratulerer med delmål

    Skrevet av Stigun 17.07.2023 19:10

    på en mer enn drøy "tur"! Flotte bilder fra Trøndelag. Den giftige tyrihjelmen ble i gamle dager tørket og malt opp og strødd i sengehalmen for å holde lopper og lus borte. Herav det folkelige navnet lushatt. God sommer og god tur videre!

    • -
      avatar

      Sv: Gratulerer med delmål

      Skrevet av TERJES 18.07.2023 12:41

      Tusen takk for informasjon om denne planten. Jeg tenkte på deg da jeg tok bilde av denne for meg ukjente planten. Men den er vel ikke så sjelden at du kommer opp til Snåsa for å ta bilde av den? Jeg har lest meg litt opp på denne planten i ettertid, og ser at den også kalles Trollhatt. Vannet den vokser ved heter Trollsvatnet.

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.