Statistikk:
Namsos 179/179
Trøndelag 749/1560
Så var turen kommet til å bestige den siste toppen i Namsos Kommune. Logistikkmessig er dette en vanskelig topp. Den ligger på ei øy ute i Salvatnet, som er Europa`s nest dypeste innsjø etter Hornindalsvatnet. Dybde på Salvatnet er 482 meter. Jeg planla å bestige denne toppen med ski i vinter, men det ble ikke sikker is på dette store, dype vannet i vinter. Isleggingen startet bra, men så satte mildværet inn. I dag kjørte jeg fra Fv 17 fra Høylandet og videre inn på Fv 776 mot Salsbruket. Jeg parkerte ved brua over Nerstraumen på østenden av Salvatnet. Jeg gikk inn til husene i Straumen. Det er mulig å leie to av de ærverdige husene her inne. Da følger det båt med. Men jeg fortsatte innover en god skogsbilvei (stengt med bom) ca 2,5 km til elva Helsåa. Her stopper skogsbilveien, men det går en traktorvei nedover langs elva ned til Helsånesset og til Salvatnet. Jeg hadde med min nye gummibåt Kondor 2000 på ryggen, for å komme meg over til Storøya. Det var en del vind ved oppstart, så det var en del bølger i vannet. Etter 50 meter måtte jeg snu for å legge igjen ryggsekken på land, da det var vanskelig å ro med ryggsekken pga plassmangel i båten. Jeg valgte å hamle med båten, for å kunne navigere båten mot bølgene. Det er 500 meter i luftlinje over til andre siden. På Storøyodden var det ei fin strand å legge til båten. Turen opp til toppen var litt bratt i starten, og senere var det en flott rygg inn mot toppen. Høyeste punkt ligger ca 75 meter før man kommer til trigpunkt nummer H20T0068. PB har plassert den raude nåla på trigpunktet, men dette er nesten fire meter lavere enn høyeste punkt. Flatt topp-område med litt furuskog. God utsikt mot Lissøya og til de stupbratte fjella rundt Salvatnet. Returen tilbake til båten gikk greit. På sjøreisen tilbake var vannet blitt blankstille. Jeg hamlet tilbake også, for å nyte utsikten. Fant en bedre plass å legge til båten på fastlandet. Her var det ryddet stein får å ta inn båter. Tappet ut lufta av båten, og fulgte samme rute tilbake. Utleie ved Straumen ordnes av https://utmarkscompagniet.no/utmarksgardene/ovre-strommen-gard-med-varierte-fiskemuligheter/
mammut liste! Du må jo etterhvert være blant de få som er aller best kjent i Trøndelags kriker og kroker. Interessant info om Salsvatnet som nest dypest i Nord-Europa etter Hornindalsvatnet, det var ny kunnskap for meg.
Takk for hyggelig gratulasjon. Jeg hopper og spretter litt usystematisk på kartet. Hadde jeg vært mer systematisk kunne flere kommuner vært fullført. Nesten halvveis nå.
Men du har jo også forsynt deg godt med trøndelagstopper i det siste.
Gratulerer med å ha fullført Norges tredje største kommune i antall PF-topper over 100 meter (179). Kun slått av Tromsø (215) og Narvik (207). Helt rått hvordan du krysser ut den ene kommunen etter den andre i Trøndelag. Farer jeg forbi bør det bli lukket valnøtt + kaffe..
Tusen takk for gratulasjon. Hvis jeg ikke husker feil, så var vår forrige kakespising i 2007, så det er på høy tid med en ny runde. Når det gjelder avkryssing av lister så vet jeg om flere som krysser av lister i stort tempo både i sør og nord.
komplett Terje. Dette står det respekt av! Mange turer i krevende terreng og prosjektet avsluttet med en kreativ Kondor-tur i Salsvatnet! Artig lesing! Horten PF>100m er en enklere liste !
komplett Terje. Dette står det respekt av! Mange turer i krevende terreng og prosjektet avsluttet med en kreativ Kondor-tur i Salsvatnet! Artig lesing! Har du koordinatene på toppen så kan jeg flytte nålen. God sommer!
Benutzerkommentare
Gratulerer med fullført
Geschrieben von Stigun 21.06.2021 21:23mammut liste! Du må jo etterhvert være blant de få som er aller best kjent i Trøndelags kriker og kroker. Interessant info om Salsvatnet som nest dypest i Nord-Europa etter Hornindalsvatnet, det var ny kunnskap for meg.
Sv: Gratulerer med fullført
Geschrieben von TERJES 22.06.2021 02:21Takk for hyggelig gratulasjon. Jeg hopper og spretter litt usystematisk på kartet. Hadde jeg vært mer systematisk kunne flere kommuner vært fullført. Nesten halvveis nå.
Men du har jo også forsynt deg godt med trøndelagstopper i det siste.
Artig avslutning..
Geschrieben von otto 21.06.2021 17:02Gratulerer med å ha fullført Norges tredje største kommune i antall PF-topper over 100 meter (179). Kun slått av Tromsø (215) og Narvik (207). Helt rått hvordan du krysser ut den ene kommunen etter den andre i Trøndelag. Farer jeg forbi bør det bli lukket valnøtt + kaffe..
Sv: Artig avslutning..
Geschrieben von TERJES 22.06.2021 02:28Tusen takk for gratulasjon. Hvis jeg ikke husker feil, så var vår forrige kakespising i 2007, så det er på høy tid med en ny runde. Når det gjelder avkryssing av lister så vet jeg om flere som krysser av lister i stort tempo både i sør og nord.
Gratulerer med Namsos PF >100
Geschrieben von Snilen 21.06.2021 11:46komplett Terje. Dette står det respekt av! Mange turer i krevende terreng og prosjektet avsluttet med en kreativ Kondor-tur i Salsvatnet! Artig lesing! Horten PF>100m er en enklere liste !
Sv: Gratulerer med Namsos PF >
Geschrieben von TERJES 21.06.2021 13:39Takk for gratulasjon. I.flg PB er det kun tre stykker som har fullført Hortenlista. Jeg er på delt førsteplass med 100%.
Gratulerer med Namsos PF >100
Geschrieben von knutsverre 21.06.2021 08:47komplett Terje. Dette står det respekt av! Mange turer i krevende terreng og prosjektet avsluttet med en kreativ Kondor-tur i Salsvatnet! Artig lesing! Har du koordinatene på toppen så kan jeg flytte nålen. God sommer!
Sv: Gratulerer med Namsos PF >
Geschrieben von TERJES 21.06.2021 13:42Takk for gratulasjon. Koordinatene på høyeste punkt på Storøya er 32 - 7182049 - 636265. Høyden er 144,9 moh.