En trist historie fra Hølonda i Melhus (06.04.2019)


Startsted Hølonda Kirke (415moh)
Turtype Fjellskitur
Turlengde 3t 31min
Distanse 8,8km
Høydemeter 428m
GPS
Bestigninger Høgåsen (478moh) 06.04.2019
Langåsåsen (536moh) 06.04.2019

Kjørte etter E6 Sør fra Trondheim, og fulgte veien til Korsvegen fra Kvål. Planen var å følge ruta til Morsk for å ta de to toppene på samme tur, men parkeringsplassen på østsiden av Langåsvatnet var som forventet ikke brøytet. Jeg fortsatte til Hølonda kirke og parkerte der. Fra kirken går det en bra merket sti/vei mot Malihaugen og Høgåsen. Jeg visste ikke hvorfor det var skiltet Malihaugen, men i.flg infoen på ei tavle på Malihaugen var Mali Larsdatter som var tjenestepike, blitt gravid med en gift mann. Hun skjulte graviditeten og fødselen, men dessverre var barnet dødfødt/eller døde ved fødselen. Hun ble anklaget for ikke å ha søkt hjelp under fødselen, og ble dømt til å halshugges med sverd, og hodet skulle bli reist på en stake ved graven. Dette skjedde på Malihaugen og hun ble begravet der i 1731. Stakkars jente. Barnefaren fikk en langt mildere straff. Han mistet halvparten av sitt gods, og ble dømt til å oppholde seg i tre år udi Finnmarken, men denne straffen ble mildnet til å oppholde seg i to år i NAMDALEN i stedet. Jeg fortsatte videre til toppen av Høgåsen. Toppen er ganske flat og jeg tror peakbookmarkeringen er litt feil. Jeg fortsatte ned til østsiden av Langåsvatnet og gikk opp til Langåsåsen, Her var det svært bratt og kronglete og anbefales ikke på vinteren. På toppen var det trimkasse fra KIM. (kjentmann i Melhus) og noen antenner. På tur ned fulgte jeg noen scooterspor, og valgte et spor som dreide til venstre. Et dumt valg for scooteren hadde gitt opp og kjørt tilbake, og jeg havnet i et bratt og utilgjengelig terreng, men greide å komme inn på det andre scootersporet, og her var det en flott trase ned. Starten her går ved avkjørselen på motsatt side av Hølonda Kirke. (Merket KIM)

Parkerte ved Hølonda Kirke
Parkerte ved Hølonda Kirke
Den spennende stien til Malihaugen
Den spennende stien til Malihaugen
Her er den triste historien om Mali, den vakreste jenta på Hølonda
Her er den triste historien om Mali, den vakreste jenta på Hølonda
Dette bildet henger på infotavla på Malihaugen
Dette bildet henger på infotavla på Malihaugen
I dette området ligger toppen av Høgåsen
I dette området ligger toppen av Høgåsen
Litt vårstemning på Langåsvatnet
Litt vårstemning på Langåsvatnet
Toppen av Langåsåsen
Toppen av Langåsåsen
Herfra går det merket rute til toppen av Langåsåsen
Herfra går det merket rute til toppen av Langåsåsen

Kommentarer

  • -
    avatar

    «Mali – en ond skjebne»

    Skrevet av TERJES 09.04.2019 00:45

    Olav Harald Langås har skrevet ei bok om dette dramaet. To bøker i ei bok:

    «Mali – en ond skjebne»

    «Drapet på kramkaren»

    Han har boka på lager hjemme.

  • -
    avatar

    Triste saker

    Skrevet av Snilen 07.04.2019 11:22

    Mali skulle nok heller dradd på selbureis. Forøvrig synes jeg Hølonda er et svært vakkert stedsnavn, og Langåsås er nå litt smør på flesk, eller tårta på tårta som de sier i Sverige

    • -
      avatar

      Sv: Triste saker

      Skrevet av TERJES 09.04.2019 00:27

      Det var vel litt halshugging i Selbu også. Men barnefaren fikk jo mildnet straffen fra tre år i Finnmark til to år i Namdalen. Men i dag var det en som hevdet at dette måtte være en straffeskjerpelse. Dette var ikke god namdalsreklame.

      • +
        avatar

        Sv: Sv: Triste saker

        Skrevet av Snilen 09.04.2019 09:30
        • +
          avatar

          Sv: Sv: Sv: Triste saker

          Skrevet av TERJES 09.04.2019 11:23
          • +
            avatar

            Sv: Sv: Sv: Sv: Triste saker

            Skrevet av Snilen 09.04.2019 18:12
Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.